Savižudybė

Savižudybė

Kiekvienais metais apie 703 000 žmonių pasirenka mirtį, o daugelis kitų bandyti tai padaryti. Kiekvienas toks pasirinkimas yra skausmingas smūgis artimiesiems, bendruomenei ir visai šaliai, palikdamas ilgalaikį ženklą šeimoms. Visame pasaulyje, ypač tarp 15-29 metų žmonių, tai yra ketvirta pagrindinė mirties priežastis 2019 m.

Nepriklauso nuo ekonominės gerovės – savižudybė yra pasaulinė problema. 2019 m., beveik 77% visų savižudybių įvyko šalyse su mažesnėmis ar vidutinėmis pajamomis.

Tai yra didelė visuomenės sveikatos iššūkis, bet yra ir būdų šiai problemai spręsti. Veiksmingos prevencinės priemonės, kurios dažnai nėra labai brangios, gali padėti sumažinti šį skaičių. Tam, kad šie sprendimai būtų efektyvūs, būtina turėti gerai apgalvotą savižudybių prevencijos planą.

Kam gresia savižudybės pavojus?

Nepaisant aiškaus ryšio tarp savižudybės, psichikos sutrikimų (tokių kaip depresija ir alkoholizmas) bei ankstesnių savižudybių mėginimų, kurie dažniausiai pastebimi turtingose šalyse, dažnai savižudybės atsiranda impulsyviai krizės akivaizdoje. Šiose situacijose žmogus gali netekti gebėjimo tvarkytis su sunkumais, pvz., finansiniais iššūkiais, santykių krize, ar nuolatiniais skausmais ir negalavimais.

Konfliktų, tragedijų, smurto ar netekties patirtis, taip pat izoliacijos jausmas, yra glaudžiai susiję su savižudiškais veiksmais. Savižudybė yra dažna tarp socialinių grupių, kurios patiria diskriminaciją – pabėgėlių, migrantų, vietinių gyventojų, LGBTI bendruomenės narių ir kalinių.

Kaip įvyksta savižudybė?

Manoma, kad maždaug 20% visų pasaulio savižudybių susiję su pesticidų apsinuodijimu, o dauguma tokių atvejų yra užfiksuoti kaimo vietovėse šalyse su mažesnėmis ar vidutinėmis pajamomis. Pakabinimas ir šaunamieji ginklai taip pat yra tarp dažniausiai pasirinktų savižudybių metodų.

Pagal LIVE LIFE savižudybių prevencijos vadovą, informacija apie dažniausiai pasirinktus savižudybių būdus yra gyvybiškai svarbi, formuojant prevencines priemones. Viena iš efektyvių strategijų yra apriboti prieigą prie potencialių savižudybių priemonių.

Savižudybės kelio užkirtimas

Savižudybes galima užkirsti. Įgyvendinant prevencines priemones visuomenės, grupės ir asmeninėje srityje, galima sumažinti savižudybių skaičių. PSO programa „LIVE LIFE“ dėl savižudybių prevencijos pateikia šias pagrindines intervencijas, paremtas moksliniais tyrimais:

  • apriboti galimybę gauti priemones savižudybei (tokias kaip pesticidai, šaunamieji ginklai ar kai kurie medikamentai);
  • bendradarbiauti su žiniasklaida, kad savižudybės būtų pranešamos atsakingai;
  • skatinti jaunimo socialinius ir emocinius įgūdžius;
  • laiku atpažinti ir teikti pagalbą tiems, kurie elgiasi savižudiškai.
  • Šios intervencijos turi būti įgyvendinamos atsižvelgiant į tokius kriterijus kaip: situacijos vertinimas, sektorių tarpusavio bendradarbiavimas, informuotumo skatinimas, mokymai, finansavimas, kontrolė, stebėsena ir įvertinimas.

Prevencinės savižudybių veiklos turi būti koordinuojamos ir vykdomos daugelio visuomenės sektorių, tokių kaip sveikatos priežiūra, švietimas, žemės ūkis, verslas ir teisė, bendradarbiavimu. Visos šios pastangos turi būti koordinuotos ir derinamos, nes nėra vieno universalaus sprendimo tokiai kompleksinei problemai kaip savižudybė.

Psichologinė pagalba

Psichologinės pagalbos tarnyba Telefono numeris Darbo laikas
Jaunimo linija Budi savanoriai konsultantai 8 800 28888 I-VII, visą parą
Vaikų linija Budi savanoriai konsultantai, profesionalai 116 111 I-VII, 11:00 – 23:00
Tėvų linija 8 800 900 12 I-VII 9.00-13.00 val. ir 17.00-21.00
Linija Doverija (rusų kalba paaugliams ir jaunimui) Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai 8 800 77277 II–VI, 16.00 – 20.00
Pagalbos moterims linija Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai 8 800 66366 I-VII, visą parą
Vilties linija Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai 116 123 I-VII, visą parą
Krizių įveikimo centras Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius, http://www.krizesiveikimas.lt) 8 640 51555 I-V 16.00–20.00, VI 12.00–16.00

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI