Stomatitas yra bendras terminas apibūdinti uždegusi, skausminga burna su burnos opomis. Tai gali pakeisti žmogaus gebėjimą valgyti ir gerti. Stomatitas gali atsirasti bet kurioje burnos dalyje, įskaitant vidinę skruostai, dantenos, liežuvis, lūpos ir gomurys. Jo priežastys labai įvairios – nuo vietinės infekcijos iki sisteminės ligos, fizinio ar cheminio dirgiklio, alerginės reakcijos ar net streso. Daugeliu atvejų jo priežastys yra idiopatinės (spontaniškas išsiveržimas dėl nežinomos priežasties). Infekcijos, tokios kaip kandidozė ar mononukleozė, gali sukelti stomatitą, kuris atsiskleidžia, pavyzdžiui, ant paciento gomurio atsiranda raudonų dėmių.
Stomatito tipai
Atsižvelgiant į tai, kaip pasireiškia simptomai, yra įvairių stomatito tipų:
- Aftozinis stomatitas: Jai būdingos baltos arba geltonos opos su išoriniu raudonu žiedu. Paprastai jie atsiranda ant skruostų, liežuvio arba lūpų viduje.
- Herpetinis stomatitas: Būdinga opos, pilnos skysčio, atsiradusios ant lūpų ar aplink jas. Retais atvejais jų susidaro ant dantenų ar gomurio. Paprastai jie yra susiję su dilgčiojimo simptomais, jautrumu ar deginimo pojūčiu prieš atsirandant opoms.
- Kampinis stomatitas: Taip pat žinomas kaip kampinis queilitas, tai būklė, dėl kurios atsiranda raudonų uždegiminių dėmių burnos kampuose, kur lūpos susijungia ir sudaro kampą. Jie gali pasirodyti vienoje burnos pusėje arba abiejose pusėse tuo pačiu metu.
Stomatito gydymas
Stomatito gydymas didele dalimi priklauso nuo ją sukėlusios priežastiestaigi, kaip pagrindinę priemonę, šią priežastį reikėtų gydyti specialiais vaistais, jei ją sukelia a virusinė, bakterinė ar grybelinė infekcija. Jei priežastis nežinoma, gydymas turi būti skirtas simptomams palengvinti. Gydymas, skirtas stomatito simptomams palengvinti, gali apimti didesnį skysčių vartojimą, skausmą malšinančių vaistų, pvz., paracetamolio nuo karščiavimo ir skausmo, vartojimą, vietinio poveikio skausmą malšinančius vaistus ir, svarbiausia, geros burnos higienos palaikymą, kad būtų išvengta antrinio pertekliaus. infekcija ir vietinių preparatų ar burnos skalavimo skysčių, pvz., anestetikų, apsauginių dangtelių ar net priešuždegiminių vaistų, naudojimas.