Gimdos kaklelio kanalo polipas

Gimdos kaklelio kanalo polipas

Gimdos kaklelio kanalo polias yra mažas auglys, esantis ant gimdos kaklelio. Jie gali sukelti makšties kraujavimą, o jūsų sveikatos priežiūros specialistas gali aptikti polipus ginekologinio tyrimo metu. Dažniausiai šie polipai yra pašalinami ir siunčiami tyrimams. Daugeliu atvejų gimdos kaklelio kanalo polipai yra gerybiniai ir nesukelia susirūpinimo.

Kas yra polipas gimdos kaklelyje?

Cervical polyp yra maži, netaisyklingos formos augliai, esantys gimdos kaklelio paviršiuje arba gimdos kaklelio kanale. Jūsų gimdos kaklelis jungia gimdą su makštimi. Gimdos kaklelio polipai retai būna vėžiniai, tačiau kai kurie polipai gali tapti priešvėžiniais. Jūsų sveikatos priežiūros specialistas rekomenduos pašalinti cervical polyp, jei jie sukelia simptomus.

Gimdos kaklelio kanalo polipų tipai

  • Ectocervical polyp: Polipai, kurie vystosi ant išorinio gimdos kaklelio sluoksnio.
  • Endocervical polyp: Polipai, kurie auga gimdos kaklelio kanale. Šie polipai yra dažnesni.

Kaip dažnai pasitaiko gimdos kaklelio polipai?

Maždaug 2–5 % moterų ir asmenų, gimusių moteriškos lyties atstovais (AFAB), išsivysto gimdos kaklelio polipai. Jie dažniausiai atsiranda po reprodukcinių metų ir žmonėms, kurie turėjo daugiau nei vieną vaiką. Gimdos kaklelio polipai beveik visada yra gerybiniai (ne vėžiniai). Piktybiniai (vėžiniai) polipai dažnesni po menopauzės, tačiau sudaro mažiau nei 1 % visų atvejų.

Simptomai ir Priežastys

Kokie yra gimdos kaklelio polipo simptomai?

Dauguma žmonių neturi jokių gimdos kaklelio polipo simptomų. Jei simptomai pasireiškia, jie gali apimti:

  • Sunkūs menstruaciniai laikotarpiai (menoragija).
  • Kraujavimas po lytinių santykių.
  • Nenormalus makšties kraujavimas, pavyzdžiui, tarp menstruacijų arba po menopauzės.
  • Blogas kvapas arba pūlingos baltos arba geltonos makšties išskyros.

Kaip atrodo gimdos kaklelio polipas?

Dauguma polipų yra pailgos, ašaros formos išaugos, kurios išsikiša iš gimdos kaklelio. Jie yra lygūs arba šiek tiek kempiniški ir gali būti ryškiai raudoni, rausvi, purpuriniai arba pilkšvai balti. Kai kurie polipai turi ilgą, ploną stiebą (vadinamą pedikulė), kuriuo jie prisitvirtina. Jie paprastai yra mažesni nei pusė colio, tačiau gali būti ir didesni. Polipai gali kraujuoti, kai juos paliečiama.

Kas sukelia gimdos kaklelio polipus?

Gimdos kaklelio polipai gali atsirasti dėl:

  • Lėtinio gimdos kaklelio uždegimo.
  • Lytiniu būdu plintančių infekcijų (LPI), mielių infekcijų arba bakterinių infekcijų.

Diagnozė ir Tyrimai

Kaip diagnozuojami gimdos kaklelio polipai?

Gimdos kaklelio polipas paprastai diagnozuojamas ginekologinio tyrimo arba Papanikolaou (Pap) testo metu. Jūsų sveikatos priežiūros specialistas gali pamatyti polipą įdėjęs spekulumą į makštį. Spekulumai yra prietaisai, kurie atveria makšties sienas, kad būtų geriau matomas gimdos kaklelis.

Kokie tyrimai atliekami diagnozuojant gimdos kaklelio polipus?

Sveikatos priežiūros specialistai paprastai diagnozuoja polipą spekulumų tyrimo metu. Papildomi tyrimai dažnai nėra reikalingi diagnozuojant gimdos kaklelio polipą. Specialistas pašalina polipą ir siunčia jį laboratorijai analizei.

Kai kuriais atvejais jūsų sveikatos priežiūros specialistas gali užsakyti ultragarsą, kad įvertintų plotą aplink gimdos kaklelio polipą. Gimdos kaklelio audinių biopsija nustato, ar polipas yra piktybinis. Retai gimdos kaklelio polipas būna piktybinis (vėžinis).

Gydymas ir Valdymas

Ar gimdos kaklelio polipai turi būti pašalinti?

Taip, dažniausiai polipus reikia pašalinti. Sveikatos priežiūros specialistas pašalins bet kokius polipus, kurie sukelia kraujavimą ar kitus simptomus ginekologinio tyrimo metu (dažniausiai iškart po diagnozės nustatymo). Jei polipas yra didelis, gydytojas gali rekomenduoti jį pašalinti chirurginėje centre, jei atsirastų komplikacijų.

Kaip pašalinami gimdos kaklelio polipai?

Polipo pašalinimas vadinamas polipektomija. Tai dažniausiai atliekama gydytojo kabinete ginekologinio tyrimo metu. Jūsų sveikatos priežiūros specialistas gali atlikti operaciją chirurginėje centre arba operacinėje su anestezija (jei polipas didelis).

Gydytojas pašalina mažus gimdos kaklelio polipus, traukiant arba sukant juos su pora žnyplių. Jūs nesate veikiami anestezijos, ir tai yra palyginti greita ir neskausminga procedūra. Jei nėra pagrindo ar stiebo, kurį galima sugriebti, arba polipas yra didelis, sveikatos priežiūros specialistas gali naudoti kilpos elektrochirurginį iškirtimo procedūrą (LEEP). Tai yra chirurginis metodas, naudojant vielinę kilpą, kurią kaitina elektros srovė, kad polipas būtų nudegintas nuo gimdos kaklelio paviršiaus. Prieš LEEP procedūrą gydytojas nuskausmins gimdos kaklelį anestetiku.

Kokios yra komplikacijos pašalinant polipą?

Komplikacijos yra retai. Gimdos kaklelio polipo pašalinimas gali sukelti:

  • Infekciją.
  • Pernelyg didelį kraujavimą.
  • Gimdos perforaciją.

Kaip greitai gyjama po gimdos kaklelio polipo pašalinimo?

Galite tikėtis lengvo spazmavimo po polipo pašalinimo. Dauguma žmonių patiria lengvą kraujavimą po procedūros. Naudojant nereceptinį (OTC) skausmo malšintuvą, pvz., acetaminofeną arba ibuprofeną, gali padėti. Neturėtumėte turėti lytinių santykių arba naudoti tamponų mažiausiai dvi savaites arba kol kraujavimas pasibaigs. Pasitarkite su savo sveikatos priežiūros specialistu, ko tikėtis po procedūros.

Kokie yra šalutiniai poveikiai po gimdos kaklelio polipo pašalinimo?

Dažniausi šalutiniai poveikiai yra lengvas kraujavimas ir spazmai. Tai turėtų praeiti per kelias dienas. Polipo pašalinimas yra greita, saugi procedūra, kuri retai sukelia komplikacijas. Galėsite grįžti prie įprastos veiklos per dieną ar dvi po polipo pašalinimo.

Prevencija

Kaip galiu sumažinti riziką susirgti gimdos kaklelio polipais?

Gimdos kaklelio polipus sunku užkirsti, tačiau galite imtis tam tikrų veiksmų, kad sumažintumėte infekcijos riziką, pvz., praktikuojant saugų seksą (naudojant prezervatyvą). Kitos gimdos kaklelio polipų priežastys yra nevaldomos. Reguliarūs ginekologiniai tyrimai ir Papanikolaou (Pap) testai yra geriausias būdas rasti ir gydyti polipus prieš prasidedant simptomams.

Prognozė

Ar turėčiau nerimauti dėl polipo ant gimdos kaklelio?

Dauguma gimdos kaklelio polipų yra gerybiniai ir lengvai pašalinami. Jūsų sveikatos priežiūros specialistas rekomenduos pašalinti polipą, jei jis mano, kad tai būtina. Gimdos kaklelio polipai neturi ilgalaikių komplikacijų.

Ar gimdos kaklelio polipai gali atsinaujinti?

Retai gimdos kaklelio polipai gali atsinaujinti, tačiau tai gali atsitikti. Jūs galite būti labiau linkę į gimdos kaklelio polipus, jei anksčiau juos turėjote.

Kas nutiks, jei esu nėščia?

Gimdos kaklelio polipai yra retai nėštumo metu. Jie dažniausiai yra maži ir nesukelia simptomų. Kai kurie sveikatos priežiūros specialistai rekomenduos pašalinti gimdos kaklelio polipą nėštumo metu, tačiau kiti patars to nedaryti, nes tai gali sutrikdyti gimdos kaklelį. Jei nėštumo metu atsiranda polipas, jūsų sveikatos priežiūros specialistas gali jį pašalinti arba ne, priklausomai nuo jūsų būklės, polipo dydžio ir vietos.

Gyvenimas su gimdos kaklelio polipais

Kada turėčiau kreiptis į savo sveikatos priežiūros specialistą?

Kreipkitės į savo sveikatos priežiūros specialistą, jei pasireiškia šie simptomai:

  • Nereguliarus arba nenormalus kraujavimas iš makšties.
  • Sunkūs periodai arba kraujavimas tarp periodų.
  • Kraujavimas po menopauzės.
  • Blogas kvapas arba nenormalios makšties išskyros.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI