Alopurinolis yra vaistas, vartojamas šlapimo rūgšties kiekiui kraujyje sumažinti dėl podagra. Šis vaistas tiekiamas 100 mg ir 300 mg tabletėmis. Allupurinolis mažina šlapimo rūgšties kiekį kraujyje, slopindamas ksantino oksidazę. Kai kurios sąlygos, galinčios padidinti šlapimo rūgšties kiekį, kurias galima gydyti aliupurinoliu, yra podagra arba podagra, inkstų sutrikimai, įskaitant inkstų akmenis, ir vėžiu sergantys pacientai, kuriems taikoma chemoterapija. Tačiau alupurinolis negali įveikti skausmo simptomų, kai podagra atsinaujina. Prekių ženklai: Ponuric, Sinoric, Puricemia, Zyloric
Kas yra Allopurinolis?
Grupė | Ksantino oksidazės inhibitoriai |
Kategorija | Receptiniai vaistai |
Pranašumai | Šlapimo rūgšties kiekio mažinimas. |
Vartoja | Suaugusieji ir vaikai |
Allopurinolis nėščioms ir žindančioms moterims | C kategorija: Tyrimai su gyvūnais rodo, kad yra šalutinis poveikis vaisiui, tačiau kontroliuojamų tyrimų su nėščiosiomis nėra. Vaistus galima vartoti tik tuo atveju, jei laukiama nauda yra didesnė už pavojų vaisiui. Todėl prieš vartodami alopurinolį nėštumo metu būtinai pasitarkite su gydytoju. Alopurinolis gali būti absorbuojamas į motinos pieną. Jei maitinate krūtimi, nevartokite šio vaisto prieš tai nepasitarę su gydytoju. |
Vaisto forma | Tablėtė |
Įspėjimai prieš vartojant alopurinolį
- Nevartokite alopurinolio, jei anksčiau buvo alergija šiam vaistui.
- Būkite atsargūs, jei sergate kepenų, inkstų, skydliaukės ligomis, diabetu, hipertenzija ir stazine širdies liga.
- Pasakykite gydytojui, jei laikotės tam tikros dietos ir badaujate.
- Alopurinolis gali sukelti mieguistumą. Išgėrę šio vaisto, nevairuokite transporto priemonės ir nevaldykite sunkios įrangos.
- Vartodami alopurinolį venkite vartoti alkoholį, nes tai gali padidinti sunkesnio mieguistumo šalutinį poveikį.
- Allopurinolis gali sukelti podagra priepuoliai dažniau pasitaiko pirmosiomis naudojimo savaitėmis. Kreipkitės į savo gydytoją, jei po 6 vaisto vartojimo savaičių būklė nepagerėja.
- Jei pasireiškia alerginė reakcija į vaistą ar perdozavimas, nutraukite vaisto vartojimą ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Alopurinolio dozavimas ir vartojimo taisyklės
Vartojamo alopurinolio dozė koreguojama atsižvelgiant į numatomą vartojimą. Alopurinolio dozė gali keistis, atsižvelgiant į paciento būklę ir organizmo reakciją į vaistą. Toliau pateikiamos alopurinolio dozės, suskirstytos pagal numatytą paskirtį:
- Podagra arba podagra Suaugusiesiems dozė yra 100-600 mg 1-2 kartus per dieną. Didžiausia paros dozė yra 900 mg.
- Inkstų akmenys Suaugusiesiems dozė yra 200-300 mg per parą.
- Chemoterapija Suaugusiesiems dozė yra 600-800 mg per parą, geriama 1-2 kartus per dieną 2-3 dienas prieš pradedant chemoterapiją. Vaikams dozė yra 150-300 mg per parą. Didžiausia paros dozė yra 400 mg.
Kaip teisingai vartoti alopurinolį
Prieš pradėdami vartoti alopurinolio, laikykitės gydytojo nurodymų ir perskaitykite informaciją, išspausdintą ant alopurinolio pakuotės. Alopurinolį reikia gerti pavalgius, o nurijus šią tabletę gerti pakankamai vandens. Įsitikinkite, kad nuo vienos dozės iki kitos yra pakankamai laiko. Stenkitės visada vartoti alopurinolį kiekvieną dieną tuo pačiu metu, kad poveikis organizmui būtų kuo didesnis. Jei neseniai patyrėte podagros priepuolį, prieš pradėdami vartoti alopurinolį įsitikinkite, kad simptomai, tokie kaip sąnarių skausmas, visiškai išnyko. Taip yra todėl, kad alopurinolis pirmosiomis vartojimo savaitėmis gali dažniau sukelti podagros priepuolius. Pacientams, pamiršusiems išgerti alopurinolį, patartina tai padaryti nedelsiant, jei pertrauka su kito vartojimo grafiku nėra per artima. Jei jis artimas, nekreipkite dėmesio į tai ir nedvigubinkite dozės. Paprastai gydymas alopurinoliu atliekamas ilgainiui, kad būtų veiksmingesnis, tai yra apie 2-3 mėnesius. Todėl svarbu alopurinolį vartoti kiekvieną dieną gydytojo nustatytu laiku. Norint pasiekti maksimalų rezultatą, alopurinolis taip pat turėtų būti derinamas su sveikos gyvensenos taikymu, pavyzdžiui, geriant daug mineralinio vandens, valgant sveiką ir subalansuotą maistą, mažinant alkoholinių ir saldžių gėrimų vartojimą bei palaikant sveiką kūno svorį.
Allopurinolio sąveika su kitais vaistais
Toliau pateikiami kai kurie sąveikos pavojai, kurie gali kilti vartojant alopurinolį su tam tikrais vaistais:
- Padidina šalutinį varfarino, teofilino, ciklosporino ir ciklofosfamido poveikį.
- Padidina alopurinolio šalutinį poveikį, kai jis vartojamas kartu su ampicilinu ar amoksicilinu.
- Padidina alopurinolio šalutinį poveikį, kai jis vartojamas kartu su tiazidiniais diuretikais, tokiais kaip hidroklorotiazidas.
- Metotreksato veiksmingumo mažinimas.
Allopurinolio šalutinis poveikis ir pavojai
Kiekvieno žmogaus reakcija į vaistą gali skirtis. Kai kurie dažni šalutiniai poveikiai, kuriuos sukelia alupurinolio vartojimas, yra šie:
- Mieguistas
- Pykinimas
- Pilvo skausmas
- Viduriavimas
- Sąnarių skausmas
Minėti šalutiniai poveikiai yra lengvi ir paprastai praeina per kelias dienas. Jei būklė jaučiasi sunki ir niekada nepraeina, kreipkitės į gydytoją. Taip pat turėtumėte nedelsdami kreiptis į gydytoją, jei pasireiškia bet kuris iš šių simptomų:
- Nuovargis ir karščiavimas.
- Rijimo sunkumas, apetito stoka ir svorio kritimas.
- Viršutinė dešinė pilvo dalis jaučia skausmą.
- Oda ir akių baltymai gelsvi.