Fluoras yra viena iš labiausiai aptarinėjamų temų, kai kalbama apie odontologijos pasaulį. Tikriausiai esate girdėję apie abi puses: viena, kad fluoras nėra būtinas, o kita, kad fluoras yra naudingas jūsų burnos sveikatai.
Tinkamai naudojant, fluoras nekelia pavojaus bendrai sveikatai. Vietoj to, jis yra naudingas burnos sveikatai ir padeda išvengti ertmių.
Kas yra fluoras ir iš kur jis kilęs?
Fluoras yra natūralus mineralas, randamas dirvožemyje, vandenyje ir maiste. Gamtoje jis ir dažnas, ir gausus. Sintetinis fluoridas gaminamas naudoti geriamajame vandenyje ir dantų higienos priemonėse, tokiose kaip dantų pasta, burnos skalavimo skysčiai ir įvairūs cheminiai produktai.
Kokiuose produktuose yra fluoro?
Fluoras randamas odontologijos gaminiuose, tokiuose kaip dantų pasta, burnos skalavimo skysčiai, kai kurie siūlai, cementas ir plombos, geliai ir lakai. Remiantis Amerikos odontologų asociacija, daugelis produktų yra praturtinti fluoru, nes jis gali maždaug 20–40 procentų užkirsti kelią dantų ėduoniui ir sumažina ėduonies atsiradimą įvairaus amžiaus pacientams. Dėl to fluoro naudojimas gali sutaupyti laiko ir pinigų dėl brangių ėduonies pažeistų dantų atkūrimo procedūrų.
Fluoras vandenyje
Daugelyje sričių vandens fluoravimas taip pat naudojamas siekiant sumažinti dantų problemas. Cochrane atliktame tyrime, kai į vandens tiekimą buvo pridėta fluoro, vaikai patyrė 35 procentais mažiau ėduonies, dingusių ar plombuotų pieninių dantų, o vaikų, kurių pieniniai dantys nebuvo ėduonies, padaugėjo 15 procentų.
Kaip veikia fluoras?
Fluoras apsaugo nuo dantų ėduonies, nes…
- Keičiamas emalio vystymasis vaikams iki 7 metų, todėl jis tampa atsparesnis rūgštims
- Sukurti aplinką, kurioje formuojasi kokybiškesnis emalis, padedantis atsparumui rūgščių poveikiui
- Mažina apnašų bakterijų gebėjimą gaminti rūgštį
Visi šie privalumai padeda apsaugoti ir sustiprinti dantų emalį, kad būtų išvengta dantų ėduonies ir brangių dantų problemų.
Ar yra rizika, susijusi su fluoro vartojimu?
Kaip ir bet kuri kita medžiaga, kurią dedate į savo kūną, svarbiausia nuosaikumas. Nors įrodyta, kad fluoras yra naudingas mažinant dantų ėduonį, per didelis fluoro kiekis turi šalutinį poveikį. Daugeliui iš mūsų nereikia jaudintis dėl per daug fluoro vartojimo dėl vandens fluoravimo taisyklių ir saugaus kiekio, naudojamo dantų higienos gaminiuose. Dažniausias šalutinis fluoro poveikis yra laikinos baltos dėmės ar dryžiai ant dantų, kurių fluoro kiekis yra didelis. Tai nekenkia dantims ir yra laikoma kosmetine problema. Šie ženklai dažnai išnyksta laikui bėgant. Maži fluoro kiekiai vargu ar bus pavojingi, todėl daugiau nei 100 nacionalinių ir tarptautinių sveikatos ir kitų organizacijų pripažįsta saugaus fluoro kiekio pridėjimo į vandenį ir odontologijos gaminius naudą.
Ar turėčiau naudoti fluoridą?
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) taiko skirtingus standartus, kiek fluoro galima įpilti į vandenį, kad būtų apsaugoti dantys saugiai, tačiau žinome, kad kiekvienas reglamentas apsaugo asmenis nuo žalos nuo per daug fluoro.
Apskritai, garantuota nauda yra didesnė už galimą riziką, todėl turėtume laikyti fluorą savo draugu.
Jei nerimaujate dėl gydymo fluoru pas odontologą, nedvejodami paklauskite savo odontologo apie būdus, kaip apsaugoti dantis nuo ėduonies. Dantų pastų, burnos skalavimo skysčių ir kitų dantų higienos produktų, kuriuose yra fluoro, naudojimas yra puikus būdas pradėti.