Podagra

Podagra

Nepakeliamas skausmas didžiajame kojos piršte, staiga atsiradęs vidury nakties, yra aiškus „karalių ir aristokratų ligos“ – podagros – požymis. Mėlynas kraujas su tuo neturi nieko bendra – viskas dėl šlapimo rūgšties, kuri kristalizuojasi sąnariuose ir dirgina jautrius audinius.

 

Podagra: ligos apibrėžimas

Podagra yra sąnarių ligos forma, kurios paūmėjimai labai skausmingi, kai sąnariuose ir aplink juos nusėda šlapimo rūgšties (urato), purino azoto bazių skilimo produkto, kristalai. Podagra dažniausiai pažeidžia didžiojo kojos piršto sąnarį, bet gali pažeisti ir kulkšnį, kelį, alkūnę, riešą ar pirštą.

Dažniausiai šlapimo rūgštis kaupiasi didžiojo piršto sąnaryje, todėl jis paburksta ir tampa skausmingas.

Paprastai podagra yra medžiagų apykaitos sutrikimo, atsirandančio dėl nežinomų priežasčių, pasekmė. Tačiau mitybos įpročiai, lėtinis piktnaudžiavimas alkoholiu, didelio kiekio mėsos produktų vartojimas, apsinuodijimas švinu taip pat gali sutrikdyti purinų apykaitą ir šlapimo rūgšties išsiskyrimą. Ligos pavadinimą davė senovės graikai. Išvertus iš graikų kalbos, ποδάγρα reiškia „kojų spąstai“. Sergantis žmogus tikrai jaučiasi papuolęs į spąstus: jaučia aštrų, stiprų skausmą, kuris perveria sąnarį, o virš jo esanti oda parausta, patinsta ir tarsi dega. „Spąstai“ paprastai išnyksta po valandos ar dviejų, tačiau gali trukti kelias valandas ar net dienas. Iš pradžių podagros priepuoliai praeina gana greitai ir kartais gali nepasikartoti savaites ar mėnesius. Tačiau negydant sąnarių uždegimas pamažu progresuoja ir vieną dieną jie gali sunaikinti. Kiekvienas paskesnis priepuolis gali tapti ilgesnis ir stipresnis, o uždegimas plinta į kitus sąnarius.

ICD kodas

Tarptautinėje statistinėje ligų ir susijusių sveikatos problemų klasifikacijoje, dešimtajame pakeitime (TLK-10), podagra priskiriama kristalinio artrito poklasiui ir žymima kodu M10. Priklausomai nuo ligos formos, išskiriami 6 pogrupiai. Podagros pogrupiai (pagal TLK-10):

  • M10.0 – „Idiopatinė podagra“;
  • M10.1 – „Švininė podagra“;
  • M10.2 – „Vaistų sukelta podagra“;
  • M10.3 – „Podagra dėl inkstų funkcijos sutrikimo“;
  • M10.4 – „Kita antrinė podagra“;
  • M10.9 – „Podagra, nepatikslinta“.

Paplitimas

Vakarų šalyse podagros paplitimas siekia 1,5–2,5 proc. Be to, dauguma sergančiųjų yra vyrai (80–90 proc.). Moterims liga vystosi rečiau. Mokslininkai tai sieja su moteriško lytinio hormono estrogeno įtaka. Faktas yra tai, kad jis skatina šlapimo rūgšties išsiskyrimą su šlapimu ir sumažina jos kiekį kraujyje. Po menopauzės moterų estrogenų gamyba sulėtėja, todėl padidėja rizika susirgti podagra. Taigi pagyvenusių ir senatviškų žmonių podagra sergančių vyrų ir moterų skaičius yra maždaug vienodas. Paprastai pirmasis podagros priepuolis ištinka 30–60 metų žmonėms. Liga ankstyvame amžiuje dažniausiai siejama su aiškiu paveldimu polinkiu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI