12-ą savaitę dauguma moterų jau tikrai žino, kad yra nėščios, o daugelis netgi žino vaiko lytį. Ir nors būsimoji mama dar nejaučia jokių judesių ir nemato išorinių figūros pokyčių, jau beveik trečdalis termino ir vienas pavojingiausių nėštumo periodų. Dar savaitė ir prasidės antrasis trimestras. Iki šio momento svarbu užsiregistruoti gimdymo klinikoje ir atlikti pagrindinius tyrimus.
Moters jausmai ir nėštumo požymiai 12 akušerijos savaitę
Nuo pirmųjų nėštumo dienų moters kūnas visiškai keičia savo funkcionavimą, nes dabar jis turės sudaryti sąlygas naujai gyvybei vystytis. Pokyčiai prasideda nuo hormoninių pokyčių ir paveikia visas sistemas: nuo virškinimo iki nervų. Taigi, veikiant pagrindiniam nėštumo hormonui progesteronui, atsipalaiduoja organų lygieji raumenys, mažėja nervinis susijaudinimas, sulėtėja virškinimo procesai. Progesteronas aktyviai gaminsis maždaug iki 13 nėštumo savaitės, pagrindinė jo užduotis – apsaugoti apvaisintą kiaušinėlį, kol placenta perims šią funkciją. Nėštumo pradžioje progesterono, taip pat kitų hormonų – žmogaus chorioninio gonadotropino (žCG) ir estrogenų – kiekis kraujyje padidėja kelis kartus. Manoma, kad būtent tai išprovokuoja toksikozę – rytinį pykinimą ir vėmimą, su kuriais susiduria dauguma moterų. Iki 12-os nėštumo savaitės pabaigos hormonų lygis išsilygina, nes jų gamybą perima placenta. Dėl to toksikozė atsitraukia.
Pirmąjį trimestrą 90% nėščių moterų patiria toksikozę.
Tačiau pirmaisiais 3 nėštumo mėnesiais toksikozė nepraeina visiems. Kai kurios moterys nuo jo gali sirgti visą laikotarpį.
Gimda, kuri nėštumo pradžioje buvo ne didesnė už vidutinį apelsiną, 12-ą savaitę pasiekia didelio greipfruto dydį ir pakyla iki pilvo apačios, dėl to gali šiek tiek išsipūsti. Iki 75% nėščiųjų nėštumo metu pastebi odos pigmentacijos padidėjimą: atsiranda daug apgamų, strazdanų, amžiaus dėmių, o tie, kurie buvo iki nėštumo, įgauna tamsesnį atspalvį. Pigmentacija yra susijusi su pigmento melanino, atsakingo už odos spalvą, pertekliumi. Manoma, kad jį išprovokuoja hormoniniai pokyčiai.
Pigmentacija sustiprėja ne tik veide, bet ir spenelių, pažastų, išorinių lytinių organų ir pilvo srityje. Paprastai odos spalva normalizuojasi per kelis mėnesius po kūdikio gimimo.