Kas yra PCOS?

Kas yra PCOS?

Policistinių kiaušidžių sindromas (PCOS) yra būklė, kuri gali turėti įtakos reprodukcinio amžiaus moterims. Moterys, sergančios PCOS, patiria hormonų pusiausvyros sutrikimą, dėl kurio gali prasidėti nereguliarios, nedažnos arba užsitęsusios mėnesinės, spuogai, padidėjęs veido ir kūno plaukuotumas, o kartais ir nevaisingumas.

Kaip PCOS veikia organizmą?

Kai moteris serga PCOS, jos kiaušidės gamina neįprastai daug androgenų. Androgenai dažnai vadinami vyriškais lytiniais hormonais, tačiau jų yra ir moterims, nors paprastai nedideliais kiekiais. Perteklinė androgenų gamyba moterims, sergančioms PCOS, sukelia hormonų disbalansą, kuris sutrikdo menstruacinį ciklą, nes trukdo augti ir išsiskirti kiaušinėliams iš kiaušidžių (ovuliacija). Kartais moterims, sergančioms PCOS, kiaušidėse atsiranda skysčių užpildytų maišelių (cistų). Tačiau ne visoms moterims, sergančioms PCOS, atsiranda šių cistų.

Kokie yra PCOS simptomai?

Toliau pateikiami dažniausiai pasitaikantys PCOS simptomai:

  • Nereguliarios, nedažnos mėnesinės, kurios gali būti neįprastai gausios
  • Padidėjęs veido ir kūno plaukuotumas
  • Išretėję galvos plaukai arba vyriškas nuplikimas
  • Sunkus spuogas
  • Nuotaikos pokyčiai
  • Svorio priaugimas
  • Odos patamsėjimas (ypač ant kaklo, pažastų ir (arba) kirkšnių)
  • Odos perteklius arba odos žymės (dažniausiai ant kaklo ar pažastų)

Kas sukelia PCOS?

PCOS priežastis nežinoma, tačiau panašu, kad paveldimumas vaidina svarbų vaidmenį, todėl moterys, kurių artima giminaitė serga PCOS, dažniau serga ir pačios. Insulino perteklius ir androgenų perteklius taip pat gali prisidėti prie hormonų disbalanso, sukeliančio PCOS.

Kokios galimos komplikacijos yra susijusios su PCOS?

Kai kuriais atvejais PCOS gali sukelti arba prisidėti prie komplikacijų, tokių kaip nevaisingumas, 2 tipo diabetas ir (arba) gestacinis diabetas, su nėštumu susijęs aukštas kraujospūdis, priešlaikinis gimdymas, persileidimas, metabolinis sindromas, kepenų uždegimas arba kraujavimas iš gimdos. įprastų. Dažnai su PCOS susijusios metabolinės pasekmės, pvz., atsparumas insulinui ir nutukimas, todėl paslaugų teikėjai, gydydami PCOS, gali sutelkti dėmesį į šias sritis.

Kaip gydomas PCOS?

Deja, šiuo metu PCOS nėra išgydoma. Nepaisant to, yra būdų, kaip valdyti simptomus ir spręsti konkrečias su PCOS susijusias problemas, tokias kaip nevaisingumas ar per didelis plaukų augimas, jei moteris to nori. Šiuo požiūriu PCOS gydymas paprastai apima gyvenimo būdo pokyčius ir tam tikrus vaistus, kurie palaiko ovuliaciją ir mažina žalingą hormonų disbalanso poveikį.

Ką gali padaryti moterys, sergančios PCOS, kad suvaldytų savo simptomus?

Moterys, sergančios PCOS, gali pastebėti savo sveikatos pagerėjimą, kai valgo subalansuotą mitybą ir reguliariai mankštinasi. Tiems, kurie turi antsvorio, svorio metimas taip pat gali padėti sumažinti simptomus. Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas gali rekomenduoti/išrašyti kontraceptines tabletes moterims, sergančioms PCOS, kurios nori reguliuoti menstruacinį ciklą, kontroliuoti pernelyg didelį plaukų augimą ir sumažinti hormoninius spuogus. Progestino terapija (pvz., progestino „minipiliulė“ arba IUD, kurioje yra progestino) taip pat gali padėti moterims reguliuoti mėnesines ir apsisaugoti nuo endometriumo vėžio. Yra keletas skirtingų vaistų, kuriuos moterys gali vartoti, kad sumažintų insulino kiekį ir skatintų ovuliaciją, kuriuos galima aptarti su sveikatos priežiūros specialistu. Galiausiai elektrolizė ir plaukų šalinimas lazeriu yra dvi nepageidaujamų veido plaukų šalinimo galimybės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI