Vaping arba Juuling yra labai populiarus tarp paauglių ir jaunų suaugusiųjų. Jis taip pat populiarus tarp vyresnio amžiaus žmonių, kurie tikisi atsikratyti rūkymo įpročio, o tada, kol išgyvena abstinenciją, pereina prie elektroninių cigarečių. Tačiau ar šie prietaisai gali pasirodyti kenksmingesni nei pats rūkomasis tabakas? Garinimo pavojus, skirtingai nei tabakas, nėra visiškai žinomas, tačiau ankstyvieji tyrimai nėra perspektyvūs.
Garinimas susideda iš akumuliatoriaus naudojimo skystam tabakui, suspenduotam tirpiklyje, šildyti. Nors tai skamba kaip nekenksmingas augalo distiliavimas, iš tikrųjų garų gamyboje naudojami tirpalai turi kenksmingų cheminių medžiagų, kurios gali sukelti daugybę neigiamų padarinių sveikatai.
Vapingo keliami pavojai sveikatai
Štai ką reikia žinoti apie garavimo pavojų prieš pradėdami pirmą kartą.
Vape kasetėms gaminti naudojamos cheminės medžiagos
Vape kasetėse yra daugybė pavojingų cheminių medžiagų. Daugelyje elektroninių cigarečių yra benzeno, kuris naudojamas pesticiduose ir benzine, ir jis sutrikdo endokrininę sistemą. Ūmus poveikis sukelia mieguistumą ir galvos svaigimą, o gali išsivystyti leukemija [1] nuo ilgalaikio poveikio.
Be to, garuose yra formaldehido, tos pačios medžiagos, kuri naudojama mirusiems kūnams išsaugoti. Toli gražu neteikia jums rožinio sveikatos spindesio, formaldehido nurijimas sukelia kelių vėžio formų vystymąsi. Dėl ilgalaikio poveikio iš tiesų gali atsidurti plokštė su žyma ant kojos piršto.
Polipropilenglikolis, sudedamoji dalis, naudojama poliesterio drabužiams gaminti, gali sudirginti akis, nosį ir gerklę, kai poveikis trunka trumpiau nei vieną minutę. Ilgalaikis poveikis sukelia astmą vaikams, o suaugusieji dažniau suserga viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis nei nevartojantys.
Toulenas, kuris degimo proceso metu virsta benzenu, sutrikdo centrinės nervų sistemos (CNS) veiklą. Poveikis sukelia besivystančių vaikų vystymosi vėlavimą, CNS disfunkciją ir galūnių apsigimimus. EPA teigia, kad dar nėra pakankamai įrodymų, patvirtinančių, ar medžiaga yra kancerogeniška.
Vienas tyrimas atskleidė 91 proc. elektroninių cigarečių aerozolių [2] nužudė žmogaus ląsteles, net kai joms šildyti buvo naudojama žema įtampa ir jose buvo tik glicerinas. Juul vartotojai kasdien įkvepia nežinomą šių cheminių medžiagų kiekį.
Sunkieji metalai elektroninėse cigaretėse
Tirpikliai nėra vienintelė problematiška medžiaga, randama elektroninėse cigaretėse. Garuose taip pat yra daug įvairių sunkiųjų metalų, nuodingų žmonių sveikatai.
Švinas gali kauptis žmogaus organizme ir sukelti pavojų sveikatai, ypač mažų vaikų. Kūdikiams ir vaikams, kuriems yra didelis švino kiekis, dažnai atsiranda vystymosi vėlavimas, dirglumas, apetito praradimas, nuovargis ir traukuliai. Suaugusieji, kurie patyrė apsinuodijimą švinu [3] dažnai patiria pilvo skausmus, nuotaikos sutrikimus, spermos gamybos sunkumus ir susikaupimo sunkumus.
Kadmis randamas komunalinėse atliekose ir išsiskiria deginant iškastinį kurą, pvz., dujas ar anglį. Jis gali kauptis inkstuose, kur sukelia ligas. Vienas neseniai atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 17 000 asmenų [4] Nurodytas lėtinių inkstų ligų dažnis labai padidėjo asmenims, kurie buvo veikiami net mažo kadmio kiekio. Tyrimas susiejo cigarečių rūkymą kaip galimą poveikio veiksnį. EPA mano, kad kadmis gali būti kancerogenas.
Galiausiai, elektroninėse cigaretėse yra nikelio, žinomo kancerogeno. Nikelio poveikis gali sukelti dermatitą ir niežėjimą, dažniausiai galūnėse. Anot EPA, tam tikros nikelio kompozicijos gali sukelti plaučių vėžį.
Skoniai prideda papildomų bėdų
Elektroninių cigarečių gamintojams nesvetimi ginčai, o įdomūs skoniai, kuriais jie privilioja jaunesnius vartotojus, kelia papildomą pavojų sveikatai. Išskyrus akivaizdžią problemą, kai maži vaikai užsikabina prie prietaisų, tokie kvapai kaip cinamonas ir citrusiniai vaisiai keičia cheminę sudėtį, kai yra veikiami tirpiklių, tokių kaip polipropilenglikolis ir glicerolis. Tai darydami, įkvėpti jie labiau dirgino plaučius ir minkštuosius gerklės audinius.
Sumaišius su tirpikliais, virsta 40 procentų skonių [5] į acetalio junginius, kurie yra kancerogeniniai. Vaikai ir paaugliai dažniausiai sudirgina plaučius įkvėpę šių medžiagų.
Bet kokios formos nikotino pavojus sveikatai
Kai kurie tyrimai, susiję su garavimo pavojais, yra skirti nikotino toksiškumui – žinomam kancerogenui, kurį išskiria bet kokio tipo tabako gaminiai. Pasak Amerikos vėžio draugijos, pusė visų rūkančiųjų galiausiai pasiduos [6] ligų, susijusių su įpročiu.
Nikotino vartojimas padidina kelių ligų riziką:
- Plaučių vėžys: Rūkymas sudaro 87 proc [7] visų mirčių nuo plaučių vėžio.
- Kitos vėžio formos: Rūkymas padidina riziką susirgti kitų rūšių vėžiu, įskaitant tiesiosios žarnos ir prostatos vėžį.
- Širdies liga: Ir rūkymas, ir garavimas sukelia jūsų arterijų kietėjimą. Kai taip atsitinka, širdies priepuolio ar insulto rizika žymiai padidėja. Rūkymas taip pat mažina DTL arba gerojo cholesterolio kiekį, todėl dažniau atsiranda blokadų.
- Diabetas: Tie, kurie surūko mažiausiai 20 cigarečių per dieną, padvigubina riziką susirgti diabetu [8]. Rūkymas didina atsparumą insulinui, o tai paaiškina, kodėl kai kuriems žmonėms sunku numesti svorio, nors jie gali bijoti, kad metę rūkyti jie gaus papildomos naudos.
- Dantų liga. Rūkaliai dvigubai rizikuoja prarasti dantis [9] nei nerūkančiųjų. 2003 m. Kanados bendruomenės sveikatos tyrimo duomenimis, rūkantys asmenys dažniau praneša apie burnos sveikatos problemas.
Be ligų, garavimas kelia gyvenimo kokybės problemų. Reguliariai besišlapinantiems žmonėms gali pritrūkti oro dėl kasdienės veiklos, pavyzdžiui, lipimo laiptais. Jiems gali pritrūkti energijos veiklai, kuri jiems kažkada patiko.
Bet koks tabako vartojimas yra susijęs su psichikos sveikatos sutrikimais. Nors 14 procentų visų suaugusiųjų amerikiečių tam tikra forma vartoja tabaką, įskaitant garavimą, 23 procentai asmenų, turinčių psichikos sveikatos sutrikimų. [10] priimti įprotį. Neaišku, ar žmonės, turintys psichikos sveikatos problemų, vartoja nikotiną, bandydami gydytis savimi, ar tokie asmenys yra labiau linkę piktnaudžiauti medžiagomis dėl smegenų struktūrinių skirtumų.
Kaip galite atsikratyti įpročio
Geros naujienos yra tai, kad net jei mesti rūkyti, dabar mesti rūkyti gali žymiai pagerinti jūsų sveikatos būklę. Praėjus vos mėnesiui po mesti rūkyti, galite tikėtis, kad jūsų plaučių funkcija žymiai pagerės. Po 15 metų jūsų rizika susirgti tam tikromis ligomis prilygsta nerūkančiųjų rizikai.
Jei esate pasirengęs mesti, Ligų kontrolės centrai siūlo daugybę nemokamų išteklių [11] padėti tau. Daugeliui žmonių pasiseka vartodami nutraukimo vaistus, tokius kaip Chantix. Kiti mano, kad laipsniškas metodas veikia geriau nei šalta kalakutiena, ir kai jie pradeda matyti teigiamą mažinimo naudą sveikatai, jie jaučiasi įgalinti visiškai mesti rūkyti. Jūsų valstijos vyriausybė gali pasiūlyti papildomų išteklių.
Nustojus garuoti, pagerėja sveikatos būklė
Atsižvelgiant į daugybę pavojų, susijusių su garinimu, dabar prasminga atsisakyti šio įpročio. Niekada nevėlu pradėti kelionę į geresnę sveikatą – kodėl gi nepradėjus šiandien?