Kapiliarinis ir veninis kraujas

Kapiliarinis ir veninis kraujas

Kraujas yra įprasta biomedžiaga tyrimams. Pagal jo sudėtį galite įvertinti kūno būklę. Analizei imamas dviejų tipų kraujas: kapiliarinis ir veninis. Kuo jie skiriasi ir kurį pasirinkti – mes suprasime straipsnyje.

Deguonies pašalintas kraujas

Viena – kraujagyslės, kuriomis kraujas teka į širdį. Veninis kraujas tinka daugumai tyrimų. Jis surenkamas į vakuuminius vamzdelius naudojant specialų sterilų kateterį – adatą su vožtuvu ir laikikliu. Pagrindiniai veninio kraujo analizės pranašumai:

  • veninis kraujas kreša lėtai, nes nereaguoja su oru;
  • mėginys neužterštas nuo odos, laboratorijos darbuotojo pirštinių ir laboratorinių akinių paviršiaus;
  • veninio kraujo paėmimo procedūra yra mažiau skausminga ir trunka trumpiau nei kapiliarinio kraujo išspaudimas iš piršto;
  • Iš vienos punkcijos galite surinkti kelis mėgintuvėlius su biomedžiaga, kuri leis atlikti tyrimų kompleksą ir, jei reikia, patikslinti jų rezultatus.

Veninio kraujo, kaip biomedžiagos, trūkumas yra tik vienas: jo negalima paimti iš visų pacientų.

Sąlygos, kuriomis negalima paimti veninio kraujo:

  • kraujagyslės per blogai matomos – pavyzdžiui, kūdikiams, pagyvenusiems pacientams ar nutukusiems žmonėms;
  • odos paviršiuje, po kuriuo yra vena, yra randų, žaizdų, nudegimų ar hematomų;
  • pacientas turi problemų dėl kraujo krešėjimo arba turi polinkį į padidėjusį kraujo krešulių susidarymą.

Kūdikiams alkūnės venos sunkiai įžiūrimos, todėl kraujas dažniausiai imamas iš kulno ar kojos piršto.

Kaip paimti veninį kraują analizei

Arčiausiai odos esančios venos yra ant alkūnės. Paprastai kraujas imamas iš šios vietos. Pirmiausia laboratorijos darbuotojai uždeda žnyplę virš alkūnės ir paprašo paciento sugniaužti ir atsukti kumštį – tai padidina kraujo tekėjimą į ranką. Tada numatytos punkcijos vieta ant odos dezinfekuojama ir nuriebalinama. Antiseptikas išdžiūsta, į veną įduriama adata, prie kurios pritvirtinamas vakuuminis vamzdelis kraujui surinkti. Šiuo metu turniketas nuimamas. Tokiu būdu galima paimti vieną ar kelis pilnus 2,7-8 ml tūrio mėgintuvėlius kraujo. Mėgintuvėlių skaičius priklauso nuo analizės tipo ir jų kiekio. Paėmus biomedžiagą, ant žaizdos paviršiaus uždedama servetėlė su antiseptiku ir tvarsčiu, kuris apsaugo nuo mėlynių susidarymo. Rekomenduojama nešioti ne ilgiau kaip 5 minutes po procedūros.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI