Beta karotinas: nuo akių iki odos žinokite, kaip tai naudinga jūsų sveikatai

Beta karotinas: nuo akių iki odos žinokite, kaip tai naudinga jūsų sveikatai

Daržovės būna įvairių formų, dydžių ir spalvų – žalios, geltonos, raudonos, mėlynos, violetinės, baltos ir kt. Jie visi turi ką mums pasiūlyti sveikatos atžvilgiu. Apskritai spalvinga dieta puikiai tinka mūsų kūnui. Štai kodėl žmonės sako: „valgyk vaivorykštę“. Tiesą sakant, daržovės, tokios kaip špinatai, morkos, pomidorai ir brokoliai, pelnė supermaisto etiketę. Įprastas dalykas šiuose supermaisto produktuose yra beta karotinas. Skaitykite toliau, kad sužinotumėte daugiau apie beta karotino naudą!

Kas yra beta karotinas?

Beta karotinas yra natūralus pigmentas ir antioksidantas, priklausantis junginių, žinomų kaip karotenoidai grupe. Jo yra oranžinėse, geltonose, raudonose ir kartais žaliose daržovėse bei vaisiuose. Mūsų kūnas paverčia jį vitaminu A, kuris yra būtinas mūsų sveikatai.

Kuo naudingas beta karotinas?

Beta karotinas gali būti naudingas mūsų sveikatai įvairiais būdais.

1. Regėjimo sveikata

Beta karotinas yra labai svarbus norint palaikyti gerą regėjimą, nes jis paverčiamas vitaminu A, kuris yra būtinas tinkamam tinklainės funkcionavimui.

2. Antioksidacinė apsauga

Beta karotinas veikia kaip antioksidantas, padedantis neutralizuoti kenksmingus laisvuosius radikalus organizme, o tai gali sumažinti lėtinių ligų, įskaitant ir susijusias su širdimi, riziką, sako ekspertas.

3. Imuninės sistemos palaikymas

Beta karotinas prisideda prie stiprios imuninės sistemos, kuri reikalinga norint sustiprinti mūsų organizmo apsaugą nuo infekcijų ir ligų.

4. Kognityvinė funkcija

2023 m. atliktame tyrime, paskelbtame žurnale Brain Sciences, mokslininkai ištyrė beta karotino vaidmenį pažinimo funkcijoje, tiek atskirai, tiek kartu su skirtingais mitybos komponentais. Buvo nustatyta, kad beta karotino ir maistinių medžiagų, turinčių aukštesnes antioksidacines savybes, pavyzdžiui, vitaminų C ir E, ir cinko derinys paliko poveikį pažinimo funkcijai, kuri apima mokymąsi, kalbą, atmintį ir kt.

5. Odos sveikata

Nors jūsų odos priežiūrai būtina naudoti apsaugos nuo saulės priemones, beta karotinas taip pat gali apsaugoti nuo UV spindulių žalos, sumažindamas saulės nudegimo riziką. Tai taip pat gali suteikti jūsų odai sveiką švytėjimą iš vidaus, ko mes visi norime.

Kokia yra rekomenduojama beta karotino paros norma?

Rekomenduojama beta karotino paros norma skiriasi, tačiau įprasta gairė yra maždaug 3000–6000 mikrogramų suaugusiems. Per didelis beta karotino suvartojimas, paprastai vartojant papildus, gali sukelti būklę, vadinamą karotenemija, dėl kurios oda gali pasidaryti gelsvai oranžinė. Tačiau tai nelaikoma žalinga. O beta karotino papildai? Beta karotino papildai paprastai laikomi saugiais, kai vartojami rekomenduojamomis dozėmis. Tačiau didelių dozių papildų turėtų vengti rūkaliai, nes jie gali padidinti plaučių vėžio riziką, sako ekspertas. Kai kurie vaistai ar produktų sudedamosios dalys, kuriuos naudojate medicininiais tikslais, gali turėti įtakos, jei turite beta karotino papildų.

1. Mineralinė alyva

Jis dažniausiai naudojamas vidurių užkietėjimui gydyti, tačiau jis taip pat gali sumažinti beta karotino kiekį.

2. Statinai

Jei vartojate beta karotiną su vitaminais E ir C bei selenu, simvastatino ir niacino veiksmingumas gali sumažėti.

3. Vaistai cholesterolio kiekiui kontroliuoti

Kolestipolis yra vienas iš cholesterolio kiekį mažinančių vaistų, galinčių labai sumažinti beta karotino kiekį maiste. Taigi, jūs tiesiog turite būti atsargūs vartodami papildus, kad būtumėte saugesni. Jei nenorite vartoti maisto papildų, rinkitės maistą, kuriame gausu beta karotino. Į sąrašą įtrauktos daržovės ir vaisiai, pavyzdžiui, morkos, saldžiosios bulvės, moliūgai, špinatai, lapiniai kopūstai, mangai, abrikosai ir brokoliai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI