Dantų nervas ir danties skausmas

Dantų nervas ir danties skausmas

Visi esame girdėję posakį „Tai blogiau nei danties skausmas“. Šį skausmą paprastai sukelia dantų nervas, pažeistas krūminių dantų pulpos. Pažiūrėkime, kas sukelia šį skausmą ir kaip šio negalavimo išvengiama ar gydoma.

Iš kur atsiranda danties skausmas?

Uždegusi pulpa

Vidinėje kiekvieno danties dalyje yra sritis, vadinama pulpa. Plaušiena yra neurovaskulinis kompleksas, kuriame yra:

  • Kraujas
  • Tiekimas
  • Danties nervas

Pulpitas yra būklė, sukelianti skausmingą pulpos uždegimą. Jis gali atsirasti viename ar keliuose dantyse ir jį sukelia bakterijos, kurios įsiskverbia į danties pulpą ir sukelia patinimą. Yra dvi pulpito formos: grįžtamasis ir negrįžtamas.

  • Grįžtamasis pulpitas reiškia atvejus, kai uždegimas yra nedidelis, o danties pulpa išlieka pakankamai sveika, kad ją išsaugotų ir uždegimas atkurtų. Negrįžtamas pulpitas atsiranda tada, kai uždegimas ir kiti simptomai, tokie kaip skausmas, yra sunkūs ir pulpos nepavyksta išsaugoti.
  • Negrįžtamas pulpitas gali sukelti tam tikros rūšies infekciją, vadinamą periapikiniu abscesu. Ši infekcija išsivysto danties šaknyje, kur dėl jos susidaro pūliai. Jei ji nėra gydoma, ši infekcija gali plisti į kitas dalis, tokias kaip nosies sinusai arba alveolių kaulas.

Pulpito simptomai

Abiejų tipų pulpitas sukelia skausmą, nors grįžtamojo pulpito sukeltas skausmas gali būti lengvesnis ir atsirasti tik valgant. Skausmas, susijęs su negrįžtamu pulpitu, gali būti sunkesnis ir pasireikšti dieną ar naktį. Kiti abiejų pulpito formų simptomai:

  • Uždegimas
  • Jautrumas šaltam ir karštam maistui
  • Jautrumas labai saldžiam maistui

Negrįžtamas pulpitas gali apimti papildomus infekcijos simptomus, tokius kaip karščiavimas, limfinių liaukų uždegimas, nemalonus burnos kvapas ir dėl to nemalonus skonis paciento burnoje.

Kaip atsiranda dantų skausmas?

Sveiko danties emalio ir dentino sluoksniai apsaugo pulpą nuo infekcijų. Pulpitas atsiranda, kai pažeidžiami šie apsauginiai sluoksniai, todėl bakterijos gali pasiekti pulpą ir sukelti uždegimą. Pulpa lieka įstrigusi danties sienelėse; todėl uždegimas sukelia spaudimą ir skausmą, išskyrus infekciją. Emalio ir dentino sluoksniai gali būti pažeisti dėl įvairių galimų priežasčių, tokių kaip dantų ėduonis, danties sužalojimas, lūžęs dantis, atidengiantis pulpą, pasikartojančios traumos, sukeltos dėl dantų problemų, tokių kaip žandikaulio nesutapimas ar bruksizmas. Viskas, kas padidina dantų ėduonies riziką arba turi tam tikrų sveikatos sutrikimų, tokių kaip diabetas, gali padidinti pulpito riziką. Vaikai ir vyresni suaugusieji taip pat gali turėti didelę riziką, tačiau tai daugiausia lemia dantų priežiūros kokybė ir burnos higienos įpročiai. Gyvenimo būdo įpročiai taip pat gali padidinti pulpito riziką, pvz., blogi burnos sveikatos įpročiai, dantų nevalymas po valgio, nesilankymas pas odontologą reguliariai tikrintis, dieta, kurioje yra daug cukraus, maisto ir gėrimų, sukeliančių dantų ėduonį, vartojimas, pvz., rafinuoti angliavandeniai, turėti profesiją ar hobį, dėl kurio padidėja smūgio į burną pavojus, pvz., sporto šakos, ty boksas ar ledo ritulys, ir lėtinis bruksizmas.

Dantų skausmo diagnozė

  1. Norint teisingai diagnozuoti pulpitą, odontologas apžiūrės dantis ir padarys vieną ar daugiau rentgeno spindulių, kad nustatytų dantų ėduonies ir uždegimo laipsnį.
  2. Jie taip pat gali atlikti jautrumo testą, kad pamatytų, ar pacientas jaučia skausmą ar diskomfortą, kai dantys liečiasi su karštais, šaltais ar saldžiais daiktais. Reakcijos į stimuliaciją apimtis ir trukmė gali padėti odontologui nuspręsti, ar buvo pažeista pulpa.
  3. Papildomas danties smūgio testas, naudojant lengvą instrumentą be ašmenų švelniai pataikant į pažeistą dantį, gali padėti odontologui nustatyti uždegimo mastą.

Dantų skausmo gydymas

Galimi gydymo būdai skiriasi priklausomai nuo to, ar pulpitas yra grįžtamas, ar negrįžtamas. Sergant grįžtamuoju pulpitu, uždegimo priežasties gydymas turi pašalinti simptomus. Pavyzdžiui, jei yra dantų ėduonis, pašalinus ėduonies vietą ir atstačius ją plomba, skausmas turėtų būti sumažintas. Tačiau esant negrįžtamam pulpitui, gydytojas odontologas gali rekomenduoti pašalinti pažeistą danties nervą. Jei įmanoma, dantis galima išgelbėti atliekant vadinamąjį šaknies kanalo darbą. Pirmoji šio latako gydymo dalis vadinama pulpektomija ir susideda iš pulpos ištraukimo, o likusi danties dalis lieka nepažeista. Ištraukus pulpą, tuščia vieta dantyje dezinfekuojama, užpildoma ir užplombuojama. Jei gydymas dėl danties situacijos neperspektyvus, teks šalinti visą dantį.

Kaip numalšinti dantų skausmą?

Skausmas tiek prieš gydymą, tiek po jo paprastai malšinamas naudojant nesteroidinius vaistus nuo uždegimo (NVNU). Tokie vaistai mažina skausmą ir uždegimą. Kiekvienu atveju gydytojas odontologas paskirs skausmą malšinančius vaistus ir tinkamą dozę. Pulpito dažnai galima išvengti laikantis geros burnos higienos ir reguliariai lankantis pas odontologą. Taip pat galime padėti išvengti pulpito pašalindami arba sumažindami iš savo raciono saldumynus, saldžius gėrimus ir saldumynus. Bruksizmo atveju taip pat gali būti dėvimos dantų apsaugos priemonės, padedančios apsaugoti dantis. Labai svarbu kuo greičiau pasikonsultuoti su odontologu, jei atsiranda skausmas burnoje. Pulpito atveju ankstyvas jo gydymas gali padėti išvengti jo negrįžtamumo, o tada gydymas pasunkės, o prognozė pablogės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI