Žmogaus žarnyno mikrobiomas reprezentuoja žmogaus virškinamojo trakto mikroorganizmus. Mokslininkai žino, kad sveika žarnyno mikrobioma turi įtakos žmogaus imuninei sistemai, medžiagų apykaitai ir net nuotaikai. Kūdikiai pirmiausia susiduria su mikrobais eidami per motinos gimdymo kanalą. Be to, bręsdamas žmogus linkęs gauti įvairesnių mikrobiomų. Paprastai įvairus mikrobiomas yra geros sveikatos požymis [1].
Ar imbieras gali padėti žarnyno mikrobiomui?
Tyrėjai taip pat žino, kad žmogaus mityba gali turėti didžiulį poveikį jų žarnyno mikrobiomų savybėms. Mokslininkui iš Kentukio Luisvilio universiteto, vardu Huang-Ge Zhang, buvo įdomu, kaip imbieras ir kiti valgomieji augalai paveikė mikrobiomą. Jis prisiminė, kaip vaikystėje jam sirgus mama dažnai duodavo gerti imbiero arbatos. Gėrimas vis dar yra populiarus pasirinkimas, kai žmonės nori nuraminti skrandį ar palengvinti pykinimą.
Dirbdamas mikrobiologu, Zhang neseniai ištyrė, kaip imbieras ir kiti augaliniai maisto produktai gali būti susiję su mikrobiomų sveikata. Jis žinojo, kad mokslininkai dar turi daug ką išmokti apie tai, kaip konkretūs maisto produktai veikia žarnyno mikrobiomo savybes. Zhangas tikėjo, kad gali prisidėti prie nuolatinio žinių apie tai, kaip imbieras gydo žarnyno mikrobiomą, augimą.
Įkvėpimas iš ankstesnių tyrimų
Mokslininkai anksčiau padarė išvadą, kad žarnyno mikrobai pirminę energiją gauna iš maisto. Zhang norėjo studijuoti susijusią temą. Ankstesni tyrimai, kuriuos jis atliko su kolegomis, buvo skirti į egzosomas panašių nanodalelių (ELN) poveikiui. Tai mažos pūslelės, padedančios gyvūnų ląstelėms bendrauti [2] apsaugant turinį nuo išorinio skilimo. ELN taip pat yra pasiuntinio RNR ir mikroRNR (mRNR).
Kai kurie ankstesni Zhang tyrimai su kolegomis mokslininkais buvo susiję su pelėmis. Tyrėjai išsiaiškino, kad ELN iš maisto produktų, tokių kaip imbieras ir brokoliai, turėjo prevencinį poveikį tiek dirbtinai sukeltam kolitui – gaubtinės žarnos uždegimui – ir kepenų pažeidimams, kuriuos sukelia alkoholis gyvūnams. Tyrime, paskelbtame 2016 m [3]mokslininkai patvirtino, kad mRNR reguliuoja žarnyno mikrobiomą.
Tiksliau, jie susintetino mRNR ir davė ją per burną pelėms. Rezultatai parodė, kad mRNR paveikė augimą E. coli bakterijų mikrobiome ir pagerino kolito pasekmes gyvūnams. Taigi mokslininkai padarė išvadą, kad tikslingas manipuliavimas žarnyno mikrobiomu gali padėti pacientams, turintiems specifinių sutrikimų.
Kaip imbieras gydo žarnyno mikrobiomą
Kai Zhang daugiausia dėmesio skyrė imbiero ELN (GELN), jis susimąstė, ar žarnyno bakterijos galėtų juos paimti, kad GELN skatintų bakterijų genų ekspresiją. Pirma, jis sekvenavo GELN ir pamatė, kaip jie turi daug mikroRNR. Ši išvada buvo vienas iš šio tyrimo pamatų.
Pirmasis jo eksperimento etapas apėmė GELN valymą ir šėrimą pelėms. Tada mokslininkai ištyrė žarnyno mikrobų struktūrą gyvūnuose, nustatydami 16S ribosomų RNR (rRNR) geną. Kiekvienas mikroorganizmas turi vieną, o 16S rRNR yra būdinga bakterijoms.
Kai komanda patikrino, ar GELN paveikė peles, graužikams, kurie juos gavo, labai padaugėjo naudingų bakterijų, vadinamų. Lactobacillaceae. Kai kurie gamintojai, kurdami probiotikų papildus žmonėms, naudoja šios grupės bakterijas.
Įdomu tai, kad išvados parodė, kad GELN ypač buvo išskirtiniai skatinant kelių rūšių bakterijų augimą. Lactobacillaceae. Kai mokslininkai išbandė tą patį eksperimentą su ELN iš greipfrutų, jie pastebėjo priešingą poveikį, tyrinėdami kultūras mikroskopu.
Taigi jų darbas parodė, kad žmonės neturėtų tik manyti, kad visi ELN vienodais būdais padeda žarnyno sveikatai. Atvirkščiai, kažkas apie imbierą sukelia pageidaujamą poveikį.
GELN poveikis kolito simptomams
Kitas tikslas buvo išsiaiškinti, kaip GELN gali paveikti sveikatą. Pacientai, sergantys kolitu, dažnai patiria žarnyno gleivinės pažeidimų ir opų. Tyrimo grupė imitavo šį poveikį, skirdama pelėms cheminę medžiagą, vadinamą natrio dekstrano sulfatu. Jis kenkia skrandžiui panašiai, kaip ir pacientams, sergantiems kolitu.
Kontrolinė pelių grupė gavo sumaišytos RNR daleles iš GELN gauto lipido. Kita grupė gavo GELN RNR. Antrosios grupės pelių kolito simptomai pagerėjo, tačiau kontrolinės grupės – ne.
Ši išvada patvirtino, kad tyrėjams reikėjo kasti giliau, kad išsiaiškintų, kas gali nutikti, kai pelės gavo GELN RNR. Taigi, norėdami išsiaiškinti, jie atliko kitus eksperimentus. Tolesni tyrimai parodė, kad GELN viduje esančios mikroRNR aktyvuoja daugybę bakterijų genų. Vienas iš jų buvo fermentas L. rhamnosus bakterijos. Tyrimai parodė, kad jis įjungia kelią, sukeliantį citokino, vadinamo IL-22, ekspresiją gaubtinės žarnos gleivėse.
Ankstesni kitų grupių tyrimai parodė, kad IL-22 padeda reguliuoti žarnyno sveikatą [4]. Panašiai kaip ir Zhango ir jo komandos atliktas darbas, mokslininkai anksčiau įrodė, kad IL-22 turi priešuždegiminį poveikį pelėms, turinčioms kolito simptomų, ir padėjo atkurti žarnyno gleivinės audinių pažeidimus. Jie tikėjosi, kad tai bus naudinga žmonėms, tačiau pripažino, kad reikia daugiau laiko šiai galimybei ištirti.
Zhang komandos išvados patvirtina tas ankstesnes išvadas. Zhangas mano, kad jo darbas yra koncepcijos įrodymas, kuris parodo poreikį atlikti daugiau tyrimų apie tai, kaip augalų ELN veikia žarnyno mikrobiomą. Nors šiame tyrime dalyvavo imbieras [5], Zhang kuria visų augalinės kilmės ELN biblioteką. Jis nori pamatyti, kaip daugiau jų gali paveikti žarnyną.
Ar imbieras gali užkirsti kelią gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžiui?
Vykdomi tyrimai gali visam laikui pakeisti tai, kaip gydytojai gydo virškinimo trakto problemas ir apskritai daugiau dėmesio skiria žarnyno mikrobiomui. Taip pat viso teksto tyrimo versija [6] išsamiau aprašomi mokslininkų metodai ir jų išvados. Šis darbas neabejotinai žavus ir reikalingas. Kiti tyrėjai pasekė savo pavyzdžiu tirdami žarnyno mikrobiomą ir imbierą.
Pavyzdžiui, tyrimai rodo, kad imbieras gali žymiai sumažinti pykinimą, kuris gali atsirasti dėl įprastų vėžio gydymo būdų, tokių kaip chemoterapija. [7]. Mokslininkai taip pat nori daugiau sužinoti apie galimą imbiero poveikį žarnyno mikrobiomui žmonėms, turintiems storosios žarnos polipų. Kaip minėta anksčiau, žmonės, sergantys kolitu, turi storosios žarnos uždegimą. Kartais ši būklė pasireiškia kaip opinis kolitas. Žmonėms, sergantiems šia liga, atsiranda patinimas, taip pat opos ant gaubtinės žarnos gleivinės.
Tie, kurie serga opiniu kolitu, turi didesnę riziką nei kiti [8] kolorektaliniam vėžiui išsivystyti. Jų gydytojai dažnai rekomenduoja kasmet atlikti patikrinimus, vadinamus kolonoskopijomis, kad patikrintų, ar nėra polipų. Dauguma gaubtinės žarnos polipų nesukelia simptomų ir yra nekenksmingi. Tačiau kai kurie tampa vėžiu. Kolonoskopijos metu gydytojai, radę polipus, atlieka jiems biopsijas, kad galėtų stebėti, ar nėra šios komplikacijos.
Tyrėjai, tiriantys, kaip imbieras gali paveikti pacientų, kuriems anksčiau buvo gaubtinės žarnos polipai, žarnyną, ieško žmonių, kurių kolonoskopijos atskleidė polipus, kurie vėliau buvo pašalinti. Jie ketina nustatyti, ar imbieras gali teigiamai paveikti žarnyno mikrobiomą, užkertant kelią gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžiui [9].
Be kontrolinės grupės, kuri gauna placebą, kita grupė vartos po 1000 miligramų imbiero du kartus per dieną 12 savaičių. [10] ir visą tą laikotarpį pateikti išmatų mėginius. Tie tyrėjai taikys tą patį metodą, kaip ir Zhangas ir jo komanda, žiūrėdami į žarnyno mikrobiomo būklę, nustatydami 16S rRNR genų seką. Grupė tikisi savo tyrimus baigti iki 2020 m. gegužės pabaigos.
Kreipkitės į gerai žinomus prieskonius, kad sužinotumėte daugiau apie virškinimo sveikatą
Kitas neseniai atliktas tyrimas, kuriame buvo paaiškinta, kaip imbieras gali pakeisti žarnyno mikrobiomą, buvo sutelktas ir į kitus populiarius prieskonius. Kartu su imbieru mokslininkai naudojo juoduosius, ilguosius pipirus ir ciberžolę. Jie nustatė, kad visos šios medžiagos gali būti naudingos išmatų bakterijų bendruomenėms [11] kontrolinėje grupėje nepastebimais būdais.
Šiame tyrime dalyvavo tik 12 subjektų [12], tačiau tyrėjų komanda teigė, kad kitas jų tikslas yra atlikti dar vieną bandymą su žmonėmis ir toliau tirti pastebėtus padarinius. Pavyzdžiui, jie mano, kad gali būti įmanoma sustiprinti gydomąjį žolelių poveikį. Jei taip, šis pasiekimas būtų lemiamas žingsnis siekiant pažangos naudojant augalines intervencijas virškinimo problemoms gydyti.
Kita komanda daro įspūdingą išvadą apie imbierą
Mokslininkai domisi, kaip imbieras gali pakeisti žarnyno mikrobiomą, kad padėtų žmonėms, kurie neturi storosios žarnos problemų. 2019 m. kovo mėn. grupė paskelbė tyrimą, kuriame buvo nagrinėjamas ryšys tarp žarnyno mikrobiomo moduliacijos ir nutukimo. Jie taip pat naudojo imbierą. Keturios pelių grupės 12 savaičių vartojo normalią arba daug riebalų turinčią dietą. Kai kuriuose patiekaluose buvo imbiero, o kituose – ne.
Mokslininkai išsiaiškino, kad pelėms, maitinamoms imbieru riebiu maistu, sumažėjo kūno greitis, buvo silpnas uždegimas, riebalų sankaupos kepenyse ir atsparumas insulinui, palyginti su pelėmis, kurios nevalgė imbiero. [13]. Be to, mokslininkai pastebėjo kelių naudingų bakterijų grupių, kurios yra žarnyno mikrobiotos dalis, padidėjimą.
Be imbiero, siekiant pagerinti žarnyno mikrobiomą
Aukščiau pateiktame tyrime daugiausia dėmesio skiriama žarnyno mikrobiomo keitimui imbieru. Mokslininkai taip pat domisi suprasti kitus terapinius būdus, kaip tai teigiamai pakeisti. Vienas atvejis buvo susijęs su tam tikrais maisto mišiniais, kurie buvo šeriami prastai maitinamiems vaikams. Vaikai, kurie gavo bananų, avinžirnių, žemės riešutų ir sojų mišinį [14] turėjo žarnyno mikrobiomas, kurios buvo arčiau sveikų bendraamžių, palyginti su kontroline grupe.
Kitame tyrime buvo tiriamas graikinių riešutų naudojimas siekiant paveikti žarnyno mikrobiomo sudėtį. Kai kurie tiriamieji gaudavo po 42 gramus graikinių riešutų per dieną dvi tris savaites, o kontrolinė grupė graikinių riešutų visai nevalgė. Mokslininkų grupė padarė išvadą, kad riešutai sukėlė palankius paplitimo pokyčius [15] sveikų žarnyno bakterijų, tuo pačiu sumažinant mažiau naudingų bakterijų gausą. Be to, jis sumažino MTL lygį, susijusį su „bloguoju“ cholesteroliu.
Daugelis žmonių vaikystėje pradėjo girdėti posakį: „Obuolys per dieną atstumia gydytoją“. Mokslininkai norėjo išsiaiškinti, kuriose obuolio dalyse yra daugiausia bakterijų ir kurios gali būti naudingiausios žarnyno sveikatai. Jie nustatė, kad šerdyje yra apie 100 milijonų bakterijų [16], o vaisiaus minkštimas turi tik 10 mln. Jie teigė, kad ekologiškų obuolių bakterijos buvo įvairesnės ir subalansuotos. Šios išvados suteikia žmonėms priežastį nustoti išmesti branduolius.
Profesorius taip pat eksperimentuoja, kaip apelsinų žievelės padeda žarnyno mikrobiomui. Jis gavo 1,5 milijono dolerių dotaciją [17] iš Nacionalinių sveikatos institutų ir ypač domisi polimetoksiflavonais. Tai flavonoidų klasė, randama citrusiniuose vaisiuose – visų pirma žievelėse. Jis tikisi sužinoti, kaip žmonės galėtų pakeisti savo mitybą, kad padėtų gaubtinės žarnos uždegimui. Apelsinų žievelės ar žievelės naudojimas receptuose gali padėti, kaip ir papildai.
Taip pat yra gerų naujienų žmonėms, kurie mėgsta gerti raudonąjį vyną ir rūpinasi žarnyno sveikata. Londono King’s College dirbantys mokslininkai ištyrė kelių rūšių alkoholio vartojimo poveikį žarnyno mikrobiotos įvairovei. Dalyviai gėrė raudonąjį ir baltąjį vyną, alų ir stipriuosius gėrimus. Tačiau raudonasis vynas buvo vienintelis gėrimas grupėje, skatinantis įvairesnę žarnyno bakterijų sudėtį [18]. Tyrėjai mano, kad rezultatus iš dalies lėmė raudonajame vyne esantys polifenoliai.
Įtikinami rezultatai
Zhango ir jo kolegų darbas buvo pirmasis čia aprašytas tyrimas apie tai, kaip imbieras gydo žarnyno mikrobiomą. Tačiau mokslininkai turi daug kitų priežasčių toliau stebėti, kaip imbieras ir kiti maisto produktai skatina žarnyno mikrobiomų remodeliavimąsi žmonėms. Tačiau gali praeiti keleri metai, kol mokslininkai padarys galutines išvadas.
Nepaisant to, čia paminėti ir kiti tyrimai kartu galėtų suteikti labai reikalingą aiškumą, kuris augalinis maistas padeda žmonėms turėti įvairią ir sveiką žarnyno mikrobiomą. Sveikata besirūpinantys asmenys gali priimti strateginius mitybos sprendimus, kurie padėtų jiems gyventi sveikiau ir turėti daugiau galimybių valdyti ligas.