Pakaitinė hormonų terapija

Pakaitinė hormonų terapija

Pakaitinė hormonų terapija yra gydymas, skirtas palengvinti menopauzės simptomus, atsirandančius dėl sumažėjusio moterų reprodukcinių hormonų kiekio. Menopauzė atsiranda, kai sustoja moters menstruacinis ciklas. Skundai, kurie gali atsirasti dėl hormoninių pokyčių, yra šie:

  • Nereguliarus menstruacinis ciklas
  • Jaučiasi karšta (karšta blyksniai ) ir dažnai prakaituoja
  • Sausa makštis
  • Širdies plakimas
  • Dažnesnis šlapinimasis
  • Sunku užmigti
  • Nerimastingas
  • Nestabilios emocijos
  • Depresija.

Šio hormono sumažėjimas taip pat gali sukelti pH pokyčius ir normalios makšties floros sudėtį, todėl moterys yra labiau jautrios šlapimo takų infekcijoms. Be to, šie pokyčiai turi įtakos kaulų tankiui, todėl moterys yra labiau linkusios į osteoporozę, kuri gali sukelti lūžius. Menopauzės simptomų sunkumas, kurį jaučia kiekviena moteris, yra skirtingas. Kai kurios moterys jaučia tik lengvus menopauzės simptomus, kurie netrukdo kasdieninei veiklai, tačiau kai kuriais atvejais menopauzės simptomai yra gana sunkūs ir nerimą keliantys. Siekdamos palengvinti šiuos simptomus, moterys, patyrusios menopauzę, gali gauti papildomų reprodukcinių hormonų iš išorės, kad menopauzės simptomai būtų sumažinti. Manoma, kad pakaitinė hormonų terapija ne tik palengvina menopauzės sukeltus simptomus, bet ir sumažina gaubtinės žarnos vėžio išsivystymo riziką, tačiau tam reikia tolesnių tyrimų. Nors pakaitinės hormonų terapijos nauda menopauzės amžiaus moterims yra gana plati, šis metodas taip pat gali sukelti tam tikras ligas. Kai kurios ligos, kurių rizika gali padidėti moterims, kurioms taikoma pakaitinė hormonų terapija, yra insultas, giliųjų venų trombozėir krūties ar gimdos vėžys.

Pakaitinės hormonų terapijos rūšys

Skiriamas hormonas yra sintetinis estrogenas, su hormonu progesteronu arba be jo. Viena iš hormono estrogeno funkcijų yra palengvinti jaučiamus menopauzės simptomus. Nors progesteronas padeda išvengti gimdos vėžio rizikos. Pakaitinė hormonų terapija gali būti vietinė terapija, skirta palengvinti simptomus makštyje, taip pat sisteminė, kuri gali įveikti kitus simptomus, nes naudojami hormonai cirkuliuos visame kūne. Vietinė terapija atliekama naudojant hormonus makšties kremų pavidalu, o sisteminė terapija atliekama tablečių, gelių ar injekcijų pavidalu. Terapija bus planuojama kuo trumpiau, kad būtų išvengta šalutinio gydymo poveikio. Pakaitinė hormonų terapija gali būti taikoma moterims, kurioms prasidėjo maždaug 50-59 metų menopauzės simptomai. Jei menopauzė prasideda anksčiau, pavyzdžiui, sulaukus 40 metų, pakaitinė hormonų terapija gali būti skiriama su sąlyga, kad niekada nebuvo krūties vėžio.

Įspėjimas dėl pakaitinės hormonų terapijos

Pakaitinė hormonų terapija neturėtų būti atliekama moterims, kurioms yra tokių ligų kaip:

  • Turite krūties ar gimdos vėžio istoriją
  • Didelis trigliceridų kiekis
  • Porfirija
  • Miom
  • Endometriozė
  • Giliųjų venų trombozė
  • Sergant sunkia kepenų liga.

Menopauzė ir nėštumas turi tuos pačius simptomus, dėl kurių mėnesinių nėra. Tuo tarpu ši pakaitinė hormonų terapija neturėtų būti skiriama nėščioms moterims, nes ji gali sukelti anomalijų vaisiui (X kategorija). Gydytojai gali iš anksto, atlikdami nėštumo testą, patvirtinti, kad pacientė nėra nėščia, prieš skatindami pacientę vartoti pakaitinę hormonų terapiją. Taip pat žinoma, kad ši pakaitinė hormonų terapija sukelia šalutinį poveikį, pavyzdžiui:

  • Pykinimas
  • Galvos skausmas
  • nuotaikos pokyčiai ( nuotaika ) ir emocijas
  • Kraujavimas iš makšties
  • Krūtų patinimas arba sukietėjimas.

Pakaitinės hormonų terapijos dozė

Estrogenai, esantys pakaitinėje hormonų terapijoje, gali būti tablečių, gelių, injekcijų pavidalu arba naudojami tiesiai į makštį kremų pavidalu. Išsami informacija apie estrogenų dozes pakaitinei hormonų terapijai yra tokia:

Vaisto forma Vaistų turinys Dozė Jie yra Prekyba
Tablėtė Estradiolio valeratas 1-2 mg per dieną. Progynova
Konjuguotas estrogenas 0,3 mg vieną kartą per parą. Esthero
Gelis 17 β – estradiolis Tepti vieną kartą per dieną, vidinę šlaunų dalį. Estrogelis
Makšties kremas Estriolis Tepti specialiu aplikatoriumi, kiekvieną vakarą, 2-3 savaites. Jei nusiskundimai pagerės, vartojimą galima sumažinti iki 2 kartų per savaitę. Ovestinas

Siekdami išvengti gimdos vėžio rizikos dėl estrogenų vartojimo pakaitinei hormonų terapijai, gydytojai estrogeną gali derinti su progesteronu. Šis hormonų derinys yra tablečių ir injekcinio skysčio pavidalu. Išsamią informaciją apie vaisto dozes galima pamatyti taip:

Vaisto forma Dozė Jie yra Prekyba
Tablėtė 1 kartą per dieną, 28 dienų ciklas Cyclo-proginova, Angeliq, Femoston

Be hormono estrogeno vartojimo, pakaitinė hormonų terapija taip pat gali būti atliekama naudojant selektyvius estrogenų receptorių moduliatorius (SERM). Šis junginys vaidins vaidmenį užkertant kelią ir įveikiant osteoporozę moterims po menopauzės. Vienas iš SERM klasės vaistų, naudojamų kaip pakaitinė hormonų terapija, pavyzdys yra raloksifenas su Evista prekės ženklu. Raloksifeno dozė yra 60 mg vieną kartą per parą. Raloksifenas veikia imituodamas hormono estrogeno veikimą kauluose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI