Kas yra intersticinis cistitas?

Kas yra intersticinis cistitas?

Intersticinis cistitas (IC) yra lėtinė būklė, sukelianti skausmą, spaudimą ir (arba) diskomfortą šlapimo pūslėje. Nors IC nesukelia infekcija, jos simptomai gali atrodyti kaip šlapimo pūslės infekcija. Kad būtų galima laikyti IC, simptomai turi išlikti mažiausiai šešias savaites. Kartais, kai žmogus jaučia šlapimo pūslės skausmą, bet organe nėra matomų anomalijų, ši būklė vadinama skausmingu šlapimo pūslės sindromu (PBS). Kartu IC ir PBS klasifikuojami pagal bendrą terminą: šlapimo pūslės skausmo sindromas (BPS).

Kas suserga intersticiniu cistitu?

IC gali išsivystyti tiek moterys, tiek vyrai, tačiau tai dažniau pasitaiko moterims. Apskaičiavimai skiriasi, tačiau kai kurie ekspertai teigia, kad IC serga 2–3 kartus dažniau moterims nei vyrams, o kiti – devynios iš dešimties IC sergančių moterų.

Kokie simptomai?

IC simptomai kiekvienam žmogui skiriasi. Jie gali būti lengvi arba sunkūs, nuolatiniai (visada būna) arba su pertrūkiais (jie ateina ir praeina), juos gali apsunkinti tam tikri ciklai, situacijos ar veikla. Pavyzdžiui, simptomai gali pablogėti padidėjusio streso metu, seksualinės veiklos metu arba kai moteriai prasideda mėnesinės. Dažni IC simptomai yra šie:

 • Skausmas šlapimo pūslėje
 • Dubens skausmas (kartais jaučiamas šlaplėje, apatinėje pilvo dalyje ir (arba) apatinėje nugaros dalyje)
 • Skausmas tarp makšties ir išangės (moterims) arba tarp kapšelio ir išangės (vyrams)
 • Dažnas poreikis šlapintis tiek dieną, tiek naktį
 • Neatidėliotinas poreikis šlapintis, kuris gali nepraeiti net vos pasišlapinus
 • Padidėjęs spaudimas arba diskomfortas, kai šlapimo pūslė prisipildo
 • Sumažėjusi šlapimo pūslės talpa
 • Skausmas lytinių santykių metu

Kaip gali intersticinis cistitas turėti įtakos seksualinei sveikatai?

Tiek vyrai, tiek moterys gali turėti seksualinių problemų dėl IC. Moterys gali jausti skausmą prasiskverbimo metu dėl to, kad šlapimo pūslė yra arti makšties. Kita vertus, vyrai gali pastebėti skausmingus orgazmus su IC arba jausti skausmą kitą dieną. Kas tai sukelia? Šiuo metu IC priežastis nežinoma. Nors tai nėra sukelta viruso ar bakterinės infekcijos, IC simptomai gali pablogėti, jei žmogui išsivysto ir šlapimo takų infekcija. Tarp ekspertų paplitusi teorija, kad asmuo, sergantis IC, turi apsauginės šlapimo pūslės gleivinės defektą, dėl kurio šlapimo pūslės sienelė tampa pažeidžiama šlapime esančioms dirginamoms medžiagoms. Kita galima IC priežastis yra nervinio aktyvumo pasikeitimas toje srityje, dėl kurio skausmingi pojūčiai siunčiami į smegenis, kai vyksta įprastai neskausmingas įvykis (pvz., šlapimo pūslės prisipildymas). Galiausiai, manoma, kad kai kuriuos IC atvejus sukelia autoimuninis atsakas, pvz., reumatoidinis artritas, kai organizmo imuninė sistema atakuoja kūno dalį (šiuo atveju šlapimo pūslę).

Kaip sužinoti, ar turiu intersticinį cistitą?

Jei jaučiate bet kurį iš aukščiau aprašytų simptomų, suplanuokite vizitą su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju. Atlikdamas fizinį apžiūrą ir išsamią ligos istoriją, jūsų paslaugų teikėjas gali padėti nustatyti, ar jūsų simptomai gali būti susiję su IC, ar jie gali būti dėl kitos būklės, tokios kaip šlapimo takų infekcija ar lytiškai plintanti infekcija (LPI). Jūsų sveikatos priežiūros specialistas greičiausiai paklaus jūsų apie skausmą (vietos, intensyvumo ir trukmės), taip pat apie šlapinimosi dažnumą ir skubumą. Jam arba jai gali tekti paimti šlapimo mėginį, kad nustatytų infekciją, arba naudoti cistoskopą, kuris yra maža kamera, pritvirtinta prie plono vamzdelio, kuris įkišamas į šlaplę, kad patikrintų, ar šlapimo pūslės viduje nėra uždegimo ar opų. Galiausiai jūsų gali būti paprašyta į šlapimo pūslės dienoraštį įrašyti išgeriamo skysčių kiekį ir šlapimo kiekį.

Kaip gydomas / valdomas intersticinis cistitas?

Deja, nėra paprasto IC gydymo. Tačiau žmonės, turintys IC, gali eksperimentuoti su įvairiomis strategijomis, kaip valdyti simptomus ir sumažinti skausmą bei diskomfortą. Kaip ir daugelio sveikatos problemų atveju, paprastai patartina pradėti nuo mažiausiai invazinių priemonių IC simptomams valdyti ir palaipsniui pereiti prie labiau įtrauktų priemonių, jei reikia. Štai keletas metodų, kuriuos IC pacientai gali naudoti simptomams valdyti:

 • Gyvenimo būdo pokyčiai: Kai kurie žmonės pastebi, kad jų simptomai palengvėja, kai atsisako citrusinių vaisių, pomidorų, šokolado, kavos, alkoholio, kofeino, gazuotų gėrimų ir aštraus maisto. Streso mažinimas, mankšta, laisvų drabužių dėvėjimas ir mesti rūkyti taip pat gali padėti sumažinti skausmą dėl IC simptomų.
 • Vaistai: Nereceptiniai ir (arba) receptiniai vaistai, įskaitant vaistus nuo uždegimo, tam tikrus antidepresantus ir antihistamininius vaistus, gali padėti sumažinti skausmą ir sumažinti šlapinimosi dažnumą / skubumą.
 • Šlapimo pūslės pūtimas: kartais žmonės, sergantys IC, šiek tiek palengvėja po šlapimo pūslės išsipūtimo – procedūros, kai šlapimo pūslė perpildoma skysčiu ir ištempiama. Jei pagerėjimas yra ilgalaikis, šlapimo pūslės išsiplėtimas gali būti kartojamas, jei simptomai atsinaujins ateityje.
 • Chirurgija: Labai nedaugeliui IC pacientų atliekama operacija, tačiau tai gali būti svarstoma sunkiais atvejais, kai IC sergantis asmuo nereagavo į jokį kitą gydymą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI