11 kelio skausmo priežasčių

11 kelio skausmo priežasčių

Kelių skausmas gali būti sąnarių degeneracijos požymis arba antsvorio pasekmė. Taip pat dažnai apie tai praneša pacientai, susižaloję dėl sporto ar mankštos.

Kai dėl kelio skausmo negalite normaliai vaikščioti arba pastebėjote, kad laikui bėgant jis palaipsniui stiprėja, tai gali būti rimtesnės problemos, pvz., raiščių plyšimo, osteoartrito ar Beikerio cistos, požymis. Šios sąlygos gali būti patvirtintos atliekant vertinimo ir diagnostinius vaizdo testus, tokius kaip rentgeno spinduliai arba CT.

Tačiau daugeliu atvejų kelio skausmas nėra rimtas ir gali būti gydomas namuose du kartus per dieną pirmąsias 3 dienas nuo skausmo pradžios. Be to, elastinės atraminės juostos ant kelio naudojimas visą dieną gali padėti jį imobilizuoti ir sumažinti skausmą laukiant medicininio įvertinimo.

Pagrindinės priežastys dėl ko skauda kelį

Dažniausios kelio skausmo priežastys yra šios:

Sužalojimas dėl traumos

Kelio trauma gali atsirasti dėl kritimo, sumušimo, smūgio, patempimo ar lūžio. Tokiais atvejais skausmas gali būti jaučiamas visame kelyje arba tam tikrose vietose, priklausomai nuo sužalojimo tipo.

Ką daryti: Lengvus sužalojimus galima gydyti poilsio ir šaltų kompresų pagalba 2–3 kartus per dieną po 15 minučių. Sunkesni sužalojimai, tokie kaip lūžis, turi būti nedelsiant įvertinti ir skirti tinkamą gydymą. Kineziterapeutas gali rekomenduoti atsigauti ir skausmui malšinti skirtus pratimus.

Raiščių plyšimas

Kelio raiščių plyšimas gali atsirasti dėl patempimų, tiesioginio smūgio ar staigaus kelio susisukimo. Paprastai jaučiamo skausmo tipas atitinka paveiktą raištį:

  • Skausmas kelio šone: Tai gali reikšti priekinio kolateralinio, užpakalinio ar vainikinių raiščių pažeidimą.
  • Skausmas tempiant kelį: Tai gali rodyti girnelės raiščio plyšimą
  • Skausmas kelio viduje: Tai gali rodyti medialinio šoninio raiščio pažeidimą
  • Gilus skausmas kelio viduryje: Tai gali reikšti priekinio kolateralinio ar užpakalinių raiščių plyšimą.

Paprastai, kai raiščių pažeidimas yra lengvas, specifinio gydymo nereikia, tačiau jį vis tiek turi įvertinti gydytojas.

Ką daryti: Dėkite šaltus kompresus 3–4 kartus per dieną 20 minučių 3–4 dienas. Turėtumėte pailsėti ir naudoti ramentus, kad nuimtumėte apkrovą nuo kelio. Pakelkite pažeistą koją, kad išvengtumėte patinimo, ir naudokite spaudžiamąjį tvarstį ant kelio. Sunkesniais atvejais reikėtų kreiptis į medikus, nes 4–6 savaites reikės imobilizuoti kelį įtvaru, o esant reikalui – operuoti.

Tendinitas

Tendinitas yra vienos ar kelių kelio sausgyslių uždegimas. Jaučiamo skausmo tipas priklauso nuo pažeistos sausgyslės vietos.

  • Skausmas kelio priekyje: Girnelės sausgyslės uždegimas
  • Skausmas kelio šone: Iliotibialinės sausgyslės uždegimas
  • Skausmas kelio viduje: Žąsies pėdos sausgyslių uždegimas

Paprastai vienas iš būdingų tendinito simptomų yra kelio skausmas tempiant kelį. Tai dažniausiai pasitaiko sportininkams dėl didelio poveikio veiklos, pavyzdžiui, bėgimo, važiavimo dviračiu, futbolo, krepšinio ar teniso. Be to, kai kurie žmonės taip pat gali patirti natūralų sąnario degeneraciją, kuri dažniau pasitaiko vyresnio amžiaus žmonėms.

Ką daryti: Turėtumėte pailsėti ir ant pažeisto kelio uždėti spaudžiamąjį tvarstį. Dėkite šaltus kompresus 15 minučių 2–3 kartus per dieną, kad sumažintumėte skausmą ir uždegimą. Svarbu apsilankyti pas gydytoją, kad jis įvertintų ir paskirtų gydymą vaistais nuo uždegimo, tokiais kaip ibuprofenas ar naproksenas. Be to, galite dalyvauti fizioterapijoje, kad sustiprintumėte kelio raumenis ir išvengtumėte tolesnio tendinito paūmėjimo.

Bursitas

Bursitas yra bursos uždegimas, kuris yra mažas skysčiu užpildytas maišelis, kuris veikia kaip pagalvėlė tarp kaulų, sausgyslių ir raumenų sąnariuose.

O+Kelyje yra 11 bursų ir paprastai veikla, kuriai reikia pakartotinai lenkti kelius, sportas (pvz., džiudžitsu, futbolas ir tinklinis) arba griuvimai ar smūgiai į kelį gali sukelti bursos dirginimą arba uždegimą. Šie sužalojimai gali sukelti skausmą ir patinimą kelio viršuje.

Be to, nutukimas ir artrozė gali prisidėti prie anserino bursito, dar žinomo kaip žąsies pėdos bursitas. Šio tipo skausmas jaučiamas viduje, žemiau kelio.

Ką daryti: Turėtumėte pailsėti ir dėti šaltus kompresus 15 minučių 2–3 kartus per dieną. Be to, bursitas gali būti gydomas geriamaisiais priešuždegiminiais vaistais, tokiais kaip ibuprofenas ar diklofenakas. Gydytojas taip pat gali švirkšti kortikosteroidus tiesiai į bursą. Kiti gydymo būdai yra fizioterapija ir chirurgija.

Osteoartrozė

Kelio osteoartrozė arba artrozė yra reumatinė liga, sukelianti kelio kremzlės degeneraciją. Dėl to sumažėja kremzlės kokybė, kiekis ir storis, todėl atsiranda lėtinis skausmas.

Ši liga gali turėti įtakos kasdieninei veiklai dėl kelių skausmo, kuris jaučiamas vaikštant, dienos pabaigoje, ilgai stovint arba lipant laiptais.

Ką daryti: Svarbu kreiptis į gydytoją dėl gydymo, kuris gali apimti analgetikų, pvz., acetaminofeno, arba priešuždegiminių, pvz., ibuprofeno ar diklofenako, vartojimą. Be to, turėtumėte dalyvauti kineziterapijoje. Kai kuriais atvejais gydytojas gali suleisti kortikosteroidų arba hialurono rūgšties pažeistam keliui.

Reumatoidinis artritas

Reumatoidinis artritas yra lėtinė uždegiminė autoimuninė liga, sukelianti sąnarių sustingimą, skausmą ir patinimą. Kelių skausmą pabudus gali sukelti reumatoidinis artritas. Skausmas stipriausias pirmosiomis ryto minutėmis ir pagerėja judant.

Kelių skausmas ir patinimas be jokios akivaizdžios priežasties gali būti reumatoidinio artrito požymis.

Ką daryti: Skausmui malšinti galite naudoti nuskausminamuosius ir priešuždegiminius vaistus, tačiau jus turėtų stebėti reumatologas, kuris vadovaus gydymui, taip pat fizioterapeutas, kad pagerintų kelio judesius.

Iliotibinės juostos sindromas

Iliotibinės juostos sindromas sukelia skausmą kelio šone ir dažniausiai pasireiškia bėgikams, dviratininkams ir kitiems sportininkams, kuriems reikia pakartotinai lenkti kelius. Paprastai šis sindromas yra susijęs su silpnumu ir silpnu raumenų lankstumu arba netinkama treniruotė esant dideliam intensyvumui ar stipriam apšvietimui. Kiti treniruočių veiksniai, galintys prisidėti prie IBS, yra naudojamų grindų tipas, batai arba netinkama forma. Šio tipo skausmo nereikėtų ignoruoti, nes laikui bėgant jis gali pablogėti.

Ką daryti: Galite tepti vietinius priešuždegiminius vaistus 2–3 kartus per dieną arba dėti šaltus kompresus 15 minučių. Reguliariai užsiimant fizine veikla, svarbu skirti laiko ir judesiams, kurie stiprina ir tempia kelio raumenis. Tai gali vadovauti asmeninis treneris.

Nepaisant to, jei mankštos metu jaučiamas skausmas kelio šone, turėtumėte kreiptis į gydytoją, kad jis diagnozuotų ir gydytų priešuždegiminiais vaistais, tokiais kaip diklofenakas ar ibuprofenas. Taip pat reikėtų apsilankyti pas kineziterapeutą, kad sustiprintų kelių raumenis.

Menisko sužalojimas

Menisko sužalojimas gali sukelti tokius simptomus kaip kelio skausmas lenkiant koją, vidinio kelio skausmas, skausmas lipant laiptais arba skausmas pritūpus. Paprastai menisko pažeidimus sukelia fizinė veikla, tokia kaip džiudžitsu, arba normalus kelio senėjimas, kuris gali įvykti sulaukus maždaug 40 metų.

Ką daryti: Turėtumėte pailsėti ir vengti veiklos, kuriai reikia per daug judesių keliuose. Taip pat galite dalyvauti fizioterapijoje, skirtoje kelio raumenims stiprinti. Gydytojas gali pasirinkti pažeistam keliui suleisti steroidų arba hialurono rūgšties. Sunkiais atvejais reikalingas chirurginis gydymas.

Girnelės problemos

Kitos dažnos kelio skausmo priežastys yra girnelės problemos, pavyzdžiui, girnelės chondropatija, kuriai būdinga sąnario aplink girnelę degeneracija, arba girnelės chondromaliacija, kuri yra girnelės kremzlės suminkštėjimas. Paprastai girnelės problemos yra susijusios su senėjimu, nutukimu, plokščiapėdybe ar sportu, susijusiu su bėgimu.

Girnelės sužalojimai gali sukelti kelio skausmus pritūpę arba skausmą leidžiantis laiptais. Taip pat galite jausti, kad jūsų kelias pasislenka.

Ką daryti: Bėgikams patariama laikinai išbandyti kitas sporto šakas, pavyzdžiui, plaukimą ar vandens aerobiką, kol kelių raumenys sustiprės. Kineziterapeutas gali padėti sustiprinti kelį. Kai skausmas išnyks, turėtumėte dalyvauti jėgos treniruotėse, kurias veda asmeninis treneris. Gydytojas gali pasirinkti pažeistam keliui suleisti steroidų arba hialurono rūgšties. Sunkiais atvejais reikalingas chirurginis gydymas.

Bakerio cista

Bakerio cista, dar žinoma kaip poplitealinė cista, yra gumbas, susidarantis už kelio sąnario dėl susikaupusio skysčio. Tai sukelia skausmą už kelio, taip pat patinimą, sustingimą ir lenkimo skausmą, kuris pablogėja dėl fizinio aktyvumo. Šios cistos gydo osteoartritą ar reumatoidinį artritą.

Ką daryti: Turėtumėte pailsėti ir kreiptis į gydytoją, kad įvertintų. Gydymas gali apimti cistos skysčio aspiraciją arba kortikosteroidų injekcijas tiesiai į cistą. Plyšus cistoms reikia operacijos.

Osgood-Schlatter liga

Osgood-Schlatter liga yra girnelės sausgyslės uždegimas. Jis susijęs su greitu augimu ir gali pasireikšti vaikams nuo 10 iki 15 metų amžiaus. Paprastai skausmas jaučiamas po fizinės veiklos, tokios kaip futbolas, krepšinis, tinklinis ar gimnastika. Skausmas paprastai pastebimas apatinėje kelio dalyje ir išnyksta pailsėjus.

Ką daryti: Turėtumėte pailsėti ir apriboti skausmą sukeliančią fizinę veiklą. Be to, jus turi stebėti gydytojas.

Natūralaus ir medicininio gydymo galimybės

Geriamieji priešuždegiminiai vaistai, tokie kaip ibuprofenas ar diklofenakas, gali būti naudojami taip, kaip nurodė gydytojas, tačiau vietiniai tepalai taip pat gali gerokai sumažinti skausmą. Abi formas galima įsigyti vaistinėje be recepto.

Taip pat yra maisto produktų, kuriuos galite įtraukti į savo racioną, kurie turi priešuždegiminių savybių. Kai kurie pavyzdžiai apima, pavyzdžiui, lašišos, chia sėklų, krabų, šafrano, maceruotų česnakų ir imbiero arbatas.

Skausmui, kurį sukelia labai pažeisti kelio audiniai, gali prireikti operacijos, kad būtų galima taisyti arba pakeisti. Lengvas ar vidutinio sunkumo skausmas gali būti gydomas konservatyviau, taikant alternatyvius gydymo būdus. Kitos galimybės, kurias reikia apsvarstyti, yra:

  • Homeopatija: Homeopatinių preparatų, kurių sudėtyje yra Ruta Graveolens, Rhus tox ar Bryonia, kuriuos paskyrė jūsų ortopedas, naudojimas gali padėti gydyti artrito ar sausgyslių sukeltą kelio uždegimą;
  • Kompresai: dėti karštus kompresus su 3 lašais šalavijų arba rozmarinų eterinio aliejaus du kartus per dieną, nuo 3 dienos po simptomų atsiradimo;
  • Akupunktūra: Šis metodas gali padėti sumažinti kelio skausmą, susijusį su artritu, osteoartroze ar trauma;
  • Kelių poilsis: susideda iš kelio sutvarstymo, kad jis būtų imobilizuotas ir palaikytas, ypač kai manote, kad stovėsite ilgą laiką.

Taip pat yra maisto produktų, kuriuos galite įtraukti į savo racioną, kurie turi priešuždegiminių savybių. Pavyzdžiui, lašišos, chia sėklų, krabų, šafrano, maceruotų česnakų ir imbiero arbatos. Taip pat turėtumėte vengti saldžių maisto produktų, nes jie gali sustiprinti bet kurios kūno dalies uždegimą. Skaitykite daugiau apie uždegiminę dietą ir kokie maisto produktai yra labiausiai rekomenduojami.

Kiti natūralūs kelių skausmo malšinimo būdai

Kai jaučiate kelio skausmą, turėtumėte vengti tokios veiklos kaip bėgimas ar vaikščiojimas, sunkių svorių kėlimas ir sėdėjimas ant aukštų kėdžių.

Nepamirškite, kad bet koks alternatyvus kelio skausmo gydymas neturėtų pakeisti gydytojo nurodyto gydymo, nes tai gali pabloginti problemą, dėl kurios iš pradžių kilo kelio skausmas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI