Kas yra uostomasis tabakas – snuff?

Kas yra uostomasis tabakas – snuff?

Uostomas tabakas yra produktas, kurį žmonės deda į burną ar nosį. Nepaisant to, kad jis nėra skirtas rūkyti, jo keliami sveikatos pavojai yra lygūs rūkymui.

Yra nuomonė, kad uostomo tabako ar snufo žala sveikatai yra mažesnė nei cigarečių, ir kad jie gali padėti atsisakyti rūkymo. Vis dėlto, dauguma ekspertų teigia priešingai.

Plačiau skaitykite apie uostomąjį tabaką, jo sveikatos poveikį, kaip atsisakyti rūkymo ir jo privalumus.

Kas yra Snuff?

2021 m. Jungtinėse Valstijose nerūkomojo tabako gaminius vartojo apie 5,2 milijono suaugusiųjų. Be elektroninių cigarečių populiarumo augimo, šalyje tapo populiarūs ir kiti nerūkomi tabako produktai, pavyzdžiui, snus.

Uostomas tabakas priklauso nerūkomųjų tabako gaminių kategorijai. Maisto ir vaistų administracija (FDA) nurodo, kad Amerikoje gamintojai dažniausiai pasiūlo dvi pagrindines nerūkomojo tabako rūšis: kramtomąjį tabaką ir snuff, kurį sudaro ir snus.

Uostomasis tabakas būna sauso ir drėgno tipo. Sausasis yra prieinamas kaip smulkiai susmulkinimas tabakas ar milteliai, kuriuos asmuo įtraukia per nosį. Drėgnasis snuff ir snus yra skirti į burną dedami tabako produktai.

Amerikos vėžio draugija (ACS) informuoja, kad drėgnas uostomasis tabakas yra supakuotas mažuose, arbatos maišelių pavidalo pakeliuose, kuriuos asmuo deda po apatine lūpa ar tarp skruosto ir dantenų. Nikotinas iš tų maišelių patenka į organizmą per burnos audinius, o žmogus nuryja susidarančias sultis. Tie, kurie gamina uostomąjį tabaką, gali pridėti įvairių aromatų tiek sausajam, tiek drėgnajam uostui.

Snusas pirmąsyk buvo naudojamas Švedijoje bei Norvegijoje, tačiau šiandien jis prieinamas ir JAV. Yra ir maišeliuose nepakavimo snusas.

Ar uostomasis tabakas yra kenksmingas?

Dauguma atliktų tyrimų apie uostomąjį tabaką ir snusą yra skirti Švedijos gyventojams, kadangi šis produktas pradžioje buvo populiariausias būtent ten. Tyrimai parodo, kad šiems produktams būdingi keli sveikatos pavojai.

Vėžys ir kiti rimti pavojai sveikatai

ACSTrusted Source nurodo, kad nerūkomieji tabako produktai gali sukelti vėžį. Ši organizacija pabrėžia, kad žmonės, vartojantys uostomąjį ar kramtomąjį tabaką, gauna maždaug tokį pat nikotino kiekį, kaip reguliariai rūkantys asmenys. Uostomasis tabakas ir kiti tabako produktai turi daugiau nei 25 chemines medžiagas, kurios, pagal mokslininkus, gali sukelti vėžį. Nitrozaminai yra vieni iš labiausiai kenksmingų šių medžiagų.

ACS teigimu, šie vėžio tipai yra susiję su nerūkomųjų tabako gaminių vartojimu:

  • burnos, skruostų, liežuvio ir dantenų vėžys
  • kasos vėžys
  • stemplės vėžys

2021 m. tyrimas parodė, kad vyresni švedijos vyrai, dažnai vartojantys tabaką, gali susidurti su šlapimo pūslės vėžiu. Tyrimo duomenimis, vidutiniai šios rūšies tabako vartotojai gauna tris kartus didesnį vėžį sukeliančių nitrozaminų kiekį lyginant su tais, kurie rūko vieną cigarečių pakelį per dieną. Kita 2021 m. atlikta analizė parodė, kad švedų vyresnio amžiaus snuso vartotojai, kurie niekada nerūkė, turi didesnę riziką patirti insultą.

Be to, 2023 m. tyrimas atskleidė, kad uostomojo tabako vartotojai gyvena su mažesne gyvenimo kokybe, susiduria su daugiau skausmų ir sumažėjusiu energijos lygiu. Tyrimo autoriai pažymi, kad tabako produktai kelia nuolatinį sveikatos pavojų.

Galiausiai, 2021 m. atlikti moksliniai tyrimai parodė, kad uostomajame tabake yra daugiau toksinių metalų nei buvo manyta iki šiol. Autoriai pabrėžia, kad klaidinga manyti, kad snusas yra saugesnis už rūkymą.

Burnos bei dantų komplikacijos

ACS teigimu, yra įrodymų, kad leukoplakijos atsiradimo dažnis yra didesnis tais atvejais, kai žmonės burnoje laiko snusą. Leukoplakija yra baltos ar pilkos spalvos dėmė burnoje, kuri yra nelinkusi nusilupti, kai bandoma ją nukrapštyti. Tokios dėmės, nors ir dažnai yra neskausmingos, gali tapti kancerogeninėmis.

Taip pat tabakas gali suteikti dantims geltoną atspalvį, dirginti ar pažeisti dantenų audinius, kas gali sukelti jų uždegimą ir dantų traukimąsi. Ilgalaikis tokių poveikių poveikis gali priversti dantis kristi. Be to, tabako produktai gali sukelti blogą kvapą, kurį žmonės vadina halitozu.

Kiti susirūpinimai

ACS nurodo, kad nerūkančio tabako vartojimas nėštumo metu gali padidinti ankstyvo gimdymo ir negyvo kūdikio gimimo riziką. Jie taip pat pabrėžia pavojų, kad vaikai ar gyvūnai gali palaikyti „snus” už saldainius, o tai gali sukelti nuodingą reakciją ar net mirtį.

Be to, ACS įspėja, kad nikotinas gali turėti žalingą poveikį paauglių smegenų sritims, atsakingoms už mokymąsi, impulsų kontrolę ir emocijas. Tai gali lemti priklausomybę nuo nikotino paauglystėje.

Kaip atsisakyti tabako gaminių

ACS pabrėžia, kad norint visiškai atsisakyti tabako, būtina ilgalaikė determinacija. Norint nustoti vartoti tabaką, asmeniui verta kreiptis į mediką, kuris padės parengti strategiją, kaip įveikti fizinius, psichologinius ir emocinius priklausomybės iššūkius.

Medikas arba farmacininkas gali pasiūlyti vaistus tiek su receptu, tiek be jo, siekiant palengvinti procesą. Taip pat svarbu rasti paramą; tai gali būti įvairios konsultacinės paslaugos ar elgesio terapija.

Norėdami sužinoti daugiau apie nustojimo rūkyti proceso poveikį sveikatai, skaitykite toliau.

Kaip tabako atsisakymas veikia jūsų sveikatą?

Nors kai kurie žmonės gali svarstyti nerūkantį tabaką kaip būdą atsisakyti rūkymo, ACS teigia, kad jokie alternatyvūs tabako produktai neveikia kaip veiksminga priemonė mesti rūkyti. Nors kai kuriems asmenims gali padėti atsisakyti cigarečių, jie vis tiek yra pažeidžiami dėl vėžio ir kitų sveikatos problemų, jei toliau vartoja nikotiną.

Atsisakant nikotino, tiek iš cigarečių, tiek iš nerūkančių produktų, galima sumažinti susirgimo riziką.

Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) teigia, kad rūkymo atsisakymas teikia šias naudas:

  • Gerina sveikatos būklę ir gyvenimo kokybę.
  • Ilgina gyvenimo trukmę.
  • Mažina daugybės sveikatos komplikacijų riziką.
  • Teikia naudą asmenims, sergantiems tam tikromis lėtinėmis ligomis, pvz., susijusiomis su širdimi ar plaučiais.
  • Padeda gerinti nėščiųjų sveikatą.
  • Sumažina tabako produktų finansinę naštą asmenims, sveikatos priežiūros įstaigoms ir visai bendruomenei.

Šaltiniai:

Mesti rūkyti privalumai. (2020).
Hemminki, K ir kt. (2021). Šlapimo pūslės ir plaučių vėžio paplitimo tendencijos…
Kauss, AB ir kt. (2022). Tabako rūkymo įtaka halitozės vystymuisi.
Ndokiari, B ir kt. (2021). Tabako tabako tabake esančių potencialiai toksiškų metalų biologinis prieinamumas…
Nerūkomojo tabako gaminių naudojimas Jungtinėse Valstijose.
Nerūkomieji tabako gaminiai, įskaitant panardinamąjį, snuff, snus ir kramtomąjį tabaką.
Laikykitės atokiau nuo tabako.
Titova, OE ir kt. (2021). Švediškas tabakas (snus) ir širdies ir kraujagyslių ligų bei mirtingumo rizika…
Tabako vartojimas. (2020).
Wachsmann, S ir kt. (2023). Tabako įtaka gyvenimo kokybei, rūkančiųjų, tabako vartotojų ir nevartojančių tabako skerspjūvio tyrimas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI