Gyventi su bet kokio tipo skausmu niekada nėra lengva, taip pat gyventi su skausmu nėra tai, ko kada nors norėtųsi. Tam tikru gyvenimo momentu mus visus veikia skausmas. Ir nors ne visada atrodo, kad viskas pagerės, nepaisant skausmo visada yra viltis geresnio rytojaus.
Automobilių avarijos, nelaimingi atsitikimai arkliais, nelaimingi atsitikimai darbe ir kitos trauminės patirtys ne visada yra dalykai, kuriuos galime kontroliuoti. Daug kartų jie yra neišvengiami ir mes visi rizikuojame kada nors patirti tokį tragišką įvykį.
Jei kada nors patekote į automobilio avariją, aš tikiu, kad esate girdėję apie terminą „whiplash“.
Kas yra Whiplash?
Plakatas yra būklė, kai audiniai, esantys už kaklo raumenų, yra sumušti ir dažnai uždegami dėl žalos, padarytos bet kokio tipo nelaimingo atsitikimo metu.
Kai smūgis nutaikomas į kaklą ir verčia jį dideliu greičiu judėti pirmyn ir atgal, atgal, o paskui į priekį ar net į šoną, tai daug kartų priverčia patirti vadinamąjį plakimą.
Simptomai paprastai nepasireiškia maždaug po dienos, bet kai jie pasireiškia, jie paprastai yra neabejotini. Apsilankę pas vietinį gydytoją, turėsite a aiškus diagnozę, net jei manote, kad žinote, kad patiriate plakimą.
Rentgeno spinduliai ir kiti medicininio skenavimo įrankiai negali atpažinti kaklo audiniams padarytos žalos, todėl paprastai ji diagnozuojama pagal tai, ką aprašote savo gydytojui.
Kaip sužinoti, ar turite „Whiplash“?
Kovojant su plakimu, svarbu žinoti, ko tikėtis ir su kokiais simptomais atkreipti dėmesį. Kartais jie skiriasi kiekvienu atveju, tačiau dažniausiai simptomai yra beveik vienodi.
Smūgio intensyvumas ir jėgos lygis gali nulemti, kiek žalos buvo padaryta, o tai taip pat lemia, kiek laiko kaklas išliks tokioje keblioje padėtyje.
Taigi, kaip žinoti, ar turite plakinį? Štai keletas simptomų, kurių galima tikėtis:
- Galvos skausmas
- Skauda pečius
- Kai kuriais atvejais skauda rankas
- Sustingęs kaklas
- Kaklo skausmas
- Irzlumas
- Sunku prisiminti
Šie simptomai gali trukti bet kur iki kelių dienų, o kai kurie sako, kad jie susidoroja su simptomais savaites ar mėnesius. Kaip minėta anksčiau, kiekviena situacija ir atvejis skiriasi.
Gyvenimas su Whiplash
Nors plakimas yra laikinas, svarbu suprasti, kaip jūsų gyvenimas gali pasikeisti, kol išgis. Papildomas kaklo, pečių ir rankų skausmas kartais gali sukelti komplikacijų kasdienėje veikloje.
Miegoti, dirbti ir net sportuoti gali būti sunkiau, bet visai neįmanomu. Yra dalykų, kuriuos galima padaryti, kad padėtų jums geriau dirbti ištisas dienas, net kai susiduriate su skausmu ir problemomis, susijusiomis su plakimu.
1. Miegas
Miegas su plakimu kartais gali būti sudėtingas. Spaudimas, kurį žmogus patiria visą naktį, gali sukelti didesnį skausmą ryte po miego su skausmu. Kaklas turi būti be jokio papildomo spaudimo, kad iki ryto nepadidėtų standumas.
Yra specialiai sukurtų specialiai kaklui skirtų pagalvių, kurias daugelis pasirenka naudoti, kad padėtų išlaikyti kaklą. Kai kuriais atvejais, kai sunku susitvarkyti patiems, galbūt net norėsite investuoti į kaklo įtvarą.
Laikinas kaklo įtvaras padės išlaikyti kaklą vietoje ir stabiliai, nesukels jam jokio papildomo spaudimo ar trūkčiojimų. Turėkite omenyje, kad judėti su kaklo įtvaru ir net be jo bus sunku, nes negalėsite taip laisvai judinti kaklo, kaip prieš plakant.
Svarbiausia yra išlaikyti kaklą stabilioje padėtyje visą naktį, o ryte skausmas neturėtų paūmėti. Darykite tai, ką galite, kad kaklas būtų atsipalaidavęs.
2. Darbas
Nesvarbu, ar dirbate prie stalo, ar ilgai stovite, svarbu žinoti, kad plakimas gali turėti įtakos jūsų darbui. Jei visą dieną dirbate prie stalo, kaklą laikykite kiek įmanoma tiesesnį, bet vis tiek kiek galite atsipalaiduokite, kad kaklas nesustingtų. Dažnai darykite pertraukas ir nesėdėkite per ilgai vietoje, nes dėl to kaklas gali tapti standesnis visą dieną.
3. Pratimas
Atlikdami pratimus su plakimu, norite būti tikri, kad neapkraunate kaklo. Lengva įtempti kaklą atliekant pilvo pratimus, krūtinės pratimus, rankų ir net nugaros pratimus.
Pirmiausia išmokite tinkamos kūno mechanikos, susijusios su mankšta, o tada būtinai atkreipkite dėmesį į kvėpavimo techniką ir smakro sulenkimą, kad ir kaip toli galėtumėte pajudinti galvą, kad kaklas nebūtų tempiamas treniruotės metu. Negalima daryti trūkčiojimų, o bet koks staigus judesys į kaklą pratimo metu gali sustiprinti šalutinį poveikį.
Atsižvelgiant į tai, kad pečiai ir rankos taip pat yra daug kartų paveiktos, svarbu pasitarti su gydytoju arba chiropraktiku. Geriausias pasirinkimas būtų gauti jų nuomonę apie tai, kaip mankštintis, ar palaukti.
Ar kaklo tempimas padės sumažinti spaudimą?
Kadangi traumuojant kaklą nukenčia ir stuburas, labai svarbu ne tik atkreipti dėmesį į bet kokį papildomą spaudimą, daromą kaklui, bet ir atsižvelgti į stuburą.
Daug kartų tempimas padeda gijimo procesui ir gali padėti pašalinti didžiąją dalį sustingimo ir nereikalingo skausmo pertekliaus, kuris susidaro ir išlieka, kai neatliekamas joks judėjimas.
Kartais daugelis bijo pajudinti kaklą, bijodami, kad jį per stipriai suskaudys arba viskas dar labiau pablogės, tačiau gijimo metu jo nepakankamai judinimas sukels daugiau skausmo.
Yra keletas tempimų, kuriuos galite atlikti kasdien, kurie padės kaklui sustingti ir skausmui. Jei jums trūksta laiko, nesijaudinkite, šie ruožai yra labai efektyvūs.
Trys tempimai, kuriuos galima atlikti per dešimt minučių
- Smakro užkibimas – Atlikdami šį pratimą galite sėdėti, kad sumažintumėte papildomą spaudimą kūnui. Laikydami galvą tiesiai ir atsuktą į priekį, norėsite lėtai traukti smakrą prie krūtinės. Eikite tiek, kiek galite, ir palaikykite bent 5 sekundes, pakartokite tempimą 10 kartų.
- Šoninis lenkimas – Atliekant šį pratimą norėsite sėdėti ir laikytis geros laikysenos. Pradėkite galvą pakėlus tiesiai į priekį ir lėtai pradėkite traukti ausį žemyn į vieną pusę, tikslas yra kuo arčiau peties, tačiau gydydami būkite kantrūs. Laikykite vienoje pusėje mažiausiai 20 sekundžių, o ranka šiek tiek patraukite galvą, tai padidins tempimą. Pakartokite kitoje pusėje ir atlikite šį pratimą 3–5 kartus iš kiekvienos pusės.
- Sukimas (iš vienos pusės į kitą) – Sėdėdami gerai laikydami, laikykite galvą tiesiai ir veidu į priekį. Pradėkite nuo vienos pusės ir pasukite galvą iki galo į dešinę arba į kairę, lėtai eidami ir siekdami pažvelgti per petį į šoną. Laikykite šį tempimą bent 20 sekundžių ir pakartokite kitoje pusėje. Pakartokite nuo 3 iki 5 kartų kiekvienoje pusėje.
Jei atlikdami šiuos pratimus pajusite naują skausmo lygį, norėsite sustoti ir palaukti. Nestumkite jo per toli ir rizikuokite padaryti daugiau žalos kaklo ir aplinkinių sričių raumenims, sąnariams ir raiščiams.
Ar eterinių aliejų naudojimas palengvės?
Eteriniai aliejai paprastai gaunami iš augalų, sėklų ir gėlių. Tai yra natūralios priemonės, kurių FDA nepatvirtino, tačiau daugelis jas naudoja.
Daugelis pradeda vartoti vaistažoles ir eterinius aliejus. Nepakenktų pabandyti ir įsitikinti, ar tai tinka jums!
Eteriniai aliejai yra skirti daugeliui sveikatos problemų, su kuriomis šiandien susiduriame. Vieniems jie tinka, o kitiems nelabai. Jei nuspręsite investuoti į eterinius aliejus ir naudoti juos kaip maisto papildą, būtinai atkreipkite dėmesį į galimą šalutinį poveikį ir apie savo planus nepakenks pranešti gydytojui.
Paprastai jie įtrinami į kūną arba naudojami difuzoriuose.
Norint padėti užmigti naktį, verta pasidomėti eteriniais aliejais, kurie padeda sumažinti skausmą ir atsipalaiduoti.
Pavyzdžiui, levandos yra eterinis aliejus, kuris ramina ir atpalaiduoja, taip pat padeda sumažinti skausmą ir uždegimą. Daugelis jį naudoja specialiai miegui.
Eteriniai aliejai gali būti naudojami skausmui malšinti, tačiau dirbant atskirai, jie neduos geriausių rezultatų.
Eteriniai aliejai yra alternatyvioji medicina, tačiau jie neturėtų būti naudojami atskirai, nes jie nepakeičia tradicinių vaistų.
Kreipkitės į chiropraktiką
Galbūt geriausia, ką galite padaryti, tai apsilankyti pas chiropraktiką. Jie turi patirties gydant kaklo skausmą ir plakimą. Vietinis chiropraktikas turi daug paslapčių, kaip gydyti plakinį, ir kuo greičiau galėsite patekti, tuo geriau.