SULFONAMIDAI

SULFONAMIDAI

Sulfonamidai arba sulfa yra vaistų klasė, kuri veikia bakterinėms infekcijoms gydyti, trukdydami folio rūgšties sintezei bakterijose. Folio rūgštis yra svarbi maistinė medžiaga, kurią naudoja gyvos ląstelės, tiek žmonės, tiek bakterijos, kad susidarytų nukleino rūgštys, DNR ir RNR. Žmonės folio rūgšties paprastai gauna iš maisto, o bakterijos turi pasigaminti folio rūgšties, kad patenkintų ląstelių poreikius. Jei folio rūgšties susidarymo procesą sutrikdo sulfa antibiotikai, bakterijos negali suformuoti nukleino rūgščių, DNR ir RNR, todėl negali daugintis.

Paprastai sulfa gali tik sustabdyti bakterijų augimą, bet ne jas nužudyti. Tačiau jei šis antibiotikas derinamas su kitais vaistais, tokiais kaip kotrimoksazolas (kartu su trimetoprimu), jis gali sunaikinti bakterijas.

Nepamirškite, kad ne visi sulfa klasės vaistai turi antibakterinį poveikį, vienas iš jų yra furosemidas.

Įspėjimas:

Kai kurie dalykai, į kuriuos reikia atsižvelgti vartojant sulfonamido vaistus, yra šie:

 • Sulfa gali sukelti gelta naujagimiams. Todėl nėščioms moterims (ypač trečiąjį trimestrą) negalima duoti sulfato kombinuoto sulfametoksazolo ir trimetoprimo pavidalu.
 • Sulfa taip pat išsiskiria su motinos pienu, todėl jo negalima duoti maitinančioms motinoms.
 • Sulfa gali sukelti odos jautrumą saulės šviesai. Todėl pacientams, kurie gydomi šios klasės vaistais, patariama vengti saulės spindulių arba naudoti apsaugos nuo saulės priemones.
 • Jei esate alergiškas sulfai, esančiai kombinuotai sulfometoksazolo ir trimetoprimo formai, pasitarkite su gydytoju, kad galėtumėte skirti šio vaisto.
 • Būkite atsargūs vartodami sulfa antibiotikus žmonėms, sergantiems alergija, astma ir sutrikusia skydliaukės, kepenų ir inkstų funkcija.
 • Pasakykite gydytojui, jei vartojate varfariną, ciklosporiną, digoksiną, metotreksatą, valproinę rūgštį, pirimetaminą, klozapiną ir leukovoriną.

Tipai, prekių ženklai ir sulfonamido dozės

Sulfametoksazolas ir trimetoprimas

Prekių ženklai: Lapikot, Moxalas, Sanprima, Spectrem, Triminex, Sulfatrim, Co-Trimoxazole, Bactrim

Būklės: Šlapimo takų infekcijos, bronchitas ir vidurinės ausies uždegimas

 • Oralinis
  Suaugusieji: 960 mg (800 mg sulfametoksazolo ir 160 trimetoprimo) du kartus per parą. Ypač sunkioms infekcijoms galima skirti 2,88 g per parą, padalijus į dvi dozes.
  Vaikai
  Vaikai nuo 6 savaičių iki 5 mėnesių (žodžiu): 120 mg du kartus per parą.
  Vaikai nuo 6 mėnesių iki 5 metų: 240 mg du kartus per parą.
  6-11 metų vaikai: 480 mg du kartus per dieną.

Sulfisoksazolas

Prekės ženklas: –

Būklė: gydyti infekciją

 • Oralinis
  Suaugusieji: 4-8 g per dieną, padalytas į 4-6 dozes.
  Vaikai nuo 2 mėnesių (per burną): 75 mg/kg per parą, padalytas į 4-6 dozes. Didžiausia paros dozė yra 150 mg / kg arba lygi 6 g.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI