Vyrų hipogonadizmas (androgenų trūkumas)

Vyrų hipogonadizmas (androgenų trūkumas)

Vyriškos lytinės liaukos (gonados) – sėklidės – atsakingos už sveikatai svarbių lytinių hormonų, įskaitant testosteroną, gamybą. Sergant hipogonadizmu, sutrinka sėklidžių veikla ir nėra pakankamai testosterono. Dėl to vyrui gali išsivystyti osteoporozė, alopecija (nuplikimas), moteriško tipo nutukimas. Sumažėja lytinis potraukis, atsiranda erekcijos problemų, įskaitant impotenciją.

Kas yra vyrų hipogonadizmas

Testosteronas yra pagrindinis vyriškas hormonas, atsakingas už antrinių seksualinių savybių atsiradimą (veido ir kūno plaukų augimą, raumenų formavimąsi) ir reprodukcinius gebėjimus. Be to, testosteronas veikia medžiagų apykaitą ir palaiko kaulų tankį. Vyrų hipogonadizmas (androgenų trūkumas) yra sindromas, kai sutrinka sėklidžių veikla. Dėl to jie gamina per mažai testosterono. Gydytojai išskiria du hipogonadizmo tipus – pirminį ir antrinį.

Pirminis hipogonadizmas – Dažniausiai tai yra genetinės anomalijos, kuri buvo paveldėta iš tėvų arba atsirado embriono vystymosi metu, pasekmė.

Antrinis hipogonadizmas – hipofizės disfunkcijos pasekmė. Tai endokrininės sistemos liauka, esanti smegenyse. Paprastai hipofizė gamina liuteinizuojantį hormoną (LH), kuris „priverčia” sėklides gaminti daugiau testosterono.

Hipofizė yra maža, apvali liauka, esanti smegenyse.

Jei sutrinka LH sintezė, tada organizme atsiranda testosterono trūkumas. Vystosi antrinis hipogonadizmas. Priklausomai nuo to, kada tiksliai pasireiškė pirmieji ligos simptomai, išskiriamas embrioninis, priešbrendimo ir popubertacinis hipogonadizmas. Embrioninis hipogonadizmas išsivysto vaisiui esant įsčiose.

Iki brendimo pasireiškia berniukams, kurie dar nepasiekė brendimo.

Po brendimo pasireiškia jauniems vyrams ir berniukams. Hipogonadizmas taip pat skirstomas į keletą tipų, priklausomai nuo testosterono trūkumo laipsnio.

Hipogonadizmo tipai priklausomai nuo testosterono lygio:

  • absoliutus androgenų trūkumas – testosterono lygis žemiau 12 nmol/l;
  • santykinis androgenų trūkumas – testosterono lygis palaipsniui, metai iš metų mažėja, bet neviršija normalių verčių.

Vyrams senstant testosterono lygis sumažėja 1-2% per metus. Kartais šis procesas vyksta per greitai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI