BISFONATAI

BISFONATAI

Bisfosfonatai yra vaistų grupė, kuri sulėtina ir apsaugo nuo kaulų trapumo dėl kaulų ląstelių mirties. Bisfosfonatai taip pat gali sustiprinti kaulus ir įveikti hiperkalcemiją arba didelį kalcio kiekį kraujyje, atsirandantį dėl vėžio komplikacijų. Bisfosfonatų grupei priklausantys vaistai yra receptiniai, todėl juos reikia vartoti pagal gydytojo nurodymus. Šie vaistai vartojami per burną arba infuziškai. Bisfosfonatams priskiriami vaistai alendronatas, zoledrono rūgštis, klodronatas, ibandrono rūgštis ir risedronatas.

Bisfosfonatai dažnai naudojami ilgą laiką gydyti osteoporozę, kurią gali sukelti menopauzė (osteoporozė po menopauzės). Kaulinio audinio tankį reguliuoja dviejų tipų kaulų ląstelės, būtent osteoblastai ir osteoklastai. Ostoblastai vaidins vaidmenį formuojant kaulinį audinį naudojant mineralus, o osteoklastai vaidins kaulinio audinio sunaikinimą ir mineralų absorbciją pakartotiniam naudojimui. Moterims, kurioms jau išgyvena menopauzė, dėl estrogeno trūkumo padidės osteoklastų aktyvumas, o ne padidės osteoblastų aktyvumas. Dėl to kaulas praranda savo tankį ir atsiranda osteoporozė.

Bisfosfonatai slopina osteoklastų funkciją ir veikimą kauliniame audinyje. Bisfosfonatai slopins šį procesą, kad išvengtų kaulų masės praradimo ir sustiprintų kaulinį audinį. Be to, šis vaistas taip pat gali užkirsti kelią osteoblastams ir osteocitams, ląstelėms, kurios yra pagrindiniai kaulinio audinio komponentai, mirti. Tai gali užkirsti kelią kaulinio audinio trapumui dėl osteoblastų ir osteocitų ląstelių mirties.

Be osteoporozės, bisfosfonatai taip pat gali būti naudojami įvairioms kitoms ligoms gydyti. Pavyzdžiai yra Pageto liga ir kalcio perteklius dėl vėžio.

Įspėjimas :

 • Alendronatas ir risedronatas turi C nėštumo kategoriją, o zolendrono rūgštis priklauso D nėštumo kategorijai. Tai reiškia, kad įrodyta, kad bisfosfonatų vaistai gali sukelti vaisiaus anomalijų riziką, jei juos vartoja nėščios moterys. Todėl šio vaisto neturėtų vartoti nėščios moterys, išskyrus ypatingas aplinkybes, kurios yra skubios ir nėra kito saugesnio vaisto.
 • Kol kas nežinoma, ar bisfosfonatų vaistai gali patekti į žindyvės pieną, ar ne. Todėl, kad išvengtų rizikos, krūtimi maitinančios motinos neturėtų jo vartoti.
 • Bisfosfonatų preparatų neturėtų vartoti žmonės, kurie yra alergiški šiam vaistui. Be to, žmonėms, sergantiems hipokalcemija (kalcio trūkumas kraujyje), taip pat neleidžiama vartoti bisfosfonatų.
 • Siekiant išvengti hipokalcemijos dėl bisfosfonatų vartojimo, pacientai turi kasdien vartoti kalcio ir vitamino D. Gydytojas pateiks maisto produktų ir gėrimų, kurių sudėtyje yra kalcio ir vitamino D, sąrašą, kurį pacientas turi vartoti vartojant vaistą
 • Kadangi bisfosfonatų vaistai veikia kalcio apykaitą organizme, žmonės, sergantys inkstų ligomis, ypač pažengusiais etapais, turėtų vengti vartoti bisfosfonatus.
 • Geriamuosius bisfosfonatus reikia gerti užgeriant vandeniu ir išbandyti nevalgius, kad organizmas gerai pasisavintų. Išgėręs bisfosfonatų, pacientas turi ramiai sėdėti arba stovėti apie 30 minučių.
 • Pacientams, sergantiems stemplės ar stemplės susiaurėjimo sutrikimais, taip pat žmonėms, kurie negali stovėti ar sėdėti stabiliai 30 dienų, negalima vartoti bisfosfonatų, nes jie linkę dirginti stemplę.

Kai kurie šalutiniai poveikiai, kurie gali atsirasti vartojant bisfosfonatus, yra šie:

 • Virškinimo trakto sutrikimai, tokie kaip rėmuo, viduriavimas, pykinimas, pilvo skausmas, vidurių užkietėjimas, pepsinės opos
 • Stemplės ar stemplės sutrikimai, tokie kaip opos ir stemplės sienelės erozija
 • Galvos skausmas
 • Karščiavimas
 • Akies uždegimas
 • Hipokalcemija
 • Nugaros skausmas
 • Sąnarių ir kaulų skausmas
 • Lūžęs šlaunikaulis
 • Žandikaulio kaulo pažeidimas.

Bisfosfonatų dozės

Alendronatas yra suaugusiųjų vartoja tablečių pavidalu. Išsami informacija apie alendronatas dozes įvairiems tikslams galima matyti taip:

Būklė Dozė
Osteoporozę sukelia ilgalaikis kortikosteroidų vartojimas 5 mg vieną kartą per parą. Ypač moterims, kurios patyrusios menopauzę ir negauna estrogenų, gali suvartoti net 10 mg vieną kartą per dieną.
Osteoporozė po menopauzės 10 mg vieną kartą per parą.
Osteoporozės profilaktika po menopauzės 5 mg vieną kartą per parą.
Padidina kaulų masę vyrams, sergantiems osteoporoze 10 mg vieną kartą per parą.
Pedžeto kaulų liga 40 mg vieną kartą per parą 6 mėnesius. Jei reikia, galima pakartoti.

Zoledrono rūgštis yra suaugusieji vartoja tik skystą infuzinį pavidalą. Gydytojas paskirs dozes, kai pacientai bus gydomi šiuo vaistu. Išsami informacija apie zoledrono rūgštis Dozavimas įvairiems tikslams gali būti vertinamas taip:

Poreikis Dozė
Osteoporozės profilaktika po menopauzės 5 mg infuzijos pavidalu, skiriama kartą per 2 metus.
Osteoporozės gydymas po menopauzės 5 mg infuzijos pavidalu 15 minučių kartą per metus.
Padidina kaulų masę vyrams, sergantiems osteoporoze 5 mg infuzijos pavidalu 15 minučių kartą per metus.
Osteoporozę sukelia ilgalaikis kortikosteroidų vartojimas 5 mg infuzijos pavidalu 15 minučių kartą per metus.
Pageto liga gipsuose 5 mg infuzijos būdu 15 minučių, viena dozė.
Hiperkalcemijos dėl vėžio komplikacijų gydymas 4 mg infuzijos būdu 15 minučių. Jei reikia, praėjus 7 dienoms nuo pirmosios dozės, galima infuzuoti 4 mg.
Vėžys, kuris plinta į kaulus 4 mg infuzijos būdu 15 minučių kas 3-4 savaites.
Daugybinė mieloma su kaulų apraiškomis. 4 mg infuzijos būdu 15 minučių kas 3-4 savaites.

Risedronatas yra suaugusiųjų vartojamas gerti tablečių pavidalu. Išsamią informaciją apie dozę galima pamatyti taip:

Poreikis Dozė
Osteoporozę sukelia ilgalaikis kortikosteroidų vartojimas 5 mg vieną kartą per parą.
Osteoporozės pomenopauzės gydymas ir profilaktika 5 mg vieną kartą per parą.
Padidina kaulų masę vyrams, sergantiems osteoporoze 35 mg kartą per savaitę.
Pedžeto kaulų liga 30 mg vieną kartą per parą 2 mėnesius. Jei reikia, galima pakartoti 2 mėnesius.

Ibandrono rūgštis gali vartoti suaugusieji injekcinių skysčių ir geriamųjų tablečių pavidalu. Išsami informacija apie dozę ibandrono rūgštis galima matyti taip:

Poreikis Dozė
Hiperkalcemijos gydymas dėl vėžio komplikacijų 2–4 mg infuzijos forma, vienkartinė dozė, didžiausia dozė – 6 gramai.
Kaulų sutrikimų prevencija pacientams, sergantiems krūties vėžiu, išplitusiu į kaulus 6 mg infuzijos būdu kas 3-4 savaites arba 50 mg tabletėmis vieną kartą per parą.
Gydyti osteoporozę po menopauzės 3 mg švirkščiama kas 3 mėnesius arba 150 mg tabletėmis kartą per mėnesį.

Klodronatas yra vartojamas tik suaugusiems injekcijų ir geriamųjų tablečių pavidalu. Išsami informacija apie dozę ibandrono rūgštis galima matyti taip:

Poreikis Dozė
Hiperkalcemijos gydymas dėl vėžio komplikacijų Į veną suleidžiama 300 mg per parą, kol kalcio kiekis sunormalėja, daugiausiai 7 dienas. Galima tęsti tablečių pavidalu, kai vienkartinė dozė yra 1600-2400.
Vėžys, išplitęs į kaulus 1 600 mg vieną kartą per parą arba padalinta į 2 kartus. Didžiausia paros dozė yra 3200 mg.
Gydyti osteoporozę po menopauzės 3 mg švirkščiama kas 3 mėnesius arba 150 mg tabletėmis kartą per mėnesį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI