Niežtinčią gerklę gali sukelti alergija, dirginančių medžiagų poveikis, infekcijos ir kitos situacijos, kurias gana lengva gydyti. Tai taip pat gali būti sveikatos būklės, pvz., GERL, peršalimo ar net vaistų šalutinio poveikio požymis. Niežtinčią gerklę dažnai lydi sausas kosulys, nes kosulys yra gynybos mechanizmas, kurį organizmas naudoja, kad apsaugotų gerklę nuo galimai dirginančio stimuliatoriaus. Kiti simptomai, kurie gali pasireikšti niežtinčia gerkle, yra gerklės skausmas, sloga ir čiaudulys. Turėtumėte kreiptis į gydytoją, jei gerklės niežėjimas nepraeina per kelias dienas, jei jis laipsniškai pablogėja arba pasireiškia simptomais, pvz., sunkėjančiu kosuliu, galvos svaigimu, dusuliu, akių ašarojimu ar odos niežėjimu. Kas sukelia gerklės niežėjimą? Gerklės niežėjimas gali atsirasti dėl:
1. Alergijos
Alergija gali sukelti alerginį rinitą skatinančią reakciją. Ši būklė gali sukelti tokius simptomus kaip čiaudulys, sloga, sausas kosulys ir nosies ar gerklės niežėjimas. Ši būklė dažniausiai atsiranda po sąlyčio su alerginėmis medžiagomis, tokiomis kaip dulkės, gyvūnų kailiai, žiedadulkės ar kai kurie augalai, ir dažniausiai pasireiškia pavasarį ir rudenį.
Ką daryti: Alerginis rinitas nėra išgydomas, tačiau simptomus galima valdyti naudojant antihistamininius vaistus, tokius kaip loratadinas ar cetirizinas, arba plaunant nosį fiziologiniu tirpalu. Turėtumėte vengti sąlyčio su medžiagomis, kurios sukėlė alergijos simptomus.
2. Dehidratacija
Dehidratacijai būdingas nepakankamas vandens kiekis organizme dėl tokių veiksnių kaip sumažėjęs skysčių suvartojimas, viduriavimas, vėmimas, ilgalaikis buvimas saulėje ar gausus prakaitavimas. Dehidratacija gali sukelti tokius simptomus kaip gerklės niežėjimas, troškulys, sumažėjęs šlapimo išsiskyrimas, žemas kraujospūdis arba burnos, odos ar akių džiūvimas. Sunkesniais atvejais tai gali padidinti širdies susitraukimų dažnį ir sukelti galvos svaigimą.
Ką daryti: Gydymas apima izotoninių gėrimų ir tirpalų su drėkinančiomis druskomis vartojimą. Tokių galima rasti vaistinėse. Taip pat galite pasigaminti savo druskos tirpalą, sumaišę 1 valgomąjį šaukštą cukraus ir 1 arbatinį šaukštelį druskos 1 litre karšto vandens. Atvėsusį galite gerti visą dieną. Taip pat galite valgyti maistą, kuriame yra daug vandens, pavyzdžiui, arbūzą, apelsinus ar ananasus.
3. Maisto alergija
Maisto alergijai būdingas perdėtas uždegiminis atsakas į tam tikrą maiste randamą medžiagą. Uždegimas gali paveikti įvairias kūno dalis, pavyzdžiui, burną, akių vokus ir liežuvį, todėl gali pasunkėti kvėpavimas. Alergija vaistams yra labai panaši į alergiją maistui, tačiau alerginė medžiaga paprastai yra lengviau atpažįstama, nes alergija paprastai būna daug greitesnė.
Ką daryti: Gydymas susideda iš antihistamininių vaistų, tokių kaip loratadinas ar cetirizinas, arba steroidų, tokių kaip prednizonas, skyrimo. Sunkiais atvejais vien vaistų gali nepakakti, todėl reikia nedelsiant vykti į greitosios pagalbos skyrių, nes alergija išsivysto į anafilaksinį šoką. Svarbu atlikti alergijos maistui tyrimą, kad ateityje būtų galima išvengti bet kokio sužadinančio maisto.
4. Dirginančių medžiagų poveikis
Dirginančių medžiagų, tokių kaip tabako dūmai, dūmai iš automobilio išmetimo vamzdžių, valymo priemonių ar kitų toksinių medžiagų, poveikis gali sudirginti gerklę, sukelti niežulį ir kosulį.
Ką daryti: Geriausias būdas išvengti šio simptomo yra vengti sąlyčio su medžiagomis, kurios sukelia gerklės niežėjimą. Jei to išvengti neįmanoma, galite čiulpti raminančias gerkles pastiles, kuriose yra medaus, citrinos ar imbiero, arba skalauti gerklę skalaujant gargaliavimą vandens ir druskos tirpalu.
5. Peršalimas arba tonzilių infekcija
Kai kurios kvėpavimo takų infekcijos, pvz., tonzilių infekcija, faringitas ar peršalimas, gali sukelti gerklės niežėjimą, o tai perauga į rimtesnius simptomus, tokius kaip skausmas ir vietinis uždegimas. Kiti simptomai gali būti sloga, kosulys, karščiavimas, ausų niežėjimas, šaltkrėtis ir diskomfortas.
Ką daryti: Gydymas priklausys nuo esamos infekcijos tipo. Dėl bakterinio faringito ar tonzilių infekcijos gydytojas gali skirti antibiotikų, tokių kaip amoksicilinas, eritromicinas ar penicilinas, taip pat analgetikų ar priešuždegiminių vaistų, padedančių sumažinti skausmą ir uždegimą, pvz., acetaminofeno ir ibuprofeno. Gripo ar virusinio faringito gydymas skirtas tokiems simptomams kaip uždegimas, skausmas ir karščiavimas, naudojant analgetikus, priešuždegiminius ir karščiavimą mažinančius vaistus, tokius kaip acetaminofenas, ibuprofenas ir naproksenas. Gali prireikti alergiją gydyti antihistamininiais vaistais arba kosulį, nesvarbu, ar jis sausas, ar produktyvus, – vaistais. Peržiūrėkite mūsų natūralius vaistus nuo kosulio namuose.
6. Gastroezofaginio refliukso liga (GERL)
GERL būdingas atsarginis skrandžio turinio patekimas į stemplę burnos link. Tai sukelia tokius simptomus kaip skausmas, nemalonus skonis ir kai kuriais atvejais gerklės niežėjimas dėl skrandžio rūgšties sudirginimo. Tai atsitinka, kai stemplės dugno raumenys, blokuojantys rūgštį, neveikia tinkamai.
Ką daryti: GERL gydymas apima antacidinių vaistų vartojimą, siekiant neutralizuoti skrandžio rūgštį, kad būtų išvengta deginimo pojūčio stemplėje. Prokinetikai taip pat gali būti naudojami siekiant pagreitinti skrandžio ištuštinimą, o tai sumažina laiką, kurį maistas lieka skrandyje. Sužinokite daugiau apie GERL dietą, kurią gydytojas gali rekomenduoti, kad padėtų valdyti simptomus.
7. Šalutinis vaistų poveikis
Kai kurie vaistai gali sukelti gerklės niežėjimą kaip šalutinį poveikį. Tai neturėtų būti painiojama su alergine reakcija. Tai iš tikrųjų yra dažnas simptomas žmonėms, kurie vartoja AKF inhibitorius kraujospūdžiui mažinti.
Ką daryti: Paprastai šis šalutinis poveikis laikui bėgant išnyksta. Tačiau jei tai sukelia daug diskomforto, su gydytoju galite aptarti vaisto pakeitimą kitu. Norėdami numalšinti niežulį, galite nuryti šaukštą medaus, skalauti gerklę sūraus vandens gargaliais arba išgerti citrinos ir imbiero arbatos.