Kaip psichikos sutrikimai gali paveikti žmogaus seksualinę sveikatą?

Kaip psichikos sutrikimai gali paveikti žmogaus seksualinę sveikatą?

Psichikos sveikata ir seksualinė sveikata yra glaudžiai susijusios viena su kita, todėl galbūt nenuostabu, kad psichikos sutrikimai gali turėti įtakos žmogaus seksualinei sveikatai. Keli tyrimai, kuriuose buvo nagrinėjami psichikos sutrikimai ir seksualinė disfunkcija, atskleidė didesnį seksualinės disfunkcijos procentą žmonėms, sergantiems depresiniais sutrikimais, nerimo sutrikimais, obsesiniu-kompulsiniu sutrikimu (OKS) ir šizofrenija.

Yra keletas su šiomis ligomis susijusių veiksnių, galinčių prisidėti prie seksualinės disfunkcijos, tačiau paprastai manoma, kad jie yra susiję su psichologiniais simptomais, kuriuos patiria žmonės, ir (arba) vaistais, kuriuos jie vartoja savo būklei gydyti, nors nėra įrodymų, kad vienos rūšies būsena sukelia kitą.

Neurotransmiteriai

Neurotransmiteriai – cheminės medžiagos, pernešančios pranešimus iš vienos nervinės ląstelės į kitą organizme, labai dalyvauja seksualiniuose procesuose. Neurotransmiteriai, kurie vaidina vaidmenį seksualinėje veikloje, daugiausia dopaminas, serotoninas ir epinefrinas, taip pat yra labai susiję su psichikos sutrikimų simptomais ir gydymu. Pavyzdžiui, serotonino kiekis yra mažesnis žmonėms, sergantiems depresija ar OKS, nei bendra populiacija. Be to, šizofrenija sergantiems asmenims buvo nustatyti dopamino koncentracijos sutrikimai, o dopaminas, serotoninas ir kiti neurotransmiteriai buvo susiję su nerimo sutrikimais. Vaistai, tokie kaip antidepresantai, tokie kaip selektyvūs serotonino reabsorbcijos inhibitoriai (SSRI), antipsichoziniai vaistai, vaistai nuo nerimo, gali paveikti neuromediatorių kiekį ir dėl to pabloginti seksualinę veiklą.

Tarpasmeniniai veiksniai

Psichikos sutrikimai taip pat gali turėti didelės įtakos žmogaus tarpusavio santykiams, o tai gali neigiamai paveikti jų seksualinę sveikatą. Asmenys, sergantys depresija, gali patirti daugiau neigiamų sąveikų ir mažiau socialinės paramos. Tarpasmeniniai sunkumai taip pat būdingi šizofrenija sergantiems žmonėms, kurie gali patirti emocinio reguliavimo, konfrontacinio elgesio ir nedaug artimų tarpasmeninių santykių sunkumų. Kadangi glaudūs tarpusavio santykiai vaidina didelį vaidmenį žmogaus seksualinei sveikatai ir pasitenkinimui, sunkumai šioje gyvenimo srityje gali virsti seksualinio gyvenimo sunkumais.

Psichikos sveikatos simptomai

Patys psichikos sutrikimų simptomai gali turėti įtakos seksualinei sveikatai. Nerimas gali sukelti įkyrias mintis, sukelti katastrofas, atitraukti dėmesį nuo išorinių dirgiklių ir jausti didelį nerimą ar baimę. Depresija gali sukelti tokius simptomus kaip nuovargis, žemos savivertės jausmas, liūdesio ar beviltiškumo jausmas ir susidomėjimo seksu praradimas. Šizofrenija gali sukelti kliedesius, haliucinacijas ir netvarkingą mąstymą bei kalbą, dėl ko sunku bendrauti. Visi šie simptomai gali neigiamai paveikti psichikos sutrikimų turinčių žmonių seksualinę patirtį.

Psichikos sutrikimų gydymas

Psichikos sutrikimo gydymas priklauso nuo nagrinėjamo sutrikimo, tačiau standartinės gydymo galimybės apima psichoterapiją, elgesio terapiją, kognityvinę terapiją, tarpasmeninę terapiją, paramos grupes ir, jei reikia, receptinius vaistus. Jei jūs ar jūsų mylimas žmogus kovoja su psichikos sutrikimo simptomais, pasitarkite su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju apie galimas gydymo galimybes.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI