Skausmingas šlapinimasis yra vienas iš Urogenitalinės sistemos patologijos požymių. Skausmo priežastis gali būti infekcijos, įvairūs navikai, urolitiazė ar sužalojimas.
Šlapimo sistemos struktūra
Šlapimo sistema yra organų, kurie sukuria, kaupia ir pašalina šlapimą, kompleksas.
Inkstai yra pagrindinis šlapimo sistemos organas. Žmogaus kūne yra du inkstai; jie yra juosmens srityje kairėje ir dešinėje ir yra pupelių formos. Pagrindinė jų užduotis – filtruoti kraują, pašalinti iš jo nereikalingus medžiagų apykaitos produktus ir vandenį, taip pat formuoti šlapimą.
Paprastai inkstai per dieną filtruoja apie 200 litrų kraujo ir išskiria iki 2 litrų šlapimo.
Iš kiekvieno inksto išeina ilgas kanalas, šlapimtakis. Jis nuneša šlapimą į šlapimo pūslę ir ten kaupiasi. Kai susikaupęs tūris pradeda spausti nervų galūnes (įtempimo receptorius), atsiranda noras šlapintis. Kai sfinkterio raumenys atsipalaiduoja, šlapimas iš šlapimo pūslės patenka į šlaplę (šlaplę) ir palieka kūną. Šlaplės struktūra priklauso nuo žmogaus lyties. Vyrams šlaplė yra siaura, ilga ir apima sėklinius latakus. Moterims šlaplė yra trumpa ir platesnė. Paprastai moterims šlapimas nesiliečia su lytiniais takais, nes šlaplė baigiasi makšties prieangyje. Tačiau dėl trumpos šlaplės moterys yra jautresnės šlapimo pūslės uždegimui dėl Urogenitalinės sistemos infekcinių ligų. Jei dėl kokių nors priežasčių šlapimo pūslės ar šlaplės gleivinė užsidega, šlapinimasis gali tapti skausmingas. Be to, skausmą dažnai lydi kiti simptomai. Pavyzdžiui, klaidingas šlapimo pūslės pilnumo jausmas ir noras ją ištuštinti. Šlapimo nelaikymas, netipinės išskyros iš šlaplės, šlapimas taip pat gali drumsti ir pakeisti spalvą. Taip pat skausmą gali lydėti aukšta temperatūra, silpnumas, viso kūno skausmai – tokie požymiai vadinami intoksikacijos sindromu, kuris dažniausiai pasireiškia infekcijų fone. Norint nustatyti skausmo priežastį šlapinantis, reikia kuo greičiau kreiptis į gydytoją.