Vitaminas D: vanduo ar aliejus

Vitaminas D: vanduo ar aliejus

Vitaminas D turi labai didelę įtaką normaliai žmogaus savijautai. Gydytojų teigimu, mūsų šalyje, kur saulės nematome ištisus mėnesius, šio vitamino kraujyje labai trūksta.

VITAMINO D FUNKCIJOS KŪNE

Vitaminas D yra atsakingas už kalcio ir fosforo apykaitos reguliavimą žmogaus organizme. Didelis vitamino D trūkumas vaikams sukelia rachitą, o suaugusiems – kaulų minkštėjimą ir padidėjusią lūžių riziką, taip pat dantų problemas. Vitaminas D veikia endokrininę ir imuninę sistemas, o pakankamas šio vitamino kiekis sumažina autoimuninių, vėžio ir širdies ir kraujagyslių ligų riziką.

VITAMINO D KIEKIO STANDARTAI

Normalus vitamino D kiekis kraujyje yra vienodas visiems, nepriklausomai nuo amžiaus ir lyties. Oficialūs vitamino D standartai:

  • ūmus trūkumas – mažiau nei 12 ng/ml (30 nmol/l) – vaikams pasireiškia rachitas;
  • vitamino D trūkumas – 12-19 ng/ml (30-49 nmol/l);
  • normalios vertės – 20-50 ng/ml (50-125 nmol/l);
  • perteklius – daugiau nei 50 ng/ml (125 nmol/l).

Tačiau JAV endokrininė draugija teigia, kad šie standartai turėtų būti aukštesni, o specialistai, kuriems pritaria šis požiūris, stengiasi padidinti ir išlaikyti vitamino D kiekį kraujyje 30–50 ng/ml (75–250 nmol/l).

  • didelis trūkumas – mažiau nei 20 ng/ml (50 nmol/l);
  • trūkumas – 21-29 ng/ml (51-74 nmol/l);
  • normalios vertės yra 30-100 ng/ml (75-250 nmol/l).

Galbūt nustebsite, kad vitamino D kiekį patikrinsite atlikdami 25-OH kraujo tyrimą (25-hidroksicholekalciferoliui).

KOKIAME MAISTE YRA VITAMINO D?

Nereikėtų pasikliauti tuo, kad reikiamą vitamino D dozę gausite vien iš maisto, nes jo yra labai nedaugelyje maisto produktų. Tai kiaušinių tryniai, jautienos kepenys ir kai kurios žuvies rūšys, kuriose vitamino yra nedideliais kiekiais. Pavyzdžiui, viename vištienos kiaušinyje yra tik 41 TV, tai yra, norint patenkinti 800 TV suaugusiojo dienos poreikį, reikia suvalgyti 20 kiaušinių. Vitamino D yra lašišoje, sardinėse, skumbrėse, menkių kepenyse, tunuose ir kardžuvėse. Akivaizdu, kad gamta šio vitamino norėjo gauti tik būdama saulėje. Jei 2–3 kartus per savaitę būnate saulėje 15 minučių, jūsų oda gamina apie 1000 TV vitamino D. Deja, realybė tokia, kad nemažą metų dalį praleisti saulėtame ir šiltame klimate daugeliui nepasiekiama, todėl vitamino D trūkumą būtina kompensuoti vartojant jo turinčius vaistus maisto papildų pavidalu.

VITAMINO D DOZĖ

Bendra paros dozė suaugusiems yra maždaug 1000-2000 TV per dieną. Vaikai nuo 0 iki 1 metų turėtų gauti 400-600 TV per dieną. Nėščioms ir žindančioms moterims reikia 1500-2000 TV per dieną. Tačiau gydytojas turėtų apskaičiuoti jums optimalią dozę, remdamasis vitamino kiekiui kraujyje nustatyti analizės rezultatais.

Pageidautina VANDENINIS AR ALIEJINIS VITAMINAS D

Vitaminas D yra riebaluose tirpus vitaminas, tačiau jo yra vandeniniuose ir aliejaus tirpaluose. Taigi, kuris iš jų laikomas geriausiu virškinamumo požiūriu? Vandeninis tirpalas sumažino biologinį aktyvumą iki vitamino D receptorių, todėl yra optimalus vaikams, sergantiems sunkiomis kasos ir žarnyno ligomis, kai vaikas negali pasisavinti riebalų. Vandenyje yra konservantų ir stabilizatorių. Aliejuje yra tik aliejus ir vitaminas D – aliejus yra natūralus konservantas. Taigi sveikam ir nealergiškam vaikui aliejinis tirpalas neabejotinai tinkamas hipovitaminozės D profilaktikai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI