Kas yra žandikaulio kaulų infekcija ir kaip ją išgydyti?

Kas yra žandikaulio kaulų infekcija ir kaip ją išgydyti?

Osteomielitas, kaulų infekcija, yra reta, bet rimta būklė, galinti paveikti smilkininį apatinį žandikaulio sąnarį ir sukelti stiprų žandikaulio skausmą. Asmenys, patiriantys diskomfortą žandikaulyje, gali susimąstyti, ar priežastis yra pagrindinė žandikaulio infekcija. Nors tokios infekcijos yra nedažnos, joms reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Paprastai šios infekcijos atsiranda, kai kenksmingi mikrobai prasiskverbia į žandikaulį per pūlinius dantis, dantenų pažeidimus ar trauminius sužalojimus. Netgi netinkamai prižiūrimi dantų atstatymai gali sukelti žandikaulio kaulų infekciją. Šiame tinklaraštyje išnagrinėsime žandikaulio infekcijos simptomus, įvairius tipus ir galimus gydymo būdus. Skaitykite toliau, kad sužinotumėte daugiau apie šią svarbią dantų sveikatos problemą ir nustatytumėte bakterinės žandikaulio infekcijos simptomus.

Kas yra žandikaulio kaulų infekcija?

Paprastai osteomielitas yra infekcija ar uždegimas, atsirandantis kaulų čiulpuose arba pačiame kaule. Nors dažniausiai pažeidžiami stuburo, dubens ir galūnių kaulai, smilkininio apatinio žandikaulio sąnarys (TMJ) dėl šios būklės paveikiamas retai. Tačiau kai jis atsiranda žandikaulyje, tai gali sukelti didelių problemų, turinčių įtakos veido ir žandikaulio kaulams. Pagrindinė šios infekcijos priežastis dažniausiai yra bakterijų patekimas į organizmą, dažnai dėl netinkamos burnos higienos arba po burnos chirurginių procedūrų, tokių kaip šaknų kanalų gydymas. Žmonėms, sergantiems ligomis, turinčiomis įtakos imuninei sistemai, pavyzdžiui, diabetu, arba tiems, kurie anksčiau sirgo alkoholizmu, yra didesnė osteomielito rizika. Be to, riziką gali padidinti žandikaulio sužalojimai, dantų abscesai ir tam tikri chirurginiai gydymo būdai, atlikti prieš burnos chirurgiją.

Kas yra žandikaulio kaulų infekcija?

Paprastai osteomielitas yra infekcija ar uždegimas, atsirandantis kaulų čiulpuose arba pačiame kaule. Nors dažniausiai pažeidžiami stuburo, dubens ir galūnių kaulai, smilkininio apatinio žandikaulio sąnarys (TMJ) dėl šios būklės paveikiamas retai. Tačiau kai jis atsiranda žandikaulyje, tai gali sukelti didelių problemų, turinčių įtakos veido ir žandikaulio kaulams. Pagrindinė šios infekcijos priežastis dažniausiai yra bakterijų patekimas į organizmą, dažnai dėl netinkamos burnos higienos arba po burnos chirurginių procedūrų, tokių kaip šaknų kanalų gydymas. Žmonėms, sergantiems ligomis, turinčiomis įtakos imuninei sistemai, pavyzdžiui, diabetu, arba tiems, kurie anksčiau sirgo alkoholizmu, yra didesnė osteomielito rizika. Be to, riziką gali padidinti žandikaulio sužalojimai, dantų abscesai ir tam tikri chirurginiai gydymo būdai, atlikti prieš burnos chirurgiją.

Kokie yra žandikaulio osteomielito simptomai?

Ūminės fazės metu jūs patirs stiprų žandikaulio skausmą ir spaudimą sinusuose, kurių nepaveiks žandikaulio judėjimas. Lėtinio osteomielito atvejais galite susidurti su žandikaulio ir kaklo sustingimu, todėl valgyti ir kalbėti gali būti sunku. Žandikaulio osteomielito požymiai ir simptomai apima

  • Karščiavimas
  • Nuovargis
  • Žandikaulio skausmas
  • Dantų praradimas
  • Žandikaulio standumas
  • Veido patinimas
  • Sinuso drenažas
  • Kaklo ir galvos skausmas
  • Švelnumas palietus
  • Gelsvas skystis arba pūlingos išskyros

Jei įtariate dantų abscesą, nedelsdami kreipkitės į odontologą. Jūsų gydytojas greičiausiai bandys pašalinti infekciją ir gali skirti antibiotikų. Sunkiais atvejais gali prireikti ištraukti dantį, kad būtų išvengta ligos plitimo.

Kaip patikrinti žandikaulio kaulų infekciją?

Norėdami diagnozuoti žandikaulio kaulo infekciją, gydytojas atliks fizinę apžiūrą, patikrindamas, ar aplink pažeistą kaulą nėra jautrumo, patinimo ar šilumos, taip pat kai kuriuos iš šių:

  1. Kraujo tyrimai: padidėjęs baltųjų kraujo kūnelių ir kitų veiksnių kiekis kraujyje gali rodyti, kad jūsų kūnas aktyviai kovoja su infekcija. Jei infekcija atsiranda kraujyje, šie tyrimai gali padėti nustatyti atsakingus mikrobus. Nors vien kraujo tyrimai negali galutinai patvirtinti ar paneigti osteomielito, jie suteikia svarbių užuominų tolesniems diagnostikos veiksmams.
  1. Vaizdo testai: Rentgeno spinduliai gali atskleisti kaulų pažeidimą, nors toks pažeidimas gali būti matomas tol, kol osteomielitas nepasireiškia keletą savaičių. Naujesniems atvejams ar išsamiems vaizdams gali būti naudojami pažangūs vaizdo gavimo metodai, tokie kaip:
  • Magnetinio rezonanso tomografija (MRT): sukuria labai detalius kaulų ir aplinkinių minkštųjų audinių vaizdus naudojant radijo bangas ir stiprų magnetinį lauką.
  • Kompiuterinė tomografija (CT): sujungia rentgeno vaizdus iš kelių kampų, kad būtų sukurti vidinių struktūrų skerspjūvio vaizdai. CT skenavimas paprastai naudojamas, kai MRT neįmanoma.

Osteomielitas dažnai klaidingai diagnozuojamas dėl jo simptomų, panašių į kitų žandikaulio, kaukolės ar veido ligų simptomus. Jei patvirtinama, kad osteomielitas yra jūsų skausmo šaltinis, gydytojas paskirs antibiotikų infekcijai gydyti.

Kaip atsikratyti žandikaulio infekcijos?

Žandikaulio kaulo infekcija gali būti gydoma, atsižvelgiant į būklės sunkumą, vaistais ar net chirurgine intervencija lėtinėms ligoms gydyti. Čia pateikiamos skirtingos gydymo galimybės įvairiems žandikaulio kaulo infekcijos etapams:

  1. Ūminis osteomielitas

Šis tipas paprastai atsiranda per dvi savaites po trauminio įvykio, pradinės infekcijos ar pagrindinės būklės pradžios. Jis gali būti gana sunkus ir netgi pavojingas gyvybei. Gydymas dažnai apima keturių–šešių savaičių antibiotikų kursą suaugusiems, pavyzdžiui, penicilinazei atsparų sintetinį peniciliną ir trečiosios kartos cefalosporiną. Kai kuriems pacientams gali prireikti hospitalizuoti, o kiti gali gauti ambulatorines injekcijas arba, jei įmanoma, patys jas suleisti namuose. Jei priežastis yra meticilinui atsparus S aureus (MRSA), gydytojas gali skirti vankomicino arba klindamicino ir trečios kartos cefalosporinų.

  1. Subūminis osteomielitas

Esant tokiai formai, infekcija atsiranda per vieną ar du mėnesius po traumos, pradinės infekcijos ar pagrindinės būklės pradžios. Gydymas skiriasi priklausomai nuo sunkumo ir nuo to, ar atsirado naujų kaulų pažeidimų. Jei nėra kaulų pažeidimo, gydymas panašus į ūminį osteomielitą. Tačiau, jei yra žalos, metodas yra labiau panašus į lėtinį osteomielitą. Pirmoji poūmio osteomielito gydymo kryptis yra intraveninis klindamicinas arba geriamieji amoksicilino-klavulanato vaistai.

  1. Lėtinis osteomielitas

Lėtinis osteomielitas paprastai pasireiškia praėjus maždaug dviem mėnesiams nuo pradinės traumos, infekcijos ar pagrindinės ligos pradžios. Gydymas dažnai apima operaciją ir ilgalaikį gydymą antibiotikais, siekiant pašalinti kaulų pažeidimą. Norint suvaldyti infekciją, gali prireikti antibiotikų vartoti ilgą laiką, galbūt net metus, kad būtų galima kontroliuoti infekciją, pvz., nafciliną ir ciprofloksaciną. Tam tikrais atvejais dėl ypač nuolatinių infekcijų gali tekti pašalinti visą pažeistą kaulą arba jo dalis.

Ar antibiotikai gali išgydyti žandikaulio infekciją?

Bakterinės infekcijos atveju žandikaulio infekcija gali būti išgydoma antibiotikais. Amoksicilinas yra labai veiksmingas vaistas nuo žandikaulio infekcijų. Jis priklauso penicilino antibiotikų šeimai ir dažnai yra pradinis pasirinkimas gydant tokias ligas. Tačiau tais atvejais, kai pacientui pasireiškia alerginė reakcija į amoksiciliną, yra tinkamų alternatyvių vaistų, įskaitant cefaleksiną ir klindamiciną. Žandikaulių osteomielito gydymas yra sudėtingas procesas, ypač dėl dantų buvimo ir nuolatinio burnos aplinkos poveikio. Norint užtikrinti veiksmingumą, gydymas antibiotikais dažnai turi būti pratęstas kelias savaites ar net mėnesius. Klindamicinas ir moksifloksacinas, žinomi dėl savo puikaus biologinio prieinamumo kauliniame audinyje, yra perspektyvios, rekomenduojamos tokiais atvejais. Jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas įvertins jūsų konkrečią būklę ir ligos istoriją, kad nustatytų tinkamiausią gydymo kursą.

Kaip jaučiasi žandikaulio infekcija?

Jei įtariate žandikaulio infekciją, yra keletas simptomų, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį, įskaitant

  • Žandikaulio, kaklo ar veido skausmas ir patinimas
  • Švelnus ir patinęs dantenų audinys
  • Dantų jautrumas karštam, šaltam ir saldžiam maistui
  • Skausmas, atsirandantis dėl žandikaulio infekcijos, gali plisti į kaklą, ausis, galvą ir net akis

Žandikaulio traumos dažniausiai atsiranda dėl nelaimingų atsitikimų ar traumų, o su sportu susiję incidentai dažnai yra dažna priežastis. Pacientams, turintiems žandikaulio deformacijų, bus atliktas chirurginis ir ortodontinis gydymas, kad būtų atkurta jų žandikaulių funkcija ir išvaizda. Negydomos dantų ertmės gali sukelti dantų abscesus ir žandikaulio kaulų infekcijas. Šios infekcijos atsiranda dėl bakterijų augimo, o negydomos gali išsivystyti į žandikaulį, o tai gali sukelti sunkių ir ilgalaikių sveikatos problemų. Vertindami žandikaulio infekciją, odontologai dažnai naudoja vaizdinius ir kraujo tyrimus, kad įvertintų jos sunkumą. Pacientai, kurie karščiuoja arba patinsta veidą ir negali pasiekti savo odontologo, turėtų nedelsiant kreiptis į greitosios medicinos pagalbos skyrių. Jei pasunkėja kvėpavimas ar rijimas, turėtumėte apsilankyti greitosios medicinos pagalbos skyriuje, nes šie simptomai gali rodyti, kad infekcija išplito į kitas kūno vietas, pažeidžiant aplinkinius audinius, gilesnį žandikaulį ir kitas kūno dalis. Labai svarbu pažymėti, kad danties abscesas neišnyks savarankiškai be gydymo. Nors plyšęs abscesas gali laikinai sumažinti skausmą, gydymas išlieka būtinas. Negydomi abscesai gali sukelti infekcijos plitimą į kaklą, galvą, žandikaulį ir kitas sritis. Retais atvejais pacientams gali išsivystyti sepsis – gyvybei pavojinga būklė, paveikianti organus.

Kreipkitės į gydytoją

Kai kuriais atvejais infekcijos gali tiesiogiai paveikti žandikaulio smilkininį apatinį žandikaulio sąnarį ir sukelti būklę, vadinamą osteomielitu. Osteomielito simptomai yra žandikaulio ir veido skausmas, veido patinimas ir karščiavimas. Antibiotikai paprastai skiriami infekcijai pašalinti; tačiau atidėjus gydymą, gali iš dalies pablogėti žandikaulio kaulas. Kai susiduriate su abscesu, būtina nedelsiant kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą. Jūsų odontologas sieks ištuštinti pūlinį ir greičiausiai rekomenduos antibiotikų kursą.

Ar žandikaulio infekcija praeis savaime?

Žandikaulio infekcija nepraeina savarankiškai, tačiau netinkamai gydant gali išplisti į kitas kūno dalis. Todėl patartina gydytis skausmui ir uždegimui malšinti. Kreipkitės į gydytoją dėl receptinių vaistų.

Kiek sunki yra dantų kaulų infekcija?

Dantų kaulų infekcijos gali sukelti lėtinę infekciją ir net žandikaulio kaulo praradimą ir galiausiai dantų praradimą. Jei priežastis yra bakterinė infekcija, antibiotikai gali padėti sustabdyti infekcijos plitimą ir skausmą.

Kaip greitai plinta žandikaulio infekcija?

Žandikaulio infekcija gali išplisti per kelias savaites ar mėnesius į netoliese esančius audinius ir gali sukelti sunkias lėtines ligas bei autoimunines ligas, jei laiku negydoma. Todėl dėl žandikaulio kaulo infekcijos gydymo geriau kreiptis į gydytoją.

Kiek laiko užtrunka, kad išgytų žandikaulio kaulo infekcija?

Gydant antibiotikus, žandikaulio kaulo infekcija gali užtrukti 4–6 savaites, kol visiškai pasveiks. Tačiau esant stipriai infekcijai, gydytojas gali skirti vaistų visiems metams. Esant ūminei infekcijai, po 3–5 dienų galite pradėti jaustis geriau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI