Obstrukcinis bronchitas – bronchų spazmas arba gleivių užsikimšimas – vaikams pasireiškia dažniau nei suaugusiems. Tai paaiškinama anatominės sandaros ypatumais, imuninės sistemos nebrandumu ir aktyvios socializacijos pradžia.
Apibrėžimas. Kas yra obstrukcinis bronchitas
Deguonis į pagrindinį kvėpavimo organą – plaučius – tiekiamas per sudėtingą kvėpavimo takų sistemą. Per nosiaryklę oras patenka į trachėją – vertikalų vamzdelį, kuris prieš patekdamas į plaučius dalijasi, suformuodamas du pagrindinius bronchus. Savo ruožtu pagrindinė bronchų šaka, sudaranti „kelių tinklą“ oro judėjimui plaučiuose.
Bronchai yra kvėpavimo takų dalys, esančios plaučių viduje.
Jei bronchai tvarkingi, oras laisvai teka į plaučius, aprūpindamas organizmą deguonimi. Jei jų spindis susiaurėja arba prisipildo gleivių, pasunkėja kvėpavimas, audiniai ir organai negauna pakankamai deguonies.
Gleivės bronchuose riboja deguonies patekimą į plaučių audinius
Obstrukcinis bronchitas – tai bronchų uždegimas, kurio metu susiaurėja jų spindis ir sutrinka oro judėjimas per juos.
Sergant obstrukciniu bronchitu susiaurėja bronchų spindis, žmogui tampa sunku kvėpuoti
Priežastys, dėl kurių susiaurėja bronchų spindis:
- bronchų sienelių spazmai,
- gleivinės patinimas,
- perteklinė gleivių gamyba.
Obstrukcinis bronchitas dažniau serga vaikai nei suaugusieji – taip yra dėl kvėpavimo takų siaurumo, nesugebėjimo efektyviai atsikosėti gleivių, imuninės sistemos nesubrendimo ir socializacijos pradžios (tai yra aktyvaus bakterijų ir virusų poveikio). ). Liga gali išsivystyti bet kuriame amžiuje, tačiau dažniausiai pasireiškia vaikams nuo šešių mėnesių iki 5 metų. Obstrukcinis bronchitas yra viena iš pagrindinių kūdikių ir mažų vaikų hospitalizavimo priežasčių. Tarptautinėje ligų klasifikacijoje TLK-10 obstrukcinis bronchitas žymimas kodu J44 („Kita lėtinė obstrukcinė plaučių liga“). Naujoje Tarptautinės ligų klasifikacijos (TLK-11) redakcijoje obstrukcinis bronchitas žymimas kodu CA20.Y („Kitas nurodytas bronchitas“).