Nugaros smegenų pažeidimai (SCI) gali sukelti asmens seksualinės sveikatos pokyčius. Priklausomai nuo sužalojimo sunkumo ir jo vietos ant stuburo, gali sutrikti motorinė funkcija, nesugebėti suvokti prisilietimo ar reaguoti į dirgiklius ir (arba) susilpnėti arba išnykti seksualinio atsako refleksai.
Vyrams, sergantiems SCI, gali pasireikšti erekcijos sutrikimas (ED), ejakuliacijos problemos ir orgazmo disfunkcija. Kita vertus, moterims gali sumažėti makšties pojūtis ir sutepimas, taip pat orgazmo disfunkcija dėl SCI. Tiek vyrai, tiek moterys, sergantys SCI, taip pat gali patirti šalutinį nuovargio, skausmo, depresijos ar savęs įvaizdžio pasikeitimo poveikį. Šie seksualinio funkcionavimo pokyčiai gali būti labai traumuojantys ir emocingi asmenims, sergantiems SCI, todėl nėra neįprasta, kad žmonės po traumos jaučia netektį ir sielvartą. Tačiau žmonės, turintys SCI, gali užmegzti seksualinius santykius ir patirti seksualinį intymumą su kitais. Toliau pateikiami keli būdai, kuriais SCI sergantis asmuo gali puoselėti savo seksualumą.
Bendraukite dėl sėkmės.
Atviras bendravimas su partneriu yra labai svarbus visiems, kurie palaiko seksualinius santykius, ir tai vis dar galioja žmonėms, sergantiems SCI. Žmonės, sergantys SCI, turėtų aptarti su partneriu preliudiją, prisilietimus, stimuliavimą, geriausias seksualines padėtis mobilumui ir komfortui pasiekti, erekcijai pasiekti ir palaikyti, makšties tepimo palengvinimui ir (arba) šlapimo pūslės ir žarnyno valdymui, kad būtų sudarytos sąlygos sėkmingesnei seksualinei patirčiai.
Masturbuokite, kad (iš naujo) atrastumėte malonumą.
Masturbacija yra puikus būdas atrasti, kas jaučiasi gerai sekso metu. SCI gali sukelti kūno jutimo sumažėjimą arba praradimą žemiau sužalojimo lygio. Nepaisant to, lytiniai organai vis tiek gali reaguoti į stimuliavimą, ypač vibracinį stimuliavimą. Modifikuoti, laisvų rankų įrangos vibratoriai yra prieinami žmonėms su judėjimo negalia. Be to, masturbacijos metu gali būti naudinga ištirti kitas erogenines zonas, nes šios sritys gali tapti jautresnės po SCI. Galvos oda, kaklas, lūpos, ausys, speneliai ir rankos gali ypač reaguoti į malonų prisilietimą žmonėms, sergantiems SCI.
Naudokite sekso priemones.
Be vibratorių, kitos sekso priemonės, prietaisai, vaistai ar produktai gali padėti palengvinti patogesnį ir malonesnį seksą asmenims, sergantiems SCI. Vyrams, patiriantiems ED, gali padėti geriamieji ED vaistai, vakuuminiai erekcijos prietaisai, intrakaverninės injekcijos arba varpos galvutės stimuliavimas vibratoriumi. Moterys, kurioms reikia papildomo makšties tepimo, gali naudoti asmeninius lubrikantus. Galiausiai yra specialūs baldai ir liftai, padedantys riboto judumo žmonėms patogiau įsitaisyti sekso metu.
Visuomenės sveikatos specialistė ir seksualinės sveikatos švietėja, besispecializuojanti reprodukcinės sveikatos ir intymių santykių srityje. Ji rašo straipsnius, skirtus padėti žmonėms suprasti ir puoselėti savo seksualinę gerovę, atsakant į svarbiausius klausimus apie kūną, emocijas ir santykius.
Greta baigė visuomenės sveikatos studijas Vilniaus universitete, o savo magistro laipsnį įgijo Londono higienos ir tropinės medicinos mokykloje (LSHTM), kur specializavosi seksualinės ir reprodukcinės sveikatos programų kūrime. Studijų metu ji dirbo su įvairiais projektais, kurių tikslas – skatinti atvirą diskusiją apie seksualinę sveikatą bei švietimą.
Greta tiki, kad seksualinė sveikata yra svarbi visapusiškos gerovės dalis, todėl savo straipsniuose ji pateikia praktišką ir moksliškai pagrįstą informaciją. Ji rašo apie įvairias temas: nuo kontracepcijos ir lytiniu keliu plintančių ligų profilaktikos iki emocinės intymumo svarbos ir sveikų santykių ugdymo.
Be straipsnių rašymo, Greta veda seminarus ir mokymus apie seksualinę sveikatą bei aktyviai dalyvauja diskusijose, siekdama sumažinti visuomenėje vyraujančius tabu. Kai ji nekuria edukacinio turinio, Greta mėgsta tyrinėti pasaulį, užsiimti joga ir tobulinti savo žinias apie žmogaus psichologiją bei gerovę.