Šiuo metu vitaminų ir vitaminų trūkumo poveikio seksualinei sveikatai tyrimai yra labai riboti. Nepaisant to, atsižvelgiant į tai, kad vitaminai yra organiniai junginiai, būtini normaliam augimui ir kūno funkcijoms reguliuoti, darytina išvada, kad vitaminų kiekis žmogaus organizme taip pat gali turėti įtakos jo seksualinei veiklai. Štai kas iki šiol žinoma apie vitaminus ir galimą jų poveikį seksualinei funkcijai.
Vitaminas D
Vitaminas D, kuris gali pasigaminti saulės spindulių ir randamas riebioje žuvyje bei spirituotame piene, yra bene labiausiai ištirtas vitaminas seksualinės sveikatos požiūriu. Vyrams vitaminas D palaiko testosterono gamybą ir sveiką endotelio funkciją. (Endotelis yra plonas ląstelių sluoksnis širdies ir kraujagyslių viduje, būtinas kraujagyslėms atsipalaiduoti ir susitraukti, kraujo krešulių kontrolei ir organizmo imuniniam atsakui palaikyti). Mokslininkai nustatė, kad vitaminas D padeda stimuliuoti azoto oksido ir antioksidantų kiekį endotelyje, o tai mažina uždegimines ligas, kurios gali pakenkti žmogaus kraujagyslių funkcijai. Tai savo ruožtu gali pagerinti kraujagyslių funkciją, kuri yra labai svarbi erekcijos funkcijai. Ankstesni tyrimai parodė ryšį tarp sveiko vitamino D kiekio ir pagerėjusios vyrų seksualinės funkcijos. Vienas iš tokių tyrimų parodė, kad vyrų, kuriems trūksta vitamino D, tarptautinio erekcijos funkcijos indekso (IIEF) balai buvo žymiai mažesni nei kontrolinės grupės vyrų. Nustatyta, kad moterims vitaminas D padeda išsiskirti estrogenui ir brandina makšties ląsteles. Estrogenas yra pagrindinis hormonas, kai kalbama apie moterų lytinę funkciją, nes padeda palaikyti sveikus makšties audinius ir gerą tepimą, todėl seksas moterims tampa patogesnis ir malonesnis. Tiesą sakant, intravaginalinės vitamino D žvakutės parodė teigiamus rezultatus gerinant skausmingus lytinius santykius ir makšties atrofijos simptomus moterims po menopauzės, palyginti su placebu.
Vitamino C
Įrodyta, kad vitaminas C, kaip ir vitaminas D, apsaugo nuo endotelio disfunkcijos. Vitaminas C yra galingas antioksidantas, padedantis gauti azoto oksido, kuris palaiko endotelio ir kraujagyslių funkciją, kuri yra labai svarbi geram seksualiniam funkcionavimui. Šio vitamino yra citrusiniuose vaisiuose, tokiuose kaip apelsinai, citrinos ir pomidorai.
Vitaminas E
Atliekant tyrimus su gyvūnais, vitamino E kiekis yra susijęs su Leydig ląstelėmis, kurios yra pagrindinis testosterono šaltinis vyrams. Gyvūnai, kuriems trūko vitamino E, turėjo mažesnį Leydig ląstelių skaičių, mažesnį sėklidžių svorį ir daugiau sėklidžių pažeidimų nei sveiki gyvūnai. Nors atrodo, kad vitaminas E gali būti naudingas testosterono gamybai ir, atitinkamai, seksualinei veiklai, svarbu nustatyti, ar šie atradimai taip pat tinka žmonėms. Vitamino E yra riešutuose, sėklose, avokaduose, manguose ir augaliniuose aliejuose.
Vitaminas B9 (folio rūgštis)
Folio rūgšties yra pupelėse, žemės riešutuose, nesmulkintuose grūduose ir tamsiose lapinėse daržovėse. Kaip ir kiti vitaminai, jis prisideda prie sveikos endotelio funkcijos. Be to, jis labai svarbus metabolizuojant serotoniną, kuris vaidina svarbų vaidmenį reguliuojant ejakuliaciją. 2014 m. Kinijoje atliktas tyrimas parodė, kad folio trūkumas buvo susijęs su erekcijos disfunkcija ir priešlaikine ejakuliacija vyrams. Tačiau reikia atlikti tolesnius tyrimus, siekiant išsiaiškinti, kaip šis vitaminas gali paveikti žmonių seksualinį funkcionavimą.
Esmė
Vitaminai gali padėti palaikyti sveiką seksualinę veiklą, tačiau seksualinę sveikatą sudaro daug skirtingų komponentų, įskaitant neurologinius procesus, kraujagyslių funkciją, psichinę sveikatą ir net santykių dinamiką. Todėl nereikėtų tikėtis, kad bet kokią seksualinės sveikatos problemą galima išspręsti vartojant multivitaminus. Vis dėlto šios išvados rodo, kad sveika, subalansuota mityba ir papildų, skirtų bet kokiam vitaminų trūkumui pašalinti, seksualinei sveikatai gali būti naudinga.