Tyrimas rodo, kad krūties vėžiu išgyvenusiųjų padidėja antrųjų vėžio atvejų rizika

Tyrimas rodo, kad krūties vėžiu išgyvenusiųjų padidėja antrųjų vėžio atvejų rizika

Pirmą kartą atliktas tyrimas parodė, kad ši rizika yra didesnė žmonėms, gyvenantiems didesnio socialinio ir ekonominio nepriteklių zonose.

Krūties vėžys yra dažniausiai diagnozuojamas vėžys Jungtinėje Karalystėje. Kiekvienais metais JK diagnozuojama apie 56 000 žmonių, iš kurių didžioji dauguma (daugiau nei 99 %) yra moterys. Ankstesnės diagnozės ir gydymo pagerėjimas reiškia, kad penkerių metų išgyvenamumas laikui bėgant didėjo ir iki 2017 m. Anglijoje pasiekė 87 %.

Žmonėms, išgyvenusiems krūties vėžį, gresia antrasis pirminis vėžys, tačiau iki šiol tiksli rizika buvo neaiški. Anksčiau paskelbti tyrimai parodė, kad moterys ir vyrai, išgyvenę krūties vėžį, turi atitinkamai 24% ir 27% didesnę ne krūties pirminio vėžio riziką nei platesnė populiacija. Taip pat buvo pasiūlyta, kad antroji pirminio vėžio rizika skiriasi priklausomai nuo krūties vėžio diagnozavimo amžiaus.

Siekdama pateikti tikslesnius įvertinimus, Kembridžo universiteto mokslininkų vadovaujama komanda išanalizavo duomenis iš daugiau nei 580 000 moterų ir daugiau nei 3 500 vyrų, išgyvenusių krūties vėžį 1995–2019 m., naudodama Nacionalinės vėžio registracijos duomenų rinkinį. Jų analizės rezultatai paskelbti šiandien Lancet regioninė sveikata – Europa.

Pirmasis autorius Isaacas Allenas iš Kembridžo universiteto Visuomenės sveikatos ir pirminės sveikatos priežiūros departamento sakė: „Mums svarbu suprasti, kiek vienos rūšies vėžys kelia riziką susirgti antruoju vėžiu kitoje vietoje. Moterims ir vyrams, išgyvenusioms krūties vėžį, kurių duomenis tyrėme, buvo padidėjusi rizika susirgti antruoju vėžiu. Žinodami tai, galite informuoti apie pokalbius su jų priežiūros komandomis, kad būtų galima ieškoti galimų naujų vėžio požymių.

Tyrėjai nustatė, kad žymiai padidėjo vėžio rizika priešingoje (ty nepažeistoje) krūtyje ir atitinkamai moterų bei vyrų endometriumo ir prostatos vėžio rizika. Moterys, išgyvenusios krūties vėžį, turėjo dvigubai didesnę riziką susirgti kontralateraliniu krūties vėžiu, palyginti su bendra populiacija, o gimdos gleivinės vėžio rizika buvo 87 %, mieloidinės leukemijos rizika – 58 % ir kiaušidžių vėžio rizika – 25 %.

Diagnozės amžius taip pat buvo svarbus – jaunesnėms nei 50 metų moterims buvo 86% didesnė tikimybė susirgti antruoju pirminiu vėžiu, palyginti su bendra to paties amžiaus populiacija, o moterims, kurioms diagnozuotas po 50 metų, buvo 17%. padidėjusi rizika. Vienas iš galimų paaiškinimų yra tas, kad didesnis skaičius jaunesnių išgyvenusių krūties vėžį gali turėti paveldimų genetinių pakitimų, padidinančių kelių vėžio riziką. Pavyzdžiui, moterims, turinčioms paveldimų BRCA1 ir BRCA2 genų pakitimų, padidėja kontralateralinio krūties vėžio, kiaušidžių ir kasos vėžio rizika.

Moterims iš labiausiai socialiai ir ekonomiškai nepasiturinčių šeimų buvo 35% didesnė rizika susirgti antruoju pirminiu vėžiu, palyginti su moterimis iš mažiausiai nepasiturinčių šeimų. Šiuos skirtumus pirmiausia lėmė ne krūties vėžio rizika, ypač plaučių, inkstų, galvos ir kaklo, šlapimo pūslės, stemplės ir skrandžio vėžio. Taip gali būti dėl to, kad rūkymas, nutukimas ir alkoholio vartojimas – nustatyti šių vėžio rizikos veiksniai – yra labiau paplitę tarp labiau nepasiturinčių grupių.

Allenas, Clare Hall doktorantas, pridūrė: „Tai dar vienas įrodymas apie sveikatos nelygybę, kurią patiria žmonės iš labiau nepasiturinčios aplinkos. Turime visiškai suprasti, kodėl jiems gresia didesnė antrinio vėžio rizika, kad galėtume įsikišti ir sumažinti šią riziką.

Vyrai, išgyvenę krūties vėžį, turėjo 55 kartus didesnę tikimybę nei bendra vyrų populiacija susirgti priešpriešiniu krūties vėžiu, nors mokslininkai pabrėžia, kad rizika individui vis dar buvo labai maža. Pavyzdžiui, iš 100 vyrų, kuriems diagnozuotas krūties vėžys sulaukus 50 metų ar vyresni, maždaug trys per 25 metus susirgo kontralateraliniu krūties vėžiu. Vyrai, išgyvenę krūties vėžį, taip pat turėjo 58% didesnę tikimybę susirgti prostatos vėžiu nei bendra vyrų populiacija.

Profesorius Antonis Antoniou iš Kembridžo universiteto Visuomenės sveikatos ir pirminės sveikatos priežiūros katedros, tyrimo vyresnysis autorius, sakė: „Tai didžiausias iki šiol atliktas tyrimas, skirtas tirti krūties vėžį išgyvenusių asmenų riziką susirgti antruoju vėžiu. Mes galėjome tai atlikti ir apskaičiuoti tikslesnius įvertinimus dėl puikių duomenų rinkinių, kuriuos mokslininkai gali gauti per NHS.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI