Orgazmas kartais apibūdinamas kaip išgyvenimas iš kūno. Norėtume pridurti, kad tai taip pat apima visą kūną. Pagalvokite apie susijusias kūno dalis: jūsų akys mato jūsų partnerio šypseną; jūsų oda gauna prisilietimą. Jūsų smegenys siunčia signalus per jūsų nervų sistemą, liepdamos jūsų lytiniams organams pradėti ruoštis pagrindiniam įvykiui. Jūsų kraujas pumpuoja stipriau. Jūsų kvėpavimas pagreitėja. Ir tada, jei viskas klostosi taip, kaip planuota, jūs ir jūsų partneris pasiekiate kulminaciją – kartais kartu, bet dažniau atskirai.
Atsižvelgiant į tai, kas nutinka jūsų kūnui orgazmo metu, tikriausiai nenuostabu, kad kūnas vėliau gali reaguoti įvairiais būdais. Tokie atsakymai gali būti malonūs, pavyzdžiui, intymus pokalbis su partneriu. Arba jie gali būti skausmingi, pavyzdžiui, sekso galvos skausmas.
Kartais žmonės praneša apie neįprastus įvykius orgazmo metu arba po jo, pavyzdžiui, haliucinacijas ar laikiną klausos praradimą. Yra net istorija apie orgazmą, prasidedantį moters kairiąja koja!
Žemiau yra keletas dalykų, kurie gali nutikti jums po orgazmo. Nepamirškite, kad visi orgazmai gali būti skirtingi. Ir nėra dviejų žmonių, kurie nepatiria orgazmo visiškai vienodai.
- Ryšys su savo partneriu. Orgazmo metu organizmas išskiria hormoną, vadinamą oksitocinu, kuris kartais vadinamas „meilės hormonu“. Kai taip nutinka, partneriai linkę jaustis ypač artimi. (Prilietimas taip pat gali sukelti oksitocino išsiskyrimą.)
- Geriau miegokite. Kitas hormonas, kurį organizmas išskiria orgazmo metu, yra prolaktinas, kuris gali sukelti mieguistumą. Moterys čia gali gauti dvigubą naudą – orgazmo metu išsiskiriantis estrogenas taip pat gali būti naudingas miegui.
- Bliuzas po sekso. Ar kada nors jautėtės nepaaiškinamai liūdnas ar susierzinęs po sekso, net jei tai buvo malonus susitikimas? Galbūt jūs patiriate postkoitalinę disforiją (PCD) – „posekso bliuzą“. Ši būklė paveikia moteris, kurios gali jaustis emociškai jautresnės po santykių su partneriu lytinių santykių metu. Tačiau gydytojai nėra tikri dėl tikslios priežasties.
- Seksualiniai galvos skausmai. Kai kuriems žmonėms seksualinės veiklos metu, ypač po orgazmo, pasireiškia stiprūs galvos skausmai. Paprastai sekso galvos skausmai nėra rimti, bet jei jie pasireiškia, pasitarkite su gydytoju. Juos galima valdyti vaistais.
- Postorgazminės ligos sindromas (POIS). Vyrams, sergantiems POIS, kelias dienas po ejakuliacijos pasireiškia į gripą panašūs simptomai, tokie kaip nuovargis, karščiavimas ir nosies užgulimas. POIS yra reta. Mokslininkai nėra tiksliai tikri, kas ją sukelia, nors kai kurie mano, kad tai alerginė reakcija į spermą.
- Čiaudėjimas. Kai kuriems vien pagalvojus apie seksą iššaukia čiaudulys. Kitiems tai įvyksta po orgazmo. Bet kuriuo atveju mokslininkai nežino, kodėl taip nutinka. Vienas iš galimų paaiškinimų yra autonominės nervų sistemos, kuri kontroliuoja funkcijas, apie kurias mes nebūtinai galvojame, pavyzdžiui, kvėpavimą ir virškinimą, taip pat čiaudėjimą ir seksualinį atsaką, atsijungimas.
- Priepuoliai. Taip pat žinomas kaip orgazmolepsija, priepuoliai po orgazmo yra reti, tačiau pasitaiko.
Jei esate susirūpinę dėl šių jausmų ar įvykių po orgazmo, nedvejodami aptarkite juos su savo gydytoju.
Visuomenės sveikatos specialistė ir seksualinės sveikatos švietėja, besispecializuojanti reprodukcinės sveikatos ir intymių santykių srityje. Ji rašo straipsnius, skirtus padėti žmonėms suprasti ir puoselėti savo seksualinę gerovę, atsakant į svarbiausius klausimus apie kūną, emocijas ir santykius.
Greta baigė visuomenės sveikatos studijas Vilniaus universitete, o savo magistro laipsnį įgijo Londono higienos ir tropinės medicinos mokykloje (LSHTM), kur specializavosi seksualinės ir reprodukcinės sveikatos programų kūrime. Studijų metu ji dirbo su įvairiais projektais, kurių tikslas – skatinti atvirą diskusiją apie seksualinę sveikatą bei švietimą.
Greta tiki, kad seksualinė sveikata yra svarbi visapusiškos gerovės dalis, todėl savo straipsniuose ji pateikia praktišką ir moksliškai pagrįstą informaciją. Ji rašo apie įvairias temas: nuo kontracepcijos ir lytiniu keliu plintančių ligų profilaktikos iki emocinės intymumo svarbos ir sveikų santykių ugdymo.
Be straipsnių rašymo, Greta veda seminarus ir mokymus apie seksualinę sveikatą bei aktyviai dalyvauja diskusijose, siekdama sumažinti visuomenėje vyraujančius tabu. Kai ji nekuria edukacinio turinio, Greta mėgsta tyrinėti pasaulį, užsiimti joga ir tobulinti savo žinias apie žmogaus psichologiją bei gerovę.