Valausi dantis du kartus per dieną, tai kodėl man vis tiek atsiranda ėduonies? Nors atsakymas į šį klausimą kiekvienam yra skirtingas, vis dar yra keletas bendrųjų ertmės formavimo principų, kuriais dalinuosi su savo pacientais, kurie gali padėti išspręsti šią problemą:
- Kaip susidaro ertmės?
- Kaip galite padėti savo dantims mineralizuotis?
- Kada yra geriausias paros metas valytis dantis?
Kaip susidaro ertmės?
Visi mūsų dantys yra sudaryti iš mineralų. Kiekvieną kartą, kai valgote ar geriate saldų ar krakmolingą maistą, jūsų dantų apnašose esančios bakterijos pradeda gaminti rūgštį, o tada ši rūgštis suryja emalį (arba apsauginį dantų sluoksnį). Kai jūsų burnos pH nukrenta žemiau kritinio pH ir tampa rūgštesnis, dantys pradeda prarasti natūralius mūsų dantų mineralus. Po valgio ar gėrimo reikia maždaug 30–60 minučių, kad pH normalizuotųsi burnoje. Tačiau jei nesuteikiate pakankamai laiko burnai atsigauti po valgio ar gėrimo ir vartojate ką nors, kuriame yra daug cukraus ar krakmolo, procesas prasideda iš naujo ir rūgštis toliau formuojasi iš apnašų ant dantų. Pavyzdžiui, išgerti skardinę sodos per 10 minučių yra daug geriau nei gurkšnoti ją per valandą, nes jūsų burna bus veikiama šio rūgštinio gėrimo tik 10 minučių, o ne pakartotinai 60 minučių. Kuo greičiau jūsų dantys pradės mineralizacijos procesą, tuo geriau.
Kaip galite padėti savo dantims mineralizuotis?
Seilė yra mūsų draugas! Seilės labai padeda apsaugoti mūsų dantis. Jis veikia kaip natūralus buferis nuo kenksmingų dalelių ir padeda jas išplauti. Tų pačių mineralų, esančių mūsų dantyse, yra ir seilėse, todėl pavalgius seilės padeda grąžinti dantis kalcį ir fosfatą. Tačiau kartais to nepakanka ir atsiranda fluoro. Naudojant dantų pastą, kurioje yra fluoro, arba geriant vandenį iš čiaupo su fluoru, šios naudingos savybės įsitvirtina jūsų seilėse ir padeda apsaugoti dantis. Todėl kitą kartą, kai jūsų dantys atsigaus nuo cukraus ir rūgšties, esančios išgertose sultyse ar suvalgytuose sausainiuose, jūsų dantys gali naudoti šiuos seilėse esančius fluorido mineralus, kad sukurtų stipresnį ir atsparesnį ėduoniui emalį.
Kada yra geriausias laikas valytis dantis?
Visi žinome, kad svarbu valytis dantis du kartus per dieną. Bet kada tiksliai dieną turėtume valytis? Kol jūs miegate, jūsų burnoje dauginasi apnašas sukeliančios bakterijos. Pirmas ryto valymas dantis gali būti naudingas, nes pašalinsite šias apnašas ir bakterijas. Dantų valymas ryte taip pat padeda, nes prieš valgant pirmąjį dienos valgį į burną patenka fluoro. Galite padėti išvalyti burną nuo bakterijų, kurios dauginosi per naktį, o tai padeda sumažinti dalelių, kurios per pusryčius virsta rūgštimi, skaičių! Jei esate iš tų, kurie mėgsta valytis po valgio, prieš valydami šepetį būtinai palaukite bent 30 minučių. Jei šepetėliu iš karto po valgio, gali būti, kad iš seilių pašalinsite naudingus mineralus. Jei pavalgius reikia nuplauti, geriant vandenį ar kramtant becukrę gumą gali padidėti seilių tekėjimas, kad jos galėtų išlaikyti sveikus dantis. Be to, prieš einant miegoti, būtinai išsivalykite šepetėliu, galite apriboti ilgalaikį rūgšties poveikį miegant. Apskritai, svarbu valytis du kartus per dieną, kad pašalintumėte kenksmingas bakterijas ir daleles iš burnos. Tačiau galite patobulinti savo rutiną, pirmiausia valydami šepetėlį pabudę ir paskutinį kartą prieš einant miegoti. Jei turite klausimų apie savo burnos sveikatos rutiną, ypač šiuo įtemptu ir precedento neturinčiu laikotarpiu, paprašykite susitikimo žemiau ir mūsų komandos padės!