Pilvo bambos skausmas: 10 dažniausiai pasitaikančių priežasčių

Pilvo bambos skausmas: 10 dažniausiai pasitaikančių priežasčių

Pilvo bambos skausmą dažniausiai sukelia žarnyno pokyčiai, pvz., pilvo pūtimas nuo dujų, kirmėlių užkrėtimas ir kitos žarnyno infekcijos ar uždegimai (pvz., gastroenteritas, apendicitas, dirglioji žarna ir užsikimšęs žarnynas).

Skausmas aplink bambą taip pat gali būti jaučiamas dėl skausmo, sklindančio iš kitų pilvo sričių. Šio tipo skausmas gali pasireikšti sergant pankreatitu ar cholecistitu ar net pasikeitus nėštumui. Skausmas gali būti įvairus ir gali būti apibūdinamas kaip mėšlungis, aštrus, nuolatinis arba kartu su kitais simptomais, tokiais kaip vėmimas, prakaitavimas ar blyškumas.

Dažną ar stiprų skausmą ar bambos skausmą kartu su kitais simptomais turi įvertinti šeimos gydytojas arba gastroenterologas. Nustačius pagrindinę priežastį ir patvirtinus diagnozę, prireikus galima pradėti gydymą.

Kas sukelia bambos skausmą?

Pagrindinės bambos skausmo priežastys yra šios:

Virkštelės išvarža

Virkštelės išvarža gali sukelti skausmą, esantį tiesiai ant bambos. Šios išvaržos atsiranda, kai žarnyno dalis ar kitas pilvo organas išsikiša per pilvo gleivinę ir kaupiasi tarp pilvo raumenų ir odos.

Paprastai skausmas atsiranda arba sustiprėja dėl fizinio aktyvumo, tačiau jis gali būti nuolatinis ir stipresnis, jei dėl padidėjusio vietinio patinimo nutrūksta kraujotaka aplink išvaržą esančius audinius. Sužinokite daugiau apie įvairius išvaržų tipus.

Ką daryti: Išvaržos gydymą turėtų vadovauti bendrasis chirurgas. Gydymas gali skirtis nuo budraus laukimo, norint pamatyti, ar išvarža išnyksta savaime, ir atliekant operaciją, siekiant ją ištaisyti.

Vidurių užkietėjimas

Vidurių užkietėjimas yra labai svarbi pilvo skausmo aplink bambą priežastis. Dažnai tai yra žarnyno išsiplėtimas dėl dujų arba susikaupusių išmatų, kurios stimuliuoja nervus, einančius per šią sritį. Daugelis moterų taip pat gali patirti vidurių užkietėjimą nėštumo metu.

Ką daryti: Norėdami išvengti vidurių užkietėjimo, turėtumėte laikytis dietos, kurioje gausu skaidulų, kurių yra daržovėse ir sėklose. Pažiūrėkite, kokius natūraliai vidurius laisvinančius maisto produktus turėtumėte įtraukti į savo mitybą. Būtinai gerkite daug skysčių, ne mažiau kaip 2 l per dieną, kad palaikytumėte maisto žarnyno tekėjimą ir sumažintumėte pilvo pūtimą. Vidurius laisvinančių vaistų, kaip ir laktuliozės, gydytojas gali skirti, jei vidurių užkietėjimas savaime nepalengvėja.

Prieš kreipdamiesi į gydytoją, galite patikrinti šias namų gynimo priemones nuo vidurių užkietėjimo, tačiau turėtumėte stebėti, jei vidurių užkietėjimas nepagerėja per kelias dienas.

Nėštumas

Nėščios moterys bet kuriuo nėštumo metu gali jausti skausmą ar diskomfortą aplink bambą. Šis skausmas yra normalus ir tikėtinas, yra susijęs su pilvo augimu ir apvalių raiščių tempimu. Tempiamas pilvas gali susilpninti pilvo sieną aplink bambą ir sukelti bambos išvaržą.

Be to, gimdos ir kitų organų suspaudimas ir išsiplėtimas gali stimuliuoti skausmo nervus šioje srityje ir sukelti skausmo pojūtį bamboje. Tai dažniausiai būna intensyvesnė nėštumo pabaigoje.

Ką daryti: Jei skausmas, kurį jaučiate, yra lengvas ir toleruojamas, tiesiog turėtumėte jį stebėti, nes greičiausiai jis išnyks savaime. Gydytojas gali skirti analgetikų, tokių kaip acetaminofenas. Turėtumėte stebėti, ar nėra paraudimo, patinimo, bambos išskyrų ir stipraus skausmo požymių, nes tai yra infekcijos požymiai. Skaitykite daugiau apie bambos skausmo priežastis nėštumo metu.

Gastroenteritas

Viduriavimas, atsirandantis dėl gastroenterito ar apsinuodijimo maistu, gali sukelti skausmą aplink bambą. Tačiau tokio tipo skausmas gali būti jaučiamas bet kurioje pilvo vietoje dėl uždegimo, susijusio su šiomis sąlygomis.

Skausmą taip pat gali lydėti pykinimas, vėmimas ir karščiavimas, kuris trunka vidutiniškai 3–7 dienas.

Ką daryti: Turėtumėte rinktis lengvą maistą su lengvai virškinamu maistu, kuriame yra mažai riebalų. Būtinai gerkite daug skysčių, pavyzdžiui, vandens, arbatos ir šviežių sulčių. Analgetikai ir antispazminiai vaistai gali padėti numalšinti skausmą, tačiau jei simptomai sustiprėja, trunka ilgiau nei vieną savaitę arba kartu su kraujavimu ar karščiavimu viršija 39ºC (arba 102,2ºF), reikia kreiptis į greitosios pagalbos skyrių.

Būtinai perskaitykite namų gynimo būdus apsinuodijus maistu, kuriuos galite naudoti papildydami gydymą.

Apendicitas

Apendicitas yra apendikso, kuris yra mažas organas, sujungtas su storąja žarna, uždegimas. Jis prasideda kaip skausmas aplink bambą, kuris plinta į apatinę dešinę pilvo dalį ir laikui bėgant stiprėja. Šį uždegimą dažnai lydi pykinimas, vėmimas, apetito praradimas ir karščiavimas. Apendicitui būdingas atšokantis skausmas, o tai reiškia, kad skausmas jaučiamas ne palpuojant pilvą, o jį atleidžiant.

Užpildykite mūsų internetinį simptomų tikrintuvą, kad įvertintumėte apendicito riziką.

Ką daryti: Jei pastebėjote apendicito simptomus, turėtumėte eiti į greitosios pagalbos skyrių, kad įvertintumėte ir nustatytumėte diagnozę. jei pasitvirtina, gydymas apima chirurginį apendikso pašalinimą ir antibiotikus. Skaitykite daugiau apie apendicito gydymą ir galimas komplikacijas.

Cholecistitas

Cholecistitas yra tulžies pūslės uždegimas, kuris dažniausiai atsiranda dėl susikaupusių tulžies akmenų, trukdančių tulžies nutekėjimui. Tai gali sukelti pilvo skausmą ir vėmimą, kurie pablogėja po valgio. Daugeliu atvejų skausmas jaučiamas viršutinėje dešinėje pilvo dalyje, tačiau jis gali būti juntamas ir aplink bambą bei spinduliuoti į nugarą. Skaitykite daugiau apie tai, kas gali sukelti tulžies akmenis ir kokius simptomus jie gali sukelti.

Ką daryti: Jei įtariate, kad jūsų simptomai yra susiję su tulžies pūslės uždegimu, turėtumėte eiti į greitosios pagalbos skyrių, kad galėtumėte įvertinti ir ištirti. Gydymą skiria gydytojas, jis gali apimti antibiotikų vartojimą, dietos pokyčius, IV hidrataciją ir tulžies pūslės pašalinimo operaciją. Peržiūrėkite namų gynimo priemones nuo tulžies akmenų, kurias galite naudoti papildydami gydymą.

Dirgliosios žarnos sindromas

Šiai ligai būdingas pilvo skausmas, kuris palengvėja ištuštinant. Skausmas dažnai jaučiamas apatinėje pilvo dalyje, tačiau jis gali būti įvairus ir būti jaučiamas bet kurioje pilvo srityje. Ši būklė paprastai yra susijusi su pilvo pūtimu, žarnyno dujomis ir kintančiu viduriavimu su vidurių užkietėjimu.

Ką daryti: Šią būklę diagnozuoja gastroenterologas. Gydymas gali apimti analgetikus ir antispazminius vaistus skausmui malšinti, simetikoną, kad sumažintų dujų susidarymą, vidurius laisvinančius vaistus ir skaidulų kiekį vidurių užkietėjimo laikotarpiu, o vaistus nuo viduriavimo viduriavimo laikotarpiu. Ši būklė dažnai pastebima nerimaujantiems žmonėms, todėl psichologinė pagalba ir streso mažinimas taip pat gali padėti pašalinti simptomus.

Pankreatitas

Pankreatitas yra rimtas kasos uždegimas, kuris yra pagrindinis organas, atsakingas už maistinių medžiagų skaidymą žarnyne. Tai dažnai gali sukelti stiprų skausmą pilvo viduryje, kuris gali spinduliuoti į nugarą. Ši būklė taip pat gali sukelti pykinimą, vėmimą ir karščiavimą.

Pankreatitas gali būti ūmus, sukeliantis ryškesnius simptomus, arba lėtinis, sukeliantis silpnesnį ar nuolatinį skausmą ir susijęs su absorbcijos problemomis. Kadangi pankreatitas gali greitai tapti labai rimtas, turite kreiptis į gydytoją, jei atsiranda simptomų.

Ką daryti: Jei turite pankreatito simptomų, turėtumėte kreiptis į gydytoją, kad patvirtintumėte šios ligos buvimą. Gydymas turi būti pradėtas nedelsiant ir gali apimti dietos apribojimus, IV hidrataciją, antibiotikus ir analgetikus. Dėl rimtų komplikacijų, tokių kaip žarnyno perforacija, gali prireikti chirurginės intervencijos.

Uždegiminė žarnyno liga

Uždegiminė žarnyno liga, plačiau žinoma kaip Krono liga arba opinis kolitas, yra lėtinis žarnyno gleivinės uždegimas, atsirandantis dėl autoimuninės disfunkcijos. Kai kurie dažni simptomai yra pilvo skausmas, kuris gali atsirasti visame pilve, bet dažniausiai jaučiamas apatinėje pilvo dalyje), viduriavimas ir kraujavimas iš žarnyno.

Ką daryti: Gydant šią ligą, gastroenterologas turėtų vadovautis vaistais, mažinančiais skausmą ir malšinančius uždegimą bei viduriavimą. Sunkesniais atvejais gali prireikti chirurginės intervencijos, kad būtų pašalintos pažeistos žarnyno dalys. Skaitykite daugiau apie Krono ligą ir jos gydymą.

Žarnyno išemija

Dėl uždegimo ar audinių mirties sumažėjęs kraujo tekėjimas į žarnas gali sukelti pilvo skausmą, kuris lokalizuojasi aplink bambą. Skausmas gali būti neryškus arba nuolatinis, priklausomai nuo kraujotakos sutrikimų priežasties.

Tokia situacija gali atsirasti dėl žarnyno kraujagyslių susiaurėjimo, kraujagyslių spazmų, staigaus kraujospūdžio kritimo, širdies nepakankamumo, žarnyno vėžio ar narkotikų vartojimo.

Ką daryti: Žarnyno išemijos gydymas priklauso nuo pagrindinės priežasties. Gydymo planą parengia gastroenterologas, jis gali apimti dietos pokyčius ir skausmą malšinančius vaistus. Taip pat gali būti svarstomi vaistai ar chirurginės intervencijos, skirtos ištirpinti krešulius ir pagerinti kraujotaką.

Kitos galimos bambos skausmo priežastys

Be minėtų priežasčių, bambos skausmą gali sukelti ir rečiau pasitaikančios situacijos, pavyzdžiui:

  • Parazitinė invazija: kuris gali sukelti pilvo uždegimą ir tempimą, sukeliantį bambos skausmą arba skausmą kitose pilvo srityse.
  • Pilvo navikai: kurios gali išstumti ar suspausti toje srityje esančius organus
  • Skrandžio opos: kuris gali sukelti stiprų uždegimą
  • Šlapimo takų infekcijos: nors dažniausiai sukelia skausmą apatinėje pilvo dalyje, UTI taip pat gali sudirginti nervus šalia bambos, ypač šlapinantis.
  • Uždegimas dėl tiesioginės traumos ar infekcijos pilvo raumenyse
  • Žarnyno nepraeinamumas nuo paveiktų išmatų, neurologinės ligos ar naviko
  • Divertikulitas: tai divertikulų, kurie yra maži maišeliai, susidarantys susilpnėjus žarnyno sienelėms, uždegimas. Jie gali sukelti bambos skausmą, nors skausmas labiau jaučiamas apatinėje kairėje pilvo dalyje.
  • Stuburo liga: kaip ir išvarža, šios būklės gali sukelti skausmą, kuris plinta į pilvą ir bambą

Kadangi yra tiek daug galimų bambos skausmo priežasčių, geriausia siekti įvertinimo, nes gydytojas gali nustatyti skausmo tipą, įvertinti susijusius simptomus ir sveikatos istoriją bei atlikti fizinį patikrinimą, kad nustatytų priežastį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI