Raugėjimas ar dujų išsiskyrimas yra natūralus ir įprastas reiškinys. Tačiau, kai rauginimas ar dujų kaupimasis yra pernelyg dažnas ir lydimas pilvo pūtimo, skausmo ar padidėjusio pilvo tūrio, tai gali trukdyti kasdienėms veikloms ar sukelti nepatogumų. Vis dėlto, šie simptomai paprastai nereiškia rimtos sveikatos būklės ir dažniausiai gali būti sumažinti atlikus paprastus gyvenimo būdo pakeitimus.
Kai raugėjimas, dujų susidarymas ar pilvo pūtimas trukdo kasdieniniam gyvenimui, tai gali būti problemos požymis. Svarbu žinoti, kaip mažinti dujų susidarymą ir skausmą, bei kada reikėtų kreiptis į gydytoją.
Dažnas raugėjimas: kaip atsikratyti perteklinio oro
Raugėjimas, dar žinomas kaip rūgštys, yra organizmo būdas pašalinti perteklinį orą iš viršutinės virškinimo sistemos. Dažniausiai raugėjimas sukelia per didelio oro nurijimą. Šis oras dažnai net nepatenka į skrandį, bet kaupiasi stemplėje.
Galite nuryti daugiau oro, jei valgote ar geriate per greitai, kalbate valgydami, kramtote gumą, čiulpate kietus saldainius, geriate gazuotus gėrimus ar rūkote. Kai kurie žmonės nervingumo metu nuryja orą net nevalgydami ir negerdami.
Rūgšties refliuksas ar gastroezofaginė refliukso liga (GERL) kartais gali sukelti per didelį rauginimą, skatinant dažnesnį nurijimą.
Lėtinis raugėjimas taip pat gali būti susijęs su skrandžio gleivinės uždegimu arba infekcija, kurią sukelia Helicobacter pylori bakterija, atsakinga už kai kurias skrandžio opas. Tokiais atvejais, rauginimas lydimas kitų simptomų, pavyzdžiui, deginimo pojūčio krūtinėje ar pilvo skausmo.
Galite sumažinti raugėjimą, jei:
- Valgote ir geriate per greitai. Skubėjimas gali padidinti oro nuryjimo dažnumą. Stenkitės, kad valgymo metas būtų atsipalaiduojantis; valgymas esant įtampai ar skubant didina nuryjamo oro kiekį.
- Vengiate gazuotų gėrimų ir alaus. Jie skatina anglies dioksido dujų išsiskyrimą.
- Nevartokite gumos ir kietų saldainių. Kramtant gumą ar čiulpant kietus saldainius, dažniau ryjate, kartu nurydami orą.
- Nerūkykite. Rūkant, kartu įtraukiate ir nuryjate orą.
- Patikrinkite dantų protezus. Netinkamai priglundantys protezai gali lemti didesnį oro nuryjimą valgant ir geriant.
- Judėkite. Po valgio gali padėti trumpas pasivaikščiojimas.
- Gydykite rėmenį. Kartais pasitaikant rėmeniui, gali padėti vaistai nuo rėmens be recepto. GERL gali reikalauti stipresnių receptinių vaistų ar kitokių gydymo būdų.
Dujų susikaupimas žarnyne: Kaip sumažinti problemą
Dujų susidarymas smulkiojoje žarnoje ar storosiose žarnose dažniausiai atsiranda dėl nepakankamai suvirškinto maisto virškinimo ar fermentacijos bakterijų, esančių žarnyne. Taip pat dujos gali susidaryti, kai virškinimo sistema visiškai nesuvirškina tam tikrų maisto komponentų, pavyzdžiui, glitimo, esančio daugumoje grūdų, ar cukraus pieno produktuose ir vaisiuose.
Kiti žarnyno dujų šaltiniai gali apimti:
- Maisto liekanas storosiose žarnose.
- Pasikeitimus smulkiosios žarnos bakterijų sudėtyje.
- Angliavandenių absorbcijos sutrikimus, dėl kurių gali sutrikti naudingų bakterijų pusiausvyra virškinimo sistemoje.
- Vidurių užkietėjimą, kadangi kuo ilgiau maisto atliekos lieka storosiose žarnose, tuo ilgiau jos fermentuojasi.
- Virškinimo sutrikimus, pavyzdžiui, laktozės ar fruktozės netoleravimą ar celiakiją.
Norint išvengti per didelio dujų susidarymo, gali padėti:
- Tam tikrų maisto produktų vengimas. Dažniausi dujų sukelėjai yra pupos, žirniai, lęšiai, kopūstai, svogūnai, brokoliai, žiediniai kopūstai, viso grūdo maisto produktai, grybai, tam tikri vaisiai bei alus ir kiti gazuoti gėrimai. Galite pabandyti atsisakyti vieno produkto vienu metu ir stebėti, ar mažėja dujų susidarymas.
- Produktų etikečių skaitymas. Jei pieno produktai sukelia problemas, galite būti laktozės netoleruojantis. Atkreipkite dėmesį į tai, ką valgote, ir išbandykite mažai laktozės turinčius arba be laktozės produktus. Tam tikri nevirškinami angliavandeniai, randami cukraus neturinčiuose maisto produktuose (sorbitolis, manitolis ir ksilitolis), taip pat gali sukelti didesnį dujų susidarymą.
- Mažiau riebaus maisto vartojimas. Riebalai lėtina virškinimą, suteikdami daugiau laiko maistui fermentuotis.
- Laikinai mažiau vartoti skaidulų turinčių maisto produktų. Skaidulos turi daug naudos, tačiau daug skaidulų turintys maisto produktai taip pat gali būti dideli dujų sukelėjai. Po pertraukos palaipsniui įtraukite skaidulas atgal į savo mitybą.
- Išbandyti vaistinėje parduodamus preparatus. Kai kurie produktai, pavyzdžiui, Lactaid ar Dairy Ease, gali padėti virškinti laktozę. Produktai, kuriuose yra simetikono (Gas-X, Mylanta Gas ir kt.), neįrodyta, kad yra veiksmingi, tačiau daugelis žmonių jaučia, kad šie produktai jiems padeda.
Pilnumo jausmas: Dažnas, bet nevisiškai suprastas reiškinys
Pilnumo jausmas yra pojūtis, lyg pilvas būtų perpildytas. Išsiplėtimas yra matomas arba išmatuojamas pilvo dydžio padidėjimas. Žmonės dažnai apibūdina pilvo simptomus kaip pilnumo jausmą, ypač jei šie simptomai nepalengvėja išreiškus dujas, pūpdami ar atlikus išmatą.
Tiksli sąsaja tarp žarnyno dujų ir pilnumo jausmo nėra visiškai suprantama. Daugelis žmonių, patiriančių pilnumo simptomus, žarnyne turi ne daugiau dujų nei kiti. Daugelis žmonių, ypač turinčių dirgliosios žarnos sindromą ar nerimo sutrikimus, gali jausti didesnį jautrumą pilvo simptomams ir žarnyno dujoms, o ne turėti jų per daug.
Vis dėlto, pilnumo jausmas gali mažėti keičiant elgesį, kuris sumažina rėmuo, arba mitybos pokyčius, mažinančius dujų susidarymą.
Kada kreiptis į gydytoją
Per didelis rėmuo, dujų išreiškimas ir pilnumo jausmas dažniausiai išnyksta savaime arba su nedideliais pokyčiais. Jei tai yra vieninteliai simptomai, kuriuos patiriate, jie retai atspindi rimtą pagrindinę būklę.
Pasitarkite su gydytoju, jei jūsų simptomai nepagerėja atlikus paprastus pokyčius, ypač jei pastebėjote:
- Viduriavimą
- Nuolatinį ar stiprų pilvo skausmą
- Kraujuotas išmatas
- Pasikeitusią išmatų spalvą ar dažnumą
- Nenorimą svorio kritimą
- Krūtinės diskomfortą
- Apetito praradimą ar greitą sotumo jausmą
Šie požymiai ir simptomai gali signalizuoti apie pagrindinę virškinimo sistemos būklę. Žarnyno simptomai gali būti nepatogūs – bet nesileiskite nuo to, kad jūsų nepatogumas neleistų kreiptis pagalbos.