Išsėtinė sklerozė

Išsėtinė sklerozė

Kas yra išsėtinė sklerozė

Išsėtinė sklerozė – tai lėtinė liga, kai žmogaus imuninė sistema, normaliai besisauganti nuo ligų sukėlėjų (pavyzdžiui, virusų, bakterijų, grybelių), per klaidą ima pulti ir ardyti galvos ir nugaros smegenų neuronų mielininius apvalkalus. Mielino apvalkalas padeda neuronui greitai ir teisingai perduoti impulsus. Jei jis pažeistas, impulsas perduodamas neteisingai. Dėl to gali sutrikti svarbios centrinės nervų sistemos (CNS) valdomos organizmo funkcijos: regėjimas, kalba, raumenų tonusas, mąstymo gebėjimai, šlapinimasis, tuštinimasis. Žodis „išplitęs“ ligos pavadinime rodo, kad uždegimo židiniai atsiranda įvairiose nervų sistemos dalyse (išsisklaidę erdvėje), o jų sukelti neurologiniai simptomai, kaip taisyklė, pasireiškia epizodiškai, o reikšmingas laikas gali pasireikšti. praeina tarp tokių epizodų (išsklaidytas laike). Laiku negydant, išsėtinė sklerozė gali rimtai pabloginti žmogaus gyvenimo kokybę ir netgi sukelti negalią.

Mielino apvalkalo paskirtis yra tokia pati kaip ir elektros laido izoliacija: elektros impulsų perdavimo sutrikimus galima palyginti su srovės nuotėkiu.

Pasaulyje išsėtine skleroze serga apie 2,5 milijono žmonių, ty tris kartus daugiau moterų nei vyrų. Nors liga gali pasireikšti bet kuriame amžiuje, dažniausiai ji suserga jauniems žmonėms nuo 20 iki 40 metų, o 10% atvejų išsėtinė sklerozė diagnozuojama vaikams iki 18 metų. Pastaraisiais metais mokslininkai pastebėjo didėjančią šios ligos paplitimo tendenciją.

Per 5 metus (2008–2013 m. duomenys) pasaulyje sergamumas išsėtine skleroze išaugo 10 proc.

Tarptautinėje statistinėje ligų ir susijusių sveikatos problemų klasifikacijoje, dešimtoje redakcijoje (TLK-10), išsėtinė sklerozė žymima kodu G35.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI