Kojų skausmas –  7 pagrindinės priežastys

Kojų skausmas – 7 pagrindinės priežastys

Kojų skausmas gali atsirasti dėl prastos kraujotakos, sėdmenų skausmo, per didelio fizinio krūvio ar neuropatijos. Norint nustatyti, kas sukelia skausmą, reikia įvertinti tikslią skausmo vietą ir ypatybes, taip pat, ar pažeidžiamos abi kojos, ar tik viena, ar skausmas palengvėja, ar pablogėja pailsėjus.

Paprastai kojų skausmas, kuris nepalengvėja pailsėjus, gali rodyti kraujotakos sutrikimą, pvz., periferinių kraujagyslių ligą. Kojų skausmas, atsirandantis pabudus, gali būti naktinių kojų mėšlungio arba prastos kraujotakos požymis. Kojų skausmas, atsirandantis su nugaros skausmu, gali būti stuburo problemų arba sėdimojo nervo suspaudimo simptomas. Siekdamas nustatyti kojų skausmo kilmę, gydytojas greičiausiai ištirs stuburo išlinkimus ir slankstelius. Jis arba ji gali atlikti jautrumo tyrimus, kad įvertintų skausmą, taip pat gali apčiuopti pilvą, kad įvertintų, ar nėra diskomforto pilvo ar dubens srityje. Tyrimai, kuriuos galima užsisakyti, apima kraujo tyrimus, stuburo skysčių tyrimus ir vaizdavimą (pvz., Rentgeno ar MRT). Remiantis gautais rezultatais, galima nustatyti diagnozę ir pradėti tinkamą gydymą.

Dažnos priežastys

Kai kurios kojų skausmo priežastys yra šios:

Raumenų ar sausgyslių anomalijos

Kojų skausmas, susijęs su kaulais ar raumenimis, neatitinka įprastų nervų modelių ir paprastai pablogės judant kojoms. Kai kurios anomalijos, galinčios sukelti skausmą, yra miozitas, tenosinovitas, blauzdos abscesas arba fibromialgija. Raumenų skausmas gali atsirasti po pasikartojančios fizinės veiklos, pvz., po intensyvios mankštos ar avint nepatogius batus. Tokiais atvejais skausmas paprastai pasireiškia dienos pabaigoje ir dažnai jaučiamas kaip „kojų nuovargis“. Kita dažna su raumenimis susijusių kojų skausmo priežastis yra mėšlungis, kuris paprastai atsiranda naktį. Tai taip pat dažnai gali pasireikšti nėštumo metu. Blauzdos skausmas taip pat gali būti skyriaus sindromo požymis, kuris gali sukelti stiprų skausmą ir patinimą. Simptomai išryškės praėjus 5–10 minučių po fizinio aktyvumo, o paveikta vieta išliks skausminga ilgą laiką. Blauzdų skausmas gali atsirasti dėl priekinės blauzdikaulio sausgyslės sausgyslės uždegimo, kuris dažnai pasireiškia sportininkams ir tiems, kurie intensyviai treniruojasi (greičiausiai ilgų nuotolių bėgikams).

Ką daryti: Paimkite šiltą vonią ir atsigulkite iškėlę kojas. Tai padės pagerinti kraujotaką, o tai gali sumažinti nuovargį. Poilsis taip pat labai svarbus, tačiau visiškas lovos poilsis nėra būtinas. Vietoj to turėtumėte vengti intensyvių pratimų ar sunkios fizinės veiklos. Jei sausgyslių uždegimas patvirtinamas, galite naudoti ledą ir vietinius priešuždegiminius tepalus, kurie padės greičiau išgydyti uždegimą.

Sąnarių problemos

Kojų skausmas gali būti susijęs su ortopedinėmis problemomis, tokiomis kaip artritas ar osteoartritas, ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Kiti simptomai taip pat pasireiškia esant sąnarių problemoms, įskaitant sąnarių skausmą ir rytinį sustingimą (ypač per pirmąsias 15 minučių po pabudimo). Skausmas gali būti ne kiekvieną dieną, tačiau jis linkęs stiprėti fiziniam aktyvumui ir išnyksta pailsėjus. Kelio deformacija ir osteoartrito požymis, o paraudusi išvaizda aplink sąnarius dažniausiai yra artrito požymis. Tačiau kelio skausmas taip pat gali atsirasti po kritimo, klubo traumų ar kojų ilgio neatitikimo. Ką daryti: Ant pažeisto sąnario (pvz., kelio ar kulkšnies) dėkite šiltą kompresą maždaug 15 minučių. Taip pat patariama pasikonsultuoti su gydytoju arba chirurgu ortopedu, kad įvertintumėte, nes jums gali būti naudinga vartoti priešuždegiminius vaistus ar užsiimti kineziterapija.

Stuburo stuburo anomalijos

Kai kojų skausmas sustiprėja judant stuburui, tai gali būti stuburo pažeidimo požymis. Slankstelinio kanalo stenozė gali sukelti vidutinio sunkumo ar intensyvų svorio pojūtį arba mėšlungį apatinėje nugaros dalyje, sėdmenyse, šlaunyse ar kojose einant. Tokiu atveju skausmas išnyks tik sėdint arba palenkus liemenį į priekį. Taip pat galite patirti tam tikrą tirpimą. Spondilolistezė yra dar viena galima nugaros skausmo priežastis, kuri spinduliuoja į kojas. Skausmas jaučiamas kaip didelis svoris juosmeninėje stuburo dalyje, stiprėja einant ir pagerėja pailsėjus. Disko išvarža taip pat gali sukelti nugaros skausmą, kuris plinta į kojas. Tai susiję su aštriu, intensyviu skausmu, kuris gali plisti į sėdmenis, kojų nugarą ar šonus, kulkšnis arba pėdos apačią.

Ką daryti: Uždėkite šiltą kompresą ant skausmo paveiktos vietos, kad sumažintumėte simptomus. Gydytojas gali patarti naudoti priešuždegiminius vaistus ir fizioterapiją.

Sėdmenų skausmas

Kai kojų skausmą išprovokuoja sėdimojo nervo anomalijos, gali būti jaučiamas apatinės nugaros dalies, sėdmenų ir užpakalinės šlaunies dalies skausmas. Taip pat galite jausti dilgčiojimą ar kojų silpnumą. Skausmas gali būti veriantis arba aštrus, arba net elektrinis ir staigus, atsirandantis apatinėje nugaros dalyje ir sklindantis į apatines galūnes.

Ką daryti: Uždėkite šiltą kompresą ant skausmo paveiktos vietos ir palikite apie 20 minučių. Taip pat turėtumėte vengti fizinio aktyvumo ar sunkių daiktų paėmimo. Taip pat gali būti nurodyta fizioterapija.

Prasta kraujotaka

Kojų skausmas, kurį sukelia prastos kraujotakos, dažniausiai pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms. Jis gali pasireikšti bet kuriuo paros metu, tačiau pablogėja ilgai būnant toje pačioje padėtyje, pavyzdžiui, per ilgai sėdint ar stovint. Pėdos ir kulkšnys taip pat gali patinti ir tapti violetinės spalvos, o tai rodo, kad sunku grįžti kraujui į širdį. Sunkesnė komplikacija yra trombozė, kuri atsiranda, kai mažas kraujo krešulys nutraukia kraujotaką. Šiuo atveju skausmas lokalizuotas toje vietoje, kur yra krešulys (kuris dažniausiai būna blauzdoje). Taip pat bus sunkumų judant pėdai. Trombozė gali atsirasti po operacijos arba kai kontracepcija naudojama be medicininės pagalbos.

Ką daryti: Gali padėti 30 minučių atsigulimas ant nugaros, pakėlus kojas, tačiau gydytojas gali skirti vaistų, gerinančių kraujotaką, taip pat gali rekomenduoti dėvėti kompresines kojines. Jei įtariate trombozę, turite nedelsdami vykti į ligoninę.

Augantis skausmas

Vaikų ar paauglių kojų skausmas gali atsirasti dėl greito kaulų augimo, kuris gali pasireikšti nuo 3 iki 10 metų amžiaus. Tai nėra rimta išvada. Skausmas dažniausiai jaučiamas aplink kelį, tačiau jis gali paveikti visą koją iki pat kulkšnies. Vaikai dažniau praneš apie skausmą naktį, prieš miegą arba po sunkesnės fizinės veiklos.

Ką daryti: Ledo kubelius galite įdėti į kojinę ar maišelį ir 10–15 minučių tepti tiesiai ant skausmingos vietos. Taip pat globėjai gali pamasažuoti pažeistą vietą drėkinamuoju kremu ar migdolų aliejumi ir paskatinti vaiką pailsėti. Visiškai nutraukti fizinio aktyvumo nereikia – vaikai turėtų tik mažinti veiklos intensyvumą ar dažnumą.

Kojų skausmas nėštumo metu

Kojų skausmas nėštumo metu yra labai dažnas ir normalus simptomas. Dažniausiai pasireiškia nėštumo pradžioje dėl padidėjusios estrogeno ir progesterono gamybos, dėl kurių išsiplečia kojų venos ir padidėja kraujo tūris kojose. Kūdikio augimas gimdoje, taip pat didėjantis moters svoris taip pat gali sukelti sėdimojo nervo ir apatinės tuščiosios venos suspaudimą, dėl ko gali tinti kojos.

Ką daryti: Norėdami palengvinti šį diskomfortą, galite gulėti ant nugaros, sulenkę kelius, kad ištemptumėte stuburą, ir ilsėtis iškėlę kojas. Būtinai peržiūrėkite dažniausiai pasitaikančias blauzdos skausmo priežastis ir kaip jį gydyti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI