8 rimti dietinės sodos pavojai sveikatai

8 rimti dietinės sodos pavojai sveikatai

dietinė soda puodelyje su ledudietinė soda puodelyje su ledu

Galite manyti, kad dietinė soda yra nemokamas leidimas išgerti visą norimą sodą be jokio neigiamo poveikio sveikatai, tačiau tai toli gražu nėra tiesa.

Dauguma žmonių geria dietinę sodą, kad išvengtų svorio padidėjimo dėl cukraus prikrautų kolegų, nors iš tikrųjų tai daro jūsų kūną norisi dar daugiau cukraus.

Be to, gėrimai sukelia didelę priklausomybę ir gali būti sunku atsikratyti, kai įpratote juos gerti kiekvieną dieną.

Tikrovė tokia, kad dėl dietinės sodos pavojaus sveikatai jų gerti neverta neišvengiamų sveikatos problemų, kurios gali progresuoti.

Viso to kaltininkas? Sintetiniai saldikliai.

Sintetiniai saldikliai dietinėje sodoje

Prieš 6 metus buvau priklausomas nuo dietinės sodos – kartais galėdavau išgerti iki 5 pilnų stiklinių. Man pačiam nežinant, aš padariau sumaištį savo kūnui ir baigiau galvos skausmais, nuovargiu ir smegenų rūku.

Aš gėriau dietinę sodą, kad galėčiau sumažinti savo priklausomybę nuo įprastos sodos. Tačiau mažai žinojau, kad dietinėje sodoje esantys sintetiniai saldikliai mano organizmui padarė dvigubai daugiau žalos nei įprasta soda.

Nors įprasta soda vis dar yra baisus pasirinkimas, dietinė soda yra a tikrai baisus variantas.

Vietoj cukraus, norint saldinti dietinius sodos gėrimus, naudojami dirbtiniai saldikliai, tokie kaip aspartamas, ciklamatai, sacharinas, acesulfamas-k ir (arba) sukralozė.

Šie sintetiniai saldikliai kenkia visoms kūno dalims.

Reikalas tas, kad žmogaus kūno ir smegenų reakcija į šiuos saldiklius yra labai sudėtinga.

Susirūpinimą kelia tai, kad žmonės, vartojantys dirbtinius saldiklius, prarastas kalorijas gali pakeisti kitais daug cukraus turinčiais maisto produktais. Juk smegenims klestėti reikalinga gliukozė. Jei jai nebus suteiktas reikalingas energijos šaltinis, jis tuos potraukius išlaisvins kitais būdais.

Žmonės taip pat gali manyti, kad geriantys dietinę sodą gali sau leisti valgyti pyragą ar sausainius, kurių taip trokšta.

Taip pat žinoma, kad sintetiniai saldikliai keičia mūsų maisto skonį. Žmonės, kurie naudoja dirbtinius saldiklius, gali pradėti rasti natūralų cukraus šaltinį, pavyzdžiui, vaisius, mažiau patrauklius, o daržoves – dar labiau. Taigi čia yra labai nesveikas kompromisas, kai pradedate trokšti dirbtinio skonio maisto, kurio maistinė vertė yra mažesnė, o ne maisto, kuris iš tikrųjų jus maitins.

Šie sintetiniai saldikliai taip pat sukelia didelę priklausomybę, todėl jų atsisakyti gali būti sunku.

8 dietinės sodos pavojai

Jei nerimaujate dėl dietinės sodos pavojaus sveikatai, toliau pateiktos aštuonios priežastys turėtų būti daugiau nei pakankamas įrodymas, norint atsikratyti šio įpročio.

1. Neurotoksinas

Aspartamas yra labai priklausomas kancerogeninis neurotoksinas. Jis skyla kaip fenilalaninas (50 %), asparto rūgštis (40 %) ir metanolis (10 %). (1✓)✓ Patikimas šaltinisPubMed CentralLabai gerbiama Nacionalinių sveikatos institutų duomenų bazėSkaityti šaltinį. Metanolis taip pat žinomas kaip medienos alkoholis, kuris kaitinant virsta formaldehidu.

Formaldehido, žinomo kancerogeno ir neurotoksino, įvedimas į organizmą (2✓)✓ Patikimas šaltinisPubMed CentralLabai gerbiama Nacionalinių sveikatos institutų duomenų bazėSkaityti šaltinį yra problemiškas, jei vartojamas reguliariai.

Pagrindinė aspartamo problema yra ta, kad jis veikia kaip „eksitotoksinas“, jaudinantis neuronus, kol jie miršta. Remiantis vienu tyrimu, vienas iš aspartamo metabolitų, asparto rūgštis, sukelia pernelyg didelį neuronų jaudrumą ir yra kitų sužadinamųjų aminorūgščių, tokių kaip glutamatas, pirmtakas. Šis derinys sukelia eksitotoksiškumą ir veda prie astrocitų (glialinių ląstelių, kurios teikia fizinę ir metabolinę paramą neuronams) ir neuronų degeneraciją. (3✓)✓ Patikimas šaltinisPubMed CentralLabai gerbiama Nacionalinių sveikatos institutų duomenų bazėSkaityti šaltinį.

Tyrimų su gyvūnais metu nustatyta, kad ilgalaikis aspartamo gėrimas trikdo smegenų antioksidacinę gynybos sistemą. Tyrėjai išsiaiškino, kad aspartamas sukelia antioksidacinio / prooksidanto būklės disbalansą smegenyse, daugiausia dėl mechanizmo, apimančio nuo glutationo priklausomą sistemą. (4✓)✓ Patikimas šaltinisPubMed CentralLabai gerbiama Nacionalinių sveikatos institutų duomenų bazėSkaityti šaltinį.

Negana to, dėl smegenų serotonino ir dopamino slopinimo dietiniuose gėrimuose esantis aspartamas gali labai pabloginti jūsų nuotaiką.

Vienas tyrimas parodė, kad vartodami daug aspartamo turinčias dietas, dalyviai buvo dirglesnės nuotaikos, labiau išgyveno depresiją ir blogiau atliko orientacijos erdvėje testus. (5✓)✓ Patikimas šaltinisPubMed CentralLabai gerbiama Nacionalinių sveikatos institutų duomenų bazėSkaityti šaltinį.

2. Galvos skausmai ir migrena

Cheminė sriuba, esanti kiekvienoje dietinės sodos skardinėje, yra pagrindinė priežastis, dėl kurios daugumai žmonių ją išgėrus skauda galvą. Remiantis įvairiais atvejų pranešimais, nustatyta, kad pagrindinė dietinių gazuotų gėrimų sudedamoji dalis, sukralozė, sukelia migreną ir virškinimo trakto problemas. (6✓)✓ Patikimas šaltinisPubMed CentralLabai gerbiama Nacionalinių sveikatos institutų duomenų bazėSkaityti šaltinį, (7✓)✓ Patikimas šaltinisPubMed CentralLabai gerbiama Nacionalinių sveikatos institutų duomenų bazėSkaityti šaltinį.

Aspartamas taip pat slopina serotonino ir dopamino gamybą smegenyse (8✓)✓ Patikimas šaltinisPubMed CentralLabai gerbiama Nacionalinių sveikatos institutų duomenų bazėSkaityti šaltinįdu neuromediatoriai, kurie gali turėti įtakos migrenos ir galvos skausmo mažinimui (9).

3. Rūgštinimas

Dietinė soda yra neįtikėtinai rūgšti. pH diagramose jis užima apie 3 vietą, o tai yra labai ėsdinanti. Remiantis Amerikos odontologų asociacijos žurnalo tyrimais, dietinė soda yra beveik rūgštiausias gėrimas, kurį galite gerti, be neskiesto acto. (10✓)✓ Patikimas šaltinisPubMed CentralLabai gerbiama Nacionalinių sveikatos institutų duomenų bazėSkaityti šaltinį.

Emalio tirpimo pH slenkstis yra 5,5, taigi dietinė soda tiesiogine prasme valgo jūsų dantis. Becukriuose gėrimuose paprastai yra daugiau fosforo rūgšties, citrinos rūgšties ir (arba) vyno rūgšties, kuri ėda dantų emalį, todėl jie yra jautresni ėduonims ir dantų erozijai. (11✓)✓ Patikimas šaltinisPubMed CentralLabai gerbiama Nacionalinių sveikatos institutų duomenų bazėSkaityti šaltinį.

Soda taip pat demineralizuoja jūsų kūną.

Kai geriate bet kokios rūšies sodą (dietą ar įprastą), organizmas bando sumažinti rūgštingumą, ištraukdamas jūsų kauluose laikomus šarminius mineralus, tokius kaip kalcio fosfatas. Kadangi šie šarminiai mineralai neutralizuoja gazuotus gazuotus gėrimus, jūsų kaulai tampa silpnesni ir labiau linkę irti. Jie tampa trapesni ir lengviau lūžta, gali net sukelti osteoporozę (12✓)✓ Patikimas šaltinisPubMed CentralLabai gerbiama Nacionalinių sveikatos institutų duomenų bazėSkaityti šaltinį.

Esant tokiam rūgštiniam pH, dietinė soda taip pat padarys jūsų odą nuobodu ir galbūt atrodysite vyresnė, nei esate iš tikrųjų. Viename tyrime netgi buvo teigiama, kad dietinės sodos gėrimas gali senti taip pat greitai, kaip ir rūkymas (13).

4. Nutukimas

Saldumynas be kalorijų iš tikrųjų apgauna smegenis ir verčia trokšti daugiau cukraus.

Kai kurie tyrimai parodė, kad kai dalyviai geria dietinę sodą, labai padaugėja į gliukagoną panašaus peptido 1. Į gliukagoną panašus peptidas 1 yra žarnyne esantis hormonas, kuris skatina energijos kaupimąsi ir insulino veikimą, kartu mažindamas apetitą. Rezultatai rodo, kad dietinė soda padidina insulino kiekį veikiant žarnynui, bet tik tada, kai yra ir gliukozės (o tai paprastai būna, ypač valgio metu). (14✓)✓ Patikimas šaltinisPubMed CentralLabai gerbiama Nacionalinių sveikatos institutų duomenų bazėSkaityti šaltinį.

Be to, kai kurie tyrimai parodė, kad dietinės sodos gėrimas gali neleisti numesti svorio. Tirdami ryšį tarp nutukimo ir dietinės sodos, Teksaso universiteto sveikatos centro mokslininkai nustatė, kad nutukimo rizika padidėjo (57,1 %), kai žmonės išgėrė daugiau nei dvi skardines dietinės sodos per dieną, palyginti su 47,2 % žmonių, geriančių tiek pat alkoholio. įprasta soda. Tai nereiškia, kad turėtumėte gerti įprastą sodą (47,2% nutukimo rizika vis dar yra juokingai didelė). Tai tik įrodo, kad dietinė soda nepadeda jums priaugti svorio.

5. Inkstų pažeidimas

Dietinėje sodoje yra daug ingredientų, kurie padidina jūsų toksiškumą. Nurijus ne žmogaus organizmui skirtų cheminių medžiagų, kraujyje padaugėja laisvųjų radikalų, kurie vėliau turi būti filtruojami per inkstus.

Harvardo universiteto atliktas tyrimas parodė, kad ilgalaikis dietinis sodos gėrimas sukelia 30 procentų didesnį inkstų funkcijos sumažėjimą. Tyrime buvo tiriamos moterys, kurios daugiau nei 20 metų reguliariai vartojo dietinę sodą, ir nustatyta, kad tik 2 dietiniai gėrimai per dieną buvo susiję su 2 kartus padidėjusia inkstų funkcijos pablogėjimo tikimybe. (15✓)✓ Patikimas šaltinisPubMed CentralLabai gerbiama Nacionalinių sveikatos institutų duomenų bazėSkaityti šaltinį.

6. Širdies liga

Pasirodo, dietiniai gėrimai taip pat yra didelė širdies ir kraujagyslių sistemos problema.

Tyrimas, paskelbtas Bendrosios vidaus medicinos žurnalas atskleidė ryšį tarp dietinės sodos vartojimo ir širdies ligų (16✓)✓ Patikimas šaltinisPubMed CentralLabai gerbiama Nacionalinių sveikatos institutų duomenų bazėSkaityti šaltinį. Tyrimas buvo atliktas daugiau nei 10 metų ir jame dalyvavo iki 2600 suaugusiųjų. Tyrėjai išsiaiškino, kad dieta ir reguliarus gaiviųjų gėrimų vartojimas buvo susiję su daugeliu širdies ligų rizikos veiksnių. Net ir kontroliavus šią riziką, dietinės sodos vartojimas vis tiek buvo nepriklausomai susijęs su padidėjusia insulto, širdies priepuolio ir mirties rizika.

Tai nėra vienintelis tyrimas, kuriame buvo nustatyta koreliacija tarp šių dviejų.

Naujausias tyrimas parodė, kad išgėrus du ar daugiau bet kokių dirbtinai saldintų gėrimų per dieną, padidėja insulto dėl krešulių, širdies priepuolių ir ankstyvos mirties rizika vyresnėms nei 50 metų moterims (17).

7. Metabolizmas sindromas

Nerimą keliantis skaičius tyrimų parodė ryšį tarp dietinės sodos ir lėtinių ligų.

Pavyzdžiui, buvo nustatyta, kad metabolinis sindromas yra susijęs su dietiniu sodos vartojimu.

Vienas tyrimas parodė, kad „bent kasdienis dietinės sodos vartojimas buvo susijęs su 36 % didesne santykine metabolinio sindromo rizika ir 67 % didesne santykine rizika susirgti 2 tipo diabetu, palyginti su jo nevartojimu“. (18✓)✓ Patikimas šaltinisPubMed CentralLabai gerbiama Nacionalinių sveikatos institutų duomenų bazėSkaityti šaltinį.

Tačiau naujesni tyrimai rodo, kad ši rizika gali padidėti tik tuo atveju, jei vartosite dirbtinai saldintus gaiviuosius gėrimus su maistu, kuriame yra daug angliavandenių (19).

8. Pažeidžia plaučių sveikatą

Geriant bet kokios rūšies sodą, įskaitant dietinę soda, padidėja astmos ir LOPL simptomų atsiradimo rizika. Šis ryšys priklauso nuo dozės, todėl kuo daugiau geriate, tuo didesnė rizika susirgti šiomis ligomis.

Didelis tyrimas, kuriame dalyvavo beveik 17 000 dalyvių, parodė, kad didelis gaiviųjų gėrimų vartojimas buvo teigiamai susijęs su astma ir LOPL. Iš viso daugiau nei pusę litro gaiviųjų gėrimų per dieną išgėrė 13,3 procento apklausoje dalyvavusių astma sergančių ir 15,6 procentų sergančiųjų LOPL. (19✓)✓ Patikimas šaltinisPubMed CentralLabai gerbiama Nacionalinių sveikatos institutų duomenų bazėSkaityti šaltinį.

Esmė

Dietinė soda yra pripildyta toksiškų sintetinių saldiklių, kurie veikia visas kūno dalis. Nors dauguma žmonių renkasi dietinę sodą kaip sveikesnį saldumynų variantą, jie gali padaryti daugiau žalos, nei buvo numatyta.

Dietinė soda neigiamai veikia jūsų plaučius, smegenis, inkstus ir dantis ir gali labai pabloginti jūsų nuotaiką. Tai netgi buvo siejama su lėtinėmis sveikatos ligomis, tokiomis kaip metabolinis sindromas ir širdies ligos.

Atsisakyti dietinės sodos ir ją pakeisti sveikesniais produktais, pavyzdžiui, šviežiai spaustomis vaisių sultimis arba kombucha, yra puikus būdas apsaugoti savo kūną nuo žalingo šio labai rūgštaus gėrimo poveikio.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI