Riešo kanalo sindromas (riešo kanalo sindromas)

Riešo kanalo sindromas (riešo kanalo sindromas)

Riešo kanalo sindromas yra neurologinė būklė, kai nervas, kontroliuojantis riešo judėjimą, suspaudžiamas ir uždegamas. Dėl to žmogus jaučia tirpimą, dilgčiojimą ir deginimą 1–3 plaštakos pirštuose (nykščio, rodomojo ir vidurinio). Skausmas atsiranda, dažniausiai naktį ir anksti ryte.

 

Kas yra riešo kanalo sindromas

Riešo kanalo sindromas (riešo kanalo sindromas) – pasireiškia skausmu, tirpimu, dilgčiojimu rankoje, atsirandančiu dėl suspaudimo vidurinis nervas vienas iš trijų pagrindinių nervų, prasiskverbiančių į ranką ir kontroliuojančių jos judesius bei jautrumą. Kiekvienas rankos nervas turi savo atsakomybės sritį. Vidurinis nervas kontroliuoja nykščio, rodomojo ir viduriniojo pirštų judesius ir pojūtį, taip pat yra atsakingas už nykščio priešpriešą likusiam pirštui. Alkūnkaulio nervas kontroliuoja mažojo ir bevardžio pirštų judesius. Radialinis nervas užtikrina plaštakos ištiesimą ir supinaciją (pasukus delnu aukštyn). Kiekvienas iš išvardytų nervų yra mišrus, tai yra, jame yra motorinių, sensorinių ir autonominių skaidulų (užtikrina kraujo tiekimą ir mitybą nervo valdomiems audiniams).

 

Vidurinis nervas prasideda pečių srityje, eina per priekinę rankos dalį ir baigiasi rankoje, kur jis patenka per riešo ląstą arba, kaip dar vadinamas, riešo, kanalo – anatominis tunelis, kurį riboja kaulai ir skersinis riešo raištis. Kanalo ilgis apie 2,5 cm, plotis 2 cm.

 

Pats riešo kanalas yra gana siauras, tačiau jo dydis paprastai yra pakankamas patogiai išsidėstyti pirštų ir plaštakos lenkiamųjų raumenų sausgysles bei vidurinį nervą. Bet jei jis susiaurėja dėl nepalankių veiksnių, tada vidurinis nervas yra suspaustas ir sužalotas. Dėl to žmogus jaučia skausmą, tirpimą, silpnumą 1–3 rankos pirštuose. Paprastai tai pablogėja naktį ir anksti ryte, todėl sunku užmigti. Galimi ir kiti vidurinio nervo pažeidimo simptomai – deginimas, dilgčiojimas 1–3 plaštakos pirštuose. Laiku nepradėjus gydyti, sutriks rankos judrumas ir žmogui taps sunku atlikti net pačius paprasčiausius veiksmus – rinkti numerį telefonu, spausdinti kompiuteriu, vairuoti automobilį. Taip pat gali išsivystyti tenaro atrofija, nykščio pagrindo iškilimas, dėl kurio atsiranda estetinis defektas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI