Gleivės išmatose: 7 dažniausios priežastys ir ką daryti

Gleivės išmatose: 7 dažniausios priežastys ir ką daryti

Gleivės išmatose paprastai yra infekcijos ar kitokio žarnyno sutrikimo, pvz., žarnyno opos ar dirgliosios žarnos sindromo, požymis. Pacientai, kuriems diagnozuotas maisto netoleravimas arba Krono liga, taip pat gali pastebėti gleivių išmatose, kurias gali lydėti kraujas. Gleivės yra natūrali medžiaga, kuri padeda išmatoms judėti žarnyne. Paprastai jis gaminamas nedideliais kiekiais (tik tiek, kad suteptų žarnyną), todėl paprastai nėra lengvai matomas plika akimi. Jei išmatose matote gleivių, kreipkitės į gydytoją arba gastroenterologą, kad atliktumėte išsamų įvertinimą ir nustatytumėte, ar nėra rimtesnės problemos, kurią reikia gydyti.

Kas sukelia gleivių atsiradimą išmatose?

Dažniausios išmatų su gleivėmis priežastys:

1. Maisto netoleravimas

Pavyzdžiui, maisto netoleravimas ir alergija maistui, kuriame yra laktozės, fruktozės, sacharozės ar glitimo, gali sukelti žarnyno sienelių uždegimą. Tai gali padidinti gleivių gamybą, todėl išmatose gali atsirasti gleivių. Tokiais atvejais gali atsirasti ir kitų simptomų, tokių kaip pilvo pūtimas, viduriavimas, raudonos dėmės ant odos, per didelis dujų susidarymas arba vidurių užkietėjimas.

Ką daryti: jei įtariate, kad netoleruojate kokio nors maisto, turėtumėte kreiptis į gastroenterologą, kad atliktų netoleravimo tyrimą, kad patvirtintumėte diagnozę. Tuo tarpu, jei manote, kad netoleruojate glitimo, peržiūrėkite mūsų internetinį simptomų tikrintuvą, kad įvertintumėte savo riziką.

2. Gastroenteritas

Gastroenteritas atsiranda, kai svetimas mikroorganizmas (pvz., bakterijos ar virusas) užkrečia skrandį ir žarnyną. Tai gali sukelti stiprų pykinimą, viduriavimą, vėmimą, apetito praradimą ir pilvo skausmą, taip pat gleivių perteklių išmatose. Tokio tipo problemos dažniausiai iškyla nurijus užteršto maisto ar vandens, tačiau taip pat gali atsirasti ir po ilgo antibiotikų vartojimo.

Ką daryti: Jei įtariamas gastroenteritas, svarbu kreiptis į šeimos gydytoją arba gastroenterologą, kad patvirtintų diagnozę ir pradėtų tinkamą gydymą. Gydymas gali skirtis priklausomai nuo sunkumo – lengvais atvejais reikės pakeisti tik skysčius, o kitais atvejais gali prireikti antibiotikų (jei infekcija susijusi su bakterijomis). Skaitykite apie namų gynimo priemones skrandžio ir žarnyno infekcijoms gydyti, kurias galite paruošti namuose, kad papildytumėte gydymą.

3. Dirgliosios žarnos sindromas (IBS)

DŽS sukelia žarnyno gleivinės uždegimą, dėl kurio padidės gleivių kiekis išmatose. Nors tai gali atsitikti visais IBS atvejais, gleivės dažniau pasitaiko žmonėms, kuriems viduriavimas ilgai paūmėja. Kiti dažni IBS simptomai yra perteklinis dujų susidarymas, pilvo pūtimas ir viduriavimo priepuoliai, kurie kaitaliojasi su vidurių užkietėjimu, ypač didelio streso ar nerimo laikotarpiu.

Ką daryti: jei DŽS jau buvo diagnozuotas, pabandykite dalyvauti stresą mažinančiose veiklose ir įsitikinkite, kad laikotės DŽS dietos (pvz., venkite kavos, venkite riebaus maisto ir prieskonių ir pan.). Jei įtariate, kad Jums gali būti IBS, kreipkitės į gydytoją arba gastroenterologą, kad įvertintumėte ir pradėtumėte gydymą, kaip nurodyta.

4. Krono liga

Krono liga yra lėtinė žarnyno liga, dėl kurios atsiranda nuolatinis žarnyno sienelių uždegimas. Krono ligai būdingi tokie simptomai kaip gleivių atsiradimas išmatose, stiprus pilvo skausmas, karščiavimas, kruvinas viduriavimas ir silpnumas.

Ką daryti: Krono ligos gydymas paprastai apima mitybos įpročių pokyčius, pvz., suvartojamų skaidulų kiekio kontrolę ir riebaus maisto bei pieno produktų suvartojimo mažinimą.

5. Žarnyno nepraeinamumas

Žarnyno nepraeinamumas atsiranda, kai blokuojamas išmatų pratekėjimas per žarnyną. Dažniausios priežastys yra išvaržos, žarnyno susisukimas, svetimkūnio valgymas ir žarnyno auglys. Tokiais atvejais susidaro daug gleivių, siekiant išstumti išmatas į priekį, tačiau dažnai jos lieka vietoje su gleivėmis. Tai sukelia tokius simptomus kaip pilvo pūtimas, stiprus pilvo skausmas, dujų perteklius ir sumažėjęs išmatų skaičius.

Ką daryti: žarnyno nepraeinamumas yra kritinė situacija, kurią reikia nedelsiant gydyti, kad būtų išvengta rimtų komplikacijų, tokių kaip žarnyno išsiplėtimas ar plyšimas. Jei įtariate, kad turite žarnyno nepraeinamumą, nedelsdami vykite į ligoninę.

6. Analinis plyšys

Išangės plyšys yra gana dažna problema, kurią sudaro nedidelė žaizda šalia išangės. Paprastai tai atsiranda dėl pernelyg didelio tuštinimosi, pavyzdžiui, dėl dažno viduriavimo. Tačiau plyšį taip pat gali sukelti vidurių užkietėjimas, nes pasitempus tuštintis gali būti pažeistas sfinkteris. Esant įtrūkimams, gali pasireikšti daug simptomų, pavyzdžiui, ryškiai raudonas kraujas išmatose, skausmas tuštinantis, gleivės išmatose ir išangės niežėjimas.

Ką daryti: svarbiausia užtikrinti tinkamą perianalinę higieną. Taip pat naudinga imtis sėdimų vonių skausmui malšinti ir tepalus, kad įtrūkimai greičiau išgydytų. Taip pat reikėtų vengti alkoholinių gėrimų ir aštraus maisto – verčiau rinkitės dietą, kurioje gausu vaisių, daržovių ir nesmulkintų grūdų.

7. Opinis kolitas

Opinis kolitas yra žarnyno anomalija, sukelianti opas žarnyne ir nuolatinį gleivinės uždegimą. Žmonių, sergančių opiniu kolitu, išmatose dažnai būna kraujo, pūlių ar gleivių. Kiti simptomai, susiję su opiniu kolitu, yra viduriavimas, labai stiprus pilvo skausmas, odos pažeidimai ir svorio kritimas.

Ką daryti: bendra rekomendacija yra padidinti skaidulų suvartojimą valgant tokius maisto produktus kaip papajos, salotos ar avinžirniai. Tai padės išmatos padaryti stambesnes ir minkštesnes. Gali prireikti vaistų pilvo spazmams palengvinti arba viduriavimui sustabdyti.

Kada kreiptis į gydytoją

Daugeliu atvejų gleivės išmatose nėra rimtos ir beveik visada lengvai pagydomos. Tačiau turėtumėte stebėti, ar nėra daug gleivių, kurios pasireiškia tokiais simptomais:

  • Išmatos su krauju ar pūliais;
  • Labai stiprus pilvo skausmas;
  • Per didelis pilvo pūtimas;
  • Nuolatinis viduriavimas.

Jei atsiranda šių papildomų simptomų, turite vykti į ligoninę arba susitarti su gydytoju arba gastroenterologu. Šie simptomai gali būti rimtesnės situacijos, tokios kaip opinis kolitas, Krono liga ar net vėžys, požymis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI