Simvastatinas yra vaistas kraujo kiekiui mažinti cholesterolio kiekis. Šis vaistas tiekiamas tabletėmis, kuriose yra 10 mg ir 20 mg simvastatino. Simvastatino vartojimas kartu su mažai cholesterolio turinčia dieta gali užkirsti kelią širdies priepuoliams ir insultams. Cholesterolis – tai riebalai, reikalingi organizmui gaminti hormonus ir vitaminą D, padedantys virškinti maistą. Yra dviejų tipų cholesterolis, būtent DTL (dažnai vadinamas geraisiais riebalais) ir MTL (blogieji riebalai). MTL dažnai laikomas blogaisiais riebalais, nes lengvai prisitvirtina prie kraujagyslių sienelių ir sukelia kraujagyslių užsikimšimą (aterosklerozę). Dėl to kyla insulto ir širdies priepuolių rizika. Simvastatinas slopina fermentus, kurie formuoja blogąjį cholesterolį, todėl sumažėja cholesterolio kiekis kraujyje. Simvastatinas prekių ženklai : Simvastatinas, Simbado, Sintrolis, Selvim, Statcol, Statkoles, Norpid, Mersivas, Valemia.
Kas yra Simvastatinas?
Grupė | Cholesterolio kiekį mažinantys vaistai statinai |
Kategorija | Receptiniai vaistai |
Pranašumai | Sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje ir sumažinti širdies priepuolio bei insulto riziką. |
Naudojama | Suaugusiesiems ir vyresniems nei 10 metų vaikams. |
Nėštumo ir maitinimo krūtimi kategorijos | X kategorija: Tyrimai su eksperimentiniais gyvūnais ir žmonėmis parodė vaisiaus sutrikimus arba pavojų vaisiui. Šios kategorijos vaistai yra kontraindikuotini moterims, kurios yra arba gali pastoti. Dar nežinoma, ar simvastatinas gali patekti į motinos pieną, ar ne. Jeigu žindote kūdikį, nevartokite šio vaisto nepasitarę su gydytoju. |
Vaisto forma | Tablėtė |
Įspėjimas:
- Simvastatinas gali neigiamai paveikti vaisius. Todėl vaisingo amžiaus ir lytiškai aktyvios moterys, vartojant simvastatiną, raginamos naudoti saugias kontraceptines priemones.
- Prieš vartodami simvastatiną, pasitarkite su gydytoju, jei esate alergiškas maistui, vaistams ar kitoms šio vaisto sudedamosioms dalims.
- Prieš vartodami simvastatiną, pasakykite gydytojui, jei sergate kepenų, inkstų ir skydliaukės ligomis.
- Suaugę pacientai gali būti jautresni šalutiniam simvastatino poveikiui, ypač šalutiniam poveikiui raumenų problemų forma.
- Vartodami šį vaistą negerkite alkoholinių gėrimų, nes tai gali padidinti kepenų pažeidimo riziką.
Dozavimas ir naudojimo taisyklės Simvastatinas
Simvastatino dozė priklauso nuo cholesterolio kiekio, sveikatos būklės ir nuo to, kokia didelė paciento širdies priepuolio ir insulto rizika. Simvastatino dozė, kurią gydytojai paprastai skiria nuo didelio cholesterolio kiekio kraujyje, yra 10-40 mg vieną kartą per parą.
Kaip vartoti Simvastatinas teisingai
Veiksmingiausias būdas sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje – vengti riebaus maisto ir didelio cholesterolio kiekio. Simvastatinas neveiks efektyviai, jei nevengsite maisto produktų, kurie padidina cholesterolio kiekį. Simvastatinas paprastai vartojamas vieną kartą per parą vakare prieš miegą arba taip, kaip rekomendavo gydytojas. Simvastatino dozė skiriama atsižvelgiant į paciento amžių, būklę ir atsaką į vaistą. Vartojant didesnę nei rekomenduojama simvastatino dozę, išgysite greičiau, tačiau padidės šalutinio poveikio rizika. Kad gydymas būtų veiksmingas, šį vaistą vartokite kiekvieną dieną tuo pačiu laiku. Pacientams, pamiršusiems išgerti šį vaistą, patartina tai padaryti nedelsiant, kai tik prisiminė, jei pertrauka nuo kito vartojimo grafiko nėra per artima. Jei jis artimas, nekreipkite dėmesio į tai ir nedvigubinkite dozės. Vartojant simvastatiną, gydytojas reguliariai tikrins cholesterolio kiekį kraujyje.
Vaistų sąveika
Jei simvastatinas vartojamas kartu su toliau nurodytais vaistais, gali pasireikšti daug šalutinių poveikių:
- Antikoaguliantai (kraują skystinantys vaistai): padidina kraujavimo riziką.
- Ezetimibas: padidina kepenų funkcijos sutrikimo riziką.
- Amlodipinas ir fuzido rūgštis: padidina raumenų anomalijų (miopatijos) riziką.
- Kolchicinas, amjodaronas, verapamilis, dilatizemas: padidina miopatijos ir rabdomioze arba griaučių raumenų audinio pažeidimas.
Simvastatinas taip pat gali padidinti miopatijos riziką, rabdomiolizėir ūminis inkstų nepakankamumas, jei vartojamas kartu su šiais vaistais:
- Priešgrybeliniai vaistai, tokie kaip itrakonazolas ir ketokonazolas.
- Antibiotikai, tokie kaip klaritromicinas ir eritromicinas.
- Vitaminas B3 (niacinas)
- Danazolas
Vartojimo šalutinis poveikis Simvastatinas
Visi vaistai, įskaitant simvastatiną, gali sukelti šalutinį poveikį. Kai kurie šalutiniai poveikiai, kurie gali pasireikšti vartojant simvastatiną, yra šie:
- Čiaudėjimas
- Šalta
- Gerklės skausmas
- Pykinimas
Be kai kurių aukščiau išvardytų šalutinių poveikių, simvastatinas taip pat gali sutrikdyti kepenų veiklą. Nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei atsiranda šie simptomai:
- Gag
- Jaučiasi labai pavargęs
- Šlapimas tamsus kaip arbata
- Akių ir odos pageltimas
Bet gal verta pabandyti gerti 20 mg simvastatino vietoj 5 mg rozuvastatino. Pastarąjį geriu 6 metus. Skauda raumenis, atsirado artrozė. Parašykit.
Jei Jums skauda raumenis ir atsirado artrozė, tai gali būti šalutinis rozuvastatino poveikis, ypač jei šį vaistą vartojate jau ilgą laiką. Simvastatinas taip pat gali sukelti raumenų skausmą ir kitus nepageidaujamus poveikius, ypač jei vartojamas didesnėmis dozėmis. Tačiau verta pasitarti su gydytoju dėl galimo vaistų keitimo, kadangi kiekvieno paciento organizmas gali reaguoti skirtingai į skirtingus statinus.
Prieš keičiant rozuvastatiną į simvastatiną, būtinai pasikonsultuokite su gydytoju. Gydytojas gali patikrinti Jūsų sveikatos būklę, įvertinti raumenų skausmo priežastis ir rekomenduoti tinkamiausią gydymą. Jei nuspręsite keisti vaistą, tai turėtų būti daroma tik prižiūrint gydytojui, siekiant išvengti galimų komplikacijų ar šalutinių poveikių.