Optimizuoti savo vaikų žarnyno florą nėra taip sunku, kai žinote, ko vengti ir kaip papildyti bei išlaikyti naudingus mikrobus.
Kaip papildyti ir palaikyti sveiką žarnyno florą
Svarbu valgyti sveiką mitybą su įvairiu ekologišku visaverčiu augaliniu maistu, kuriame gausu skaidulų. Reikia ir prebiotikų, ir probiotikų. Puikus būdas sukurti ir palaikyti sveiką mikrobiomą – valgyti šiuos maisto produktus kiekvieną dieną. Stenkitės su kiekvienu valgymu gauti įvairių prebiotinių ir probiotinių maisto produktų.
Prebiotikai
Naudingi mikrobai (gerosios klaidos) klesti dėl maistinių medžiagų, vadinamų prebiotikais, kurių randama daug skaidulų turinčioje augalinėje mityboje. Prebiotikai – tai nevirškinamos maisto sudedamosios dalys, kurios maitina ir skatina naudingų bakterijų veiklą. Štai keletas maisto produktų, kuriuose yra ypač daug prebiotikų:
- Topinambas
- Kiaulpienių žalumynai
- Radicchio
- Frizė
- Endivija
- Svogūnai
- Porai
- Obuoliai
- Šparagai
- Bananai
- Gysločiai
- Cikorija
- Jicama šaknis
- Jakono šaknis
- Česnakai
- Miežiai
- Linų sėmenys
- Avižų sėlenos
- Kviečių sėlenos
Probiotikai
Prebiotikus reikia valgyti kartu su probiotikais. Probiotikai – tai gyvos, naudingos bakterijos ir kiti mikrobai, reikalingi žarnyne palaikyti imunitetą. Geriausia į racioną įtraukti įvairių fermentuotų maisto produktų.
Fermentuoti maisto produktai
Fermentuotame maiste, jei jis pagamintas tinkamai, yra šimtai naudingų bakterijų štamų. Fermentuotą maistą lengva pasigaminti ir jis gali būti ekonomiškesnis nei pirkti papildus. Rauginant maistą taip pat pagerės virškinimas, nes maistas bus suskaidytas į lengviau virškinamą formą. Fermentuotas maistas ilgai išlieka neprarasdamas maistinių medžiagų, todėl galėsite gaminti dideles partijas, kurios bus laikomos šaldytuve. Svarbiausia yra įvairovė. Visą laiką valgydami tik vieną rūšį, pavyzdžiui, raugintus kopūstus, nesuteiksite įvairovės, reikalingos sveikam mikrobiomui sukurti. Stenkitės duoti vaikui kasdien kąsnelį ar du iš kelių rūšių. Štai keletas skirtingų fermentuotų maisto produktų rūšių. Jei perkate šiuos maisto produktus parduotuvėje, įsitikinkite, kad jie yra nepasterizuotas.
- Rauginti kopūstai
- Kefyras (kokoso kefyras yra puikus)
- Kimchi
- Marinuoti agurkai
- Daržovės (rauginti galima svogūnus, burokėlius, kopūstus, morkas ar bet kokias daržoves)
- Kombucha
- Žalias, nepasterizuotas sūris (ožkos pienas, avies pienas ir kai kurie karvių sūriai, kurių amžius 6 mėnesiai ar daugiau)
- Jogurtas (ekologiškas, nepasterizuotas, žolinis)
Ko vengti:
Perdirbtas maistas ir cukrus
Blogosios bakterijos klesti dėl cukraus, o perdirbtame maiste yra daug pridėtinio cukraus.
Antibiotikai
Antibiotikai nediskriminuoja; jie sunaikins ir gerąsias, ir blogąsias bakterijas bei sutrikdys žarnyno floros pusiausvyrą. Kūdikiai, kuriems pirmaisiais gyvenimo metais buvo skiriami antibiotikai, dažniau serga astma, o vaikai, kurie dažnai vartoja antibiotikus, yra linkę į kitas infekcijas. Antibiotikų naudojimas esant nedidelėms infekcijoms yra nereikalingas ir gali sukelti dažnesnes infekcijas. Tačiau yra keletas bakterinių infekcijų, kurios gali būti rimtos ir reikalauti antibiotikų. Jei turite vartoti antibiotikus, būtinai pakeiskite naudingas bakterijas, duodami vaikui probiotikų ir fermentuoto maisto.
Antibakteriniai muilai, valikliai, rankų dezinfekavimo priemonės ir servetėlės
Jei šiuos produktus naudosite dažnai, gėrį galite sunaikinti blogais. Oda yra prikrauta gerųjų bakterijų, reikalingų imunitetui, o antibakterinių servetėlių ir dezinfekavimo priemonių naudojimas gali netyčia sutrikdyti imuniteto vystymąsi, išeikvodamas gerąsias bakterijas. Be to, naudojant antibakterinius buitinius produktus gali atsirasti antibiotikams atsparių bakterijų štamų. Tai reiškia galingesnes klaidas, su kuriomis antibiotikai nebegali susidoroti. Produktai, į kuriuos galima užpilti antibakterinių cheminių medžiagų, yra baldai, čiužiniai, žaislai, plastikiniai virtuvės įrankiai, pjaustymo lentos, aukštos kėdės ir patalynė. Visa tai nėra būtina ir gali pakenkti sveikatai. Nėra įrodymų, kad antibakteriniai produktai būtų naudingi sveikatai. Jie neturi įtakos virusams, tokiems kaip peršalimas ar gripas, ir nėra įrodymų, kad antibakterinio muilo ar servetėlių naudojimas yra geresnis nei tiesiog plauti rankas įprastu muilu ir vandeniu. Dažniausiai vartojami du chlorinti antimikrobiniai vaistai – triklozanas ir triklokarbanas, kurie yra susiję su endokrininiais, skydliaukės ir reprodukciniais pokyčiais. Šios cheminės medžiagos absorbuojamos į organizmą, taip pat nuplaunamos į kanalizaciją, į ežerus, upes ir vandens telkinius.
Antibakteriniai namų apyvokos gaminiai
Pastaruoju metu į sveikus namų ūkius pateko antibakterinių medžiagų turinčių produktų nuo kelių dešimčių produktų dešimtojo dešimtmečio viduryje iki daugiau nei 700 šiandien. Antibakteriniai produktai buvo sukurti ir sėkmingai naudojami siekiant užkirsti kelią ligas sukeliančių mikroorganizmų perdavimui tarp pacientų, ypač ligoninėse. Dabar jie dedami į sveikuose namų ūkiuose naudojamus produktus, nors papildoma nauda sveikatai nebuvo įrodyta. Mokslininkai susirūpinę, kad antibakterinės medžiagos atrinks joms atsparias ir kryžmiškai atsparias antibiotikams bakterijas. Be to, jei jie pakeičia žmogaus mikroflorą, jie gali neigiamai paveikti normalų imuninės sistemos T pagalbinių ląstelių atsako į kommensalinius floros antigenus brendimą; dėl šio pokyčio gali padidėti vaikų alergijos tikimybė. Kaip ir vartojant antibiotikus, šiuos produktus rekomenduojama vartoti atsargiai. Jų paskirtis yra apsaugoti pažeidžiamus pacientus.