Kontraceptikai – ką reikia žinoti?

Kontraceptikai – ką reikia žinoti?

Geriamosios kontraceptinės tabletės yra vienas iš būdų kontroliuoti gimstamumą, veikiantys hormonų pagalba, siekiant užkirsti kelią nėštumui. Šis vaistas vadinamas „PLAN B” ir yra vartojamas per burną.

Naudojant kontraceptines tabletes reguliariai ir laikantis nurodymų, jos yra 99% efektyvios nėštumo prevencijoje. Tačiau svarbu žinoti, kad, skirtingai nuo kitų gimstamumo kontrolės priemonių, pavyzdžiui, prezervatyvų, šios tabletės nesuteikia apsaugos nuo lytiniu keliu plintančių infekcijų. Todėl būtina naudoti ir kitas apsaugos priemones nuo infekcijų.

Kokie yra kontraceptinių tablečių tipai?

Yra dvi pagrindinės kontraceptinių tablečių kategorijos, abiejose yra hormonai, skirti nėštumo prevencijai.

  • Kombinuotos tabletės, kuriuose yra tiek estrogeno, tiek progestino, yra dažniausiai naudojamas variantas. Šiuo metu tai yra labiausiai paplitęs kontraceptinių tablečių tipas.
  • „Minipiliulės“ yra tabletės, kuriose yra tik progestino. Jos gali būti tinkamesnės tiems, kurie maitina krūtimi, turi kraujo krešulių arba venų tromboemboliją, arba yra patyrę insultą ir dėl to negali vartoti estrogenų.

Be šių dviejų kategorijų, yra ir kitas kontracepcijos būdas, vadinamas „PLAN B”. Jos naudojamos kaip skubios situacijos priemonė po neapsaugoto lytinio kontakto ir yra skirtos nėštumo prevencijai. Populiarios prekės ženklai yra Plan B One-Step® ir ella®. Šios tabletės veikia skirtingai nei įprastos kontraceptinės tabletės ir yra skirtos naudoti tik esant kritinei būtinybei.

Koks veiksmingumas yra kontraceptinių tablečių?

Kontraceptinės tabletės yra itin veiksmingos ir gali pasiekti iki 99% efektyvumo, tačiau tai pasiekiamas tik tada, kai jas vartojate reguliariai kiekvieną dieną, kaip nurodyta. Jei pamiršote išgerti tabletę laiku ir esate seksualiai aktyvus, nėštumo rizika didėja. Statistiškai, 9 iš 100 žmonių, vartojančių kontraceptines tabletės, per metus susiduria su neplanuotu nėštumu.

Kaip veikia kontraceptinės tabletės?

Kontraceptinės tabletės veikia keliais būdais, kad užkirstų kelią nėštumui. Jų pagrindinis mechanizmas yra hormoninis ir jis turi įtakos tiek ovuliacijai, tiek gimdos funkcijai.

Konkrečiai, kontraceptinės tabletės:

  1. Užkerta kelią arba mažina ovuliacijos tikimybę, tai yra, neleidžia kiaušiniui pasišalinti iš kiaušidės ir patekti į gimdą, kur jis galėtų būti apvaisintas.
  2. Padidina gimdos kaklelio gleivių klampumą, sudarant fizinį barjerą, kuris trukdo spermatozoidams patekti į gimdą ir toliau – iki kiaušinėlio.
  3. Daro gimdos gleivinę mažiau tinkamą kiaušinėlio prisitvirtinimui, jei apvaisinimas vis dėlto įvyktų, mažinant šansą, kad kiaušinėlis įsistengs ir pradės augti gimdoje.

Šie mechanizmai kartu veikia, siekiant užkirsti kelią nėštumui.

Kada turėčiau vartoti kontraceptines tabletes?

Kontraceptinių tablečių vartojimo tvarkaraštis ir dozės gali skirtis priklausomai nuo konkrečios tabletės rūšies ir pakuotės. Štai keletas bendrų nurodymų:

  1. Sekite vartojimo instrukcijas: Svarbu laikytis gydytojo arba pakuotėje nurodytų instrukcijų. Tai užtikrins didžiausią veiksmingumą ir mažiausią neplanuoto nėštumo riziką.
  2. Skirtingos dozavimo pakuotės: Yra įvairių dozavimo pakuočių, tokių kaip 21 dienos, 91 dienos ar net 365 dienų pakuotės. Atsižvelgiant į pasirinktą pakuotę, tabletės gali būti skirtingos ir jas reikės vartoti skirtingu laiku.
  3. Ne visos tabletės yra vienodos: Kai kuriose pakuotėse tabletės gali skirtis pagal hormonų kiekį ar kitas sudedamąsias dalis. Todėl labai svarbu išgerti teisingą tabletę teisingu laiku.
  4. Konsultuokitės su specialistais: Jei turite klausimų ar abejojate, kaip ir kada vartoti tabletes, konsultuokitės su gydytoju, vaistininku ar kitu sveikatos priežiūros specialistu.

Vartodami kontraceptines tabletes pagal nurodymus, jūs padidinsite jų veiksmingumą ir sumažinsite nėštumo riziką.

Kombinuotos kontraceptinės tabletės

Kombinuotos kontraceptinės tabletės paprastai tiekiamos pakuotėse, kuriose yra ir „aktyvių”, ir „neaktyvių” tablečių. „Aktyvios” tabletės yra tas, kuriose yra hormonai ir kurios yra būtinos nėštumo prevencijai. „Neaktyvios” tabletės, kartais dar vadinamos placebo tabletėmis, yra be hormonų ir dažniausiai skirtos tam, kad išlaikytumėte įprotį vartoti tabletes kiekvieną dieną, net ir tada, kai jų veikliosios medžiagos nėra būtinos.

Šios „neaktyvios” tabletės yra puikus priminimas ir padeda išlaikyti stabilų vartojimo grafiką. Jei norite būti dar tikresni, galite nustatyti žadintuvą arba naudoti specialias programas, kurios siųs jums priminimus, kada reikia išgerti kitą tabletę. Taip užtikrinsite, kad nepamiršote vartoti kontraceptinių tablečių ir išlaikysite jų veiksmingumą.

Tradicinės dKozės kontraceptikų pakuotės

  • 28 dienų pakuotės: Šiame režime turėsite 21 „aktyvią” ir 7 „neaktyvias” tabletes. Vartokite po vieną „aktyvią” tabletę per dieną 21 dieną ir tada sekančias septynias dienas – „neaktyvias”. Šią „neaktyvią” savaitę jūs patirsite kraujavimą, kuris nėra lygus jūsų įprastoms mėnesinėms, bet yra organizmo reakcija į hormonų stoką.
  • 21 dienų pakuotės: Šiame variante yra tik 21 „aktyvi” tabletė. Vartokite po vieną per dieną per visas 21 dienas, o tada per sekančias septynias dienas nevartokite jokių tablečių. Būtent šią savaitę jūs patirsite kraujavimą. Labai svarbu nustatyti priminimus, kad nepamirštumėte pradėti naują pakuotę 29 dieną po pirmosios tablečių vartojimo dienos.

Atminkite, kad šie yra tik bendri vartojimo nurodymai. Prieš pradedant vartoti kontraceptines tabletes ar keičiant jų tipą, visada pasitarkite su gydytoju ar kitu sveikatos priežiūros specialistu.

Pailgintos arba nuolatinės kontraceptikų dozės pakuotės

  • 91 dienų pakuotės: Ši pakuotė skirta 12 savaičių (arba trims mėnesiams) vartojimui ir yra sudaryta iš „aktyvių” ir „neaktyvių” tablečių. Jums reikės vartoti „aktyvias” tabletes per visą 12 savaičių laikotarpį ir tada per sekančias septynias dienas vartoti „neaktyvias”. Šią neaktyvią savaitę jūs patirsite kraujavimą, tačiau per metus tai atsitiks tik keturis kartus.
  • 365 dienų pakuotės: Ši pakuotė yra unikali, nes skirta visiems metams ir yra sudaryta tik iš „aktyvių” tablečių. Vartokite po vieną tabletę kiekvieną dieną be pertraukų. Šio režimo metu gali pasireikšti nežymus proveržio kraujavimas arba jūs gali ir visai nekraujuoti. Amethyst™ yra vienintelė kontraceptinė tabletė, kuri siūlo šią 365 dienų pakuotę.

Kaip visada, prieš pradedant ar keičiant kontracepcijos būdą, svarbu pasitarti su gydytoju ar kitu sveikatos priežiūros specialistu.

Tik progestino turinčios tabletės

Tik progestino tabletėse: Šio tipo kontraceptinės tabletės pakuotėje yra 28 „aktyvios” tabletes. Kad tabletės būtų veiksmingos, būtina jas vartoti kiekvieną dieną tuo pačiu metu, nevėluojant daugiau kaip tris valandas. Pavyzdžiui, jei pirmadienį tabletę išgeriate 7 val. ryto, o antradienį – 10:30 ryto, t.y. su 3,5 valandos vėlavimu, tai gali padidinti nėštumo riziką, jei esate seksualiai aktyvus.

Slynd®: Tai yra naujas tik progestino tablečių variantas. Šiame režime vartojate 24 „aktyvias” tabletes ir 4 „neaktyvias” tabletes. Tai skiriasi nuo kitų tik progestino tablečių, kuriose visos 28 tabletes yra „aktyvios”.

Kaip greitai pradeda veikti kontraceptikai?

Kontraceptinės tabletės gali pradėti efektyviai veikti po iki vienos savaitės nuo pradžios. Jeigu esate seksualiai aktyvus per šį laikotarpį, būtina naudoti papildomą kontracepcijos būdą per pirmąsias septynias dienas tablečių vartojimo.

Ką daryti, jeigu pamiršau išgerti kontraceptinę tabletę?

Jei pamiršote išgerti tabletę, išgerkite ją kuo greičiau ir tęskite vartojimą pagal įprastą tvarkaraštį. Tuo metu būtų protinga naudoti papildomą kontracepcijos priemonę iki to momento, kai septynias dienas iš eilės vartosite „aktyvias” tabletes. Rekomenduojama visada turėti pakuotės informacinį lapelį, kad žinotumėte, kaip elgtis pamiršus išgerti tabletę.

Pasikonsultuokite su specialistu: Jei pamiršote išgerti tabletę kelias dienas, būtina pasitarti su gydytoju arba kitu sveikatos priežiūros specialistu. Jis gali rekomenduoti atlikti nėštumo testą ir suteikti patarimų dėl skubios kontracepcijos.

Ar turėčiau vengti tam tikrų vaistų vartojant kontraceptikus?

Taip, kai kurie vaistai arba vaistažolių papildai gali turėti sąveikų su kontraceptinėmis tabletėmis, todėl visada rekomenduojama pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu prieš pradedant vartoti naujus vaistus arba vaistažolių papildus. Tai ypač svarbu, jei vartojate vaistus nuo ŽIV, epilepsijos, tam tikrus antibiotikus arba prieštraukulinius vaistus, taip pat vaistažolių papildus, pavyzdžiui, jonažolę.

Ar galima vartoti kontraceptiką, jeigu maitinu vaiką krūtimi?

Jei maitinate krūtimi, dažniausiai rekomenduojama vartoti tik progestino turinčias tabletes. Estrogenai, esantys kombinuotose kontraceptinėse tabletėse, gali teoriškai turėti įtakos pieno gamybai. Tačiau, kai pieno gamyba yra stabilizuojama ir kūdikis gerai priima pieną, kai kurios moterys pereina prie kombinuotųjų kontraceptinių tablečių. Bet kokiu atveju, ši situacija turi būti individualiai aptariama su jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, kad būtų nustatytas jums ir jūsų kūdikiui saugiausias ir efektyviausias kontracepcijos būdas.

Kontraceptikų vartojimo privalumai

Kontraceptinės tabletės turi daug privalumų, ne tik apsaugodamos nuo nėštumo.

Kontracepcijos privalumai

  • Patogumas: Vienintelė veiksmo linija yra išgerti vieną tabletę kasdien.
  • Efektyvumas: Jei tabletes vartojate teisingai ir nuosekliai, jos gali būti 99% efektyvios.
  • Sekso spontaniškumo išlaikymas: Neprivalote rūpintis kontracepcija akimirką prieš seksą.
  • Greitas vaisingumo atsigavimas: Dauguma žmonių, kurie nustoja vartoti kontraceptinės tabletės ir nori pastoti, sugeba tai padaryti per metus.

Sveikatos privalumai

  • Reguliarios ir lengvesnės menstruacijos: Daugelis žmonių pastebi, kad jų ciklas tampa labiau nuspėjamas ir su mažesniu kraujavimu.
  • Skausmo ir diskomforto mažinimas: Tabletės gali sumažinti mėnesinių skausmus ir simptomus, tokie kaip PMS ir PMDD.
  • Policistinių kiaušidžių sindromo (PCOS) ir endometriozės gydymas: Kai kurie tipai tabletės gali padėti valdyti šiuos sveikatos sutrikimus.
  • Rizikos sumažėjimas: Kai kurios studijos rodo, kad vartojant kontraceptines tabletės gali sumažėti kiaušidžių, gimdos ir gaubtinės žarnos vėžio rizika.
  • Gerina odos būklė: Kontraceptinės tabletės gali mažinti spuogus ir sumažinti hirsutizmo (nepageidaujamo plaukų augimo) simptomus.

Ar kontraceptinės tabletės suteikia apsaugą nuo lytiškai plintančių infekcijų (LPI)?

Ne, kontraceptinės tabletės neapsaugo nuo lytiškai plintančių infekcijų, tokių kaip genitalijų herpesas, chlamidijos ar ŽIV. Šios infekcijos perduodamos per lytinį kontaktą ir kūno skysčių mainus, įskaitant lytinius santykius, oralinį ir analinį seksą. Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) gali būti perduotas per odos kontaktą.

Dėl jūsų seksualinės veiklos, kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą dėl efektyviausių apsaugos būdų nuo LPI.

Kokia šalutinė reakcija gali kilti vartojant kontraceptines tabletės?

Vartojant kontraceptines tabletės, gali atsirasti šalutinių poveikių, kurie dažniausiai išnyksta arba sumažėja po kelių mėnesių. Šie šalutiniai poveikiai gali apimti:

  • Pykinimą.
  • Galvos skausmą.
  • Nuotaikos svyravimus.
  • Krūtų jautrumą ar patinimą.
  • Kraujavimą tarp menstruacijų.

Jeigu šalutinis poveikis nepagerėja, konsultuokitės su savo sveikatos priežiūros specialistu. Jums gali prireikti pasirinkti kitą kontraceptinių tablečių tipą.

Ar kontraceptinės tabletės sukelia svorio prieaugį?

Ne, moksliniai tyrimai rodo, kad kontraceptinės tabletės neturi įtakos svorio kitimui.

Ar vartojant kontraceptines tabletės yra sveikatos rizika?

Kontraceptinės tabletės laikomos saugiais daugumai žmonių ir tai yra vienas iš dažniausiai naudojamų nėštumo kontrolės būdų. Tačiau kai kuriems žmonėms, ypač tiems, kurie vartoja tabletes su estrogenais, gali padidėti retų komplikacijų rizika, įskaitant:

  • Giliųjų venų trombozę.
  • Plaučių emboliją.
  • Aukštą kraujo spaudimą.
  • Širdies priepuolį.
  • Insultą.

Pasitarkite su sveikatos priežiūros teikėju apie galimas komplikacijas ir riziką, susijusią su jūsų sveikatos būkle. Daugelis, negalintys vartoti estrogeno turinčių tablečių, gali saugiai naudoti tik progestinu grįstas tabletės.

Kokia kontraceptinė tabletė yra efektyviausia?

Pasirinkimas priklauso nuo jūsų individualių sveikatos poreikių ir gyvensenos. Sveikatos priežiūros specialistas, žinantys jūsų medicininę istoriją, patars, ar jums geriau tinka kombinuotos ar tik progestino tabletes. Svarbu yra tai, kad pasirinktą kontraceptinę tabletę vartotumėte nuosekliai, kadangi daugelis nesėkmės atvejų susiję su tablečių pamiršimu.

Kitos kontracepcijos alternatyvos

Jeigu jums sunku atsiminti išgerti tabletę kiekvieną dieną, yra ir kitų kontracepcijos būdų, apie kuriuos galite pasitarti su gydytoju:

  • Etonogestrelio implantas, pavyzdžiui, Nexplanon® ar Implanon™.
  • Į gimdą įstatomas prietaisas (IUD), tiek hormoniniai, tiek nehormoniniai.
  • Kontraceptinis makšties žiedas su įvairiais veikimo laikotarpiais.
  • Odos pleistrai, tokie kaip Xulane® ir Twirla®.
  • Depo-Provera® injekcija.

Kontraceptinės tabletės ne tik padeda užkirsti kelią nėštumui, bet ir gali turėti papildomų privalumų. Jos gali palengvinti menstruacinius simptomus, tokius kaip skausmas ar sunkus kraujavimas, ir gali netgi pagerinti odos būklę. Be to, yra duomenų, rodančių, kad kontraceptinės tabletės gali sumažinti tam tikrų vėžio rūšių riziką. Gali tekti išbandyti keletą skirtingų prekių ženklų, kol surasite jums tinkamiausią. Svarbu rasti produktą, kurį galite lengvai integruoti į savo kasdieninę rutiną. Jei turite klausimų ar norite išbandyti kitą kontracepcijos metodą, būtinai pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI