Seksas turi daug fizinės ir emocinės naudos. Daugeliu atvejų tai palaiko gerą širdies ir kraujagyslių sveikatą. Tai taip pat gali pagerinti žmogaus nuotaiką, sustiprinti ryšį su partneriu ir pagerinti bendrą gyvenimo kokybę. Todėl žmonės gali būti suprantamai motyvuoti išlikti seksualiai aktyvūs tol, kol tai saugu ir nekelia pavojaus jų sveikatai.
Jei sergate širdies liga, natūralu, kad jaučiate baimę dėl fizinės veiklos, įskaitant seksą. Laimei, pasak Amerikos širdies asociacijos, tikriausiai saugu mylėtis sergant širdies liga, kol jūsų būklė stabilizuosis. Nepaisant to, svarbu visada vadovautis savo kardiologo arba vidaus ligų/šeimos ligų gydytojo patarimais, nes jis ar ji geriau žino jūsų būklę ir bendrą sveikatos būklę.
Kalbant apie fizinį krūvį, seksas laikomas vidutinio sunkumo mankštos forma, kuriai reikia maždaug tiek pat energijos, kiek lipant vienu ar dviem laiptais. Toks fizinio aktyvumo lygis paprastai pasiekiamas asmenims, kurių širdies ir kraujagyslių būklė stabilizavosi. Tačiau toliau pateikiami keli iš svarbiausių žingsnių, kurių gali imtis širdies liga sergantis asmuo, norėdamas turėti saugų ir malonų seksą, kai jo būklė stabilizuosis:
- Prieš pradėdami seksualinę veiklą, pasitarkite su savo gydytoju. Net jei seksas gali būti nerekomenduojamas iškart po operacijos ar širdies įvykio, bučiuotis ar glausti partnerį turėtų būti gerai.
- Laikykitės savo širdies reabilitacijos plano, kurį nurodė jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai. Tai gali apimti prižiūrimą fizinį aktyvumą, konsultacijas ir (arba) švietimą apie širdies ligas.
- Būtinai vartokite vaistus nuo širdies, kaip nurodė sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas.
- Kai tik baigsite fizinę veiklą, reguliarūs pratimai gali padėti sumažinti bet kokių su lytimi susijusių širdies problemų riziką.
- Žinokite apie širdies sutrikimo požymius, įskaitant dusulį, krūtinės skausmą, galvos svaigimą ir galūnių tirpimą.
- Tam tikri vaistai, kuriuos vartojate nuo širdies ligos, gali sąveikauti su kitais vaistais, skirtais seksualinei funkcijai (pvz., vaistais nuo erekcijos disfunkcijos, makšties estrogenais ir kt.) arba kontraceptinėmis tabletėmis. Prieš pradėdami vartoti bet kurį iš šių vaistų, pasitarkite su gydytoju.
Nepriklausomai nuo to, ar nuspręsite atnaujinti seksualinę veiklą po to, kai jūsų būklė stabilizavosi, visada galite iškelti seksualinės sveikatos problemas savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėjui. Seksualinė sveikata yra svarbi bendros žmogaus sveikatos dalis, todėl šie klausimai ir rūpesčiai yra visiškai pagrįsti. Norėdami gauti papildomos pagalbos prisitaikant prie gyvenimo pokyčių, galinčių atsirasti dėl širdies ligų, apsvarstykite galimybę pasikalbėti su terapeutu, konsultantu ar kitu psichikos sveikatos specialistu.