Geltonas viduriavimas: 7 dažnos priežastys

Geltonas viduriavimas: 7 dažnos priežastys

Geltoną viduriavimą paprastai sukelia per didelis stresas, tačiau tai taip pat gali būti žarnyno infekcijos, tulžies pūslės problemų ar kasos problemų požymis.

Geltonas viduriavimas atsiranda, kai išmatos per greitai praeina per žarnyno traktą. Kūnas nesugeba tinkamai pasisavinti išmatose esančių riebalų, todėl riebalai pasišalina išmatose. Tai suteikia išmatoms geltoną išvaizdą.

Ši problema paprastai tęsis tik dieną ar dvi, todėl jei geltonas viduriavimas trunka ilgiau, svarbu kreiptis į gydytoją. Kiekvieną kartą, kai pasireiškia viduriavimas, svarbu gerti pakankamai vandens, kad būtų išvengta dehidratacijos, kurią sukelia skysčių netekimas išmatose. Maistas taip pat turėtų būti lengvesnis, kad atsigaunant sumažėtų žarnyno apkrova.

Pagrindinės geltonojo viduriavimo priežastys

Dažniausios geltonojo viduriavimo priežastys:

Nerimas ar stresas

Nerimas ar stresas yra dažniausia viduriavimo priežastis. Abu šie veiksmai suaktyvins žarnyno judesius, todėl žarnynui bus sunku įsisavinti maistines medžiagas ir vandenį. Dėl to išmatos tampa minkštesnės arba vandeningos.

Be to, nerimo priepuoliai gali padidinti kraujo tekėjimą į kojas ir sumažinti kraujo tekėjimą į žarnyno traktą. Tai apsunkins virškinimą ir padidins riebalų kiekį išmatose (dėl to jos taps geltonos). Nerimo ar streso metu viduriuoja geltonai, tačiau paprastai jis praeina per dieną ar dvi.

Ką daryti: Svarbu nustatyti streso ar nerimo šaltinį, kad galėtumėte to išvengti ateityje. Taip pat gali būti naudinga perimti įpročius ar elgesį, kuris padės susidoroti ir atsipalaiduoti, pavyzdžiui, mankštintis, skaityti ar medituoti. Patikrinkite vaistažoles nuo nerimo, iš kurių galima ruošti raminančias, raminančias arbatas.

Dirgliosios žarnos sindromas

Dirgliosios žarnos sindromas taip pat yra dažna viduriavimo priežastis. Nors viduriavimas ne visada gali būti geltonas, sudirgę viduriai gali sutrikdyti riebalų pasisavinimą žarnyne, todėl išmatos tampa geltonesnės.

Kiti su šia būkle susiję simptomai yra pilvo skausmas, dujų perteklius ir kintantys vidurių užkietėjimo bei viduriavimo periodai.

Ką daryti: Norėdami palengvinti žarnyno simptomus ir geltoną viduriavimą, turėtumėte nustatyti maisto produktus, kurie sukelia žarnyno paūmėjimą. Apskritai reikėtų vengti tamsių lapinių žalumynų, alkoholio ir kavos. FODMAP dieta dažnai rekomenduojama pacientams, sergantiems lėtiniais žarnyno simptomais. Kai kuriais atvejais gydytojas arba gastroenterologas gali paskirti vaistus, padedančius gydyti simptomus.

Tulžies kiekio sumažėjimas

Tulžis yra medžiaga, svarbi virškinimui. Jis metabolizuoja riebalus ir padeda jiems geriau pasisavinti žarnyne. Sumažėjus tulžies kiekiui, riebalai liks žarnyne, todėl išmatos tampa geltonesnės, skystesnės. Kiti dažni simptomai, susiję su tulžies sumažėjimu, yra tamsus šlapimas, nuovargis, svorio kritimas ir nedidelis karščiavimas.

Be to, tulžis taip pat suteikia normalią rudą spalvą, kurią paprastai matote išmatose, todėl tikimasi, kad dėl sumažėjusio tulžies kiekio išmatos bus geltonos. Problemos, dėl kurių gali sumažėti tulžies kiekis, yra tulžies pūslės akmenys arba kepenų sutrikimai, tokie kaip uždegimas, cirozė ir vėžys.

Ką daryti: Turėtumėte kreiptis į gydytoją arba gastroenterologą, kad įvertintumėte. Jis arba ji gali nurodyti atlikti tyrimus, kad nustatytų, kodėl jūsų lygis yra žemas, ir, jei reikia, nurodys gydymą

Kasos problemos

Kai kasa tinkamai neveikia dėl uždegimo (pavyzdžiui, dėl infekcijos, naviko, cistinės fibrozės ar užsikimšusio latako), ji negali gaminti pakankamai kasos fermentų. Neturėdamas pakankamai fermentų, organizmas negali tinkamai suskaidyti riebalų ir kitų maistinių medžiagų, todėl gali atsirasti geltonas viduriavimas.

Be viduriavimo, galite jausti tokius simptomus kaip pilnas skrandžio pojūtis pavalgius, dujų perteklius, dažnas noras tuštintis ir svorio mažėjimas.

Ką daryti: Jei įtariate bet kokius kasos sutrikimus, turite nedelsdami vykti į ligoninę įvertinimui ir gydymui. Gali būti paskirti vaistai, tokie kaip analgetikai ar priešuždegiminiai vaistai, taip pat gali būti patariama vartoti kasos fermentų papildų. Kai kuriais atvejais gali prireikti keisti mitybą. Jei kasos problemos yra susijusios su vėžiu, gali būti rekomenduojama operacija po chemoterapijos ir radioterapijos.

Žarnyno infekcija

Žarnyno infekcija gali atsirasti dėl užteršto maisto ar vandens. Infekcijos gali sukelti žarnyno gleivinės uždegimą, kuris trukdys įsisavinti vandenį, riebalus ir kitas maistines medžiagas. Tai gali sukelti geltoną viduriavimą. Žarnyno infekcijos taip pat gali sukelti kitus simptomus, tokius kaip dažnas vėmimas, galvos skausmas, apetito praradimas ir karščiavimas.

Skaitykite daugiau apie žarnyno infekcijos simptomus.

Ką daryti: Sergant žarnyno infekcija svarbu pailsėti ir palaikyti hidrataciją. Maistas turi būti lengvas ir sudarytas iš lengvai virškinamo maisto, kuris padėtų greičiau atsigauti. Žr. namų gynimo priemones nuo žarnyno infekcijos, kurias galite pabandyti suvaldyti lengvus simptomus.

Kepenų liga

Kepenų ligos, tokios kaip cirozė, hepatitas ar vėžys, gali sukelti geltoną viduriavimą, nes šios būklės sutrikdo tulžies gamybą. Dėl to gali sumažėti riebalų pasisavinimas organizme, dėl to pasikeičia išmatų spalva, jos tampa šviesesnės ir skystesnės.

Priklausomai nuo ligos, geltonasis viduriavimas gali pasireikšti su kitais simptomais, tokiais kaip bendras negalavimas, pilvo skausmas, pilvo pūtimas, odos pageltimas, raudoni bėrimai, vėmimas ir svorio kritimas. Sužinokite daugiau apie kepenų ligos simptomus, kurių neturėtumėte ignoruoti, ir įvertinkite kepenų ligos riziką naudodami mūsų internetinę viktoriną.

Ką daryti: Dėl įvertinimo reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją kepenų specialistą. Gydytojas gali paskirti tyrimą, kad patvirtintų diagnozę. Gydymas priklauso nuo esamos ligos ir gali apimti vaistus, dietos pokyčius, poilsį, operaciją ar net kepenų persodinimą.

Orlistato naudojimas

Orlistatas, taip pat žinomas kaip Xenical, yra vaistas, kuris slopina riebalų pasisavinimą žarnyne, dėl ko žarnynas gali pagelsti, skystesnis. Tai taip pat gali sukelti išmatų skubėjimą, dujų perteklių, taip pat padidėjusį bendrą žarnyno judėjimą per dieną.

Šis vaistas turi būti vartojamas svorio mažinimui, cholesterolio ir diabeto gydymui, kaip nurodė gydytojas

Ką daryti: Šį vaistą svarbu vartoti tik taip, kaip nurodė gydytojas, nes jis gali žymiai sumažinti riebalų ir riebaluose tirpių vitaminų pasisavinimą žarnyne. Šį vaistą reikia vartoti kartu su mažai riebalų turinčia dieta, siekiant sumažinti geltonojo viduriavimo pokyčius.

Geltonas viduriavimas kūdikiams

Minkštos ir tolygios išmatos kūdikiams yra normalu, ypač pirmuosius 6 mėnesius tik žindomo kūdikio. Motinos piene yra daug vandens, todėl išmatos tampa skystesnės. Tačiau išmatos neturėtų reguliariai išsiveržti iš vystyklų, nes tai gali būti viduriavimo požymis ir reikalauja pediatro įvertinimo.

Be to, geltonos išmatos yra dažnos, nes kūdikio žarnynas veikia daug greičiau nei suaugusiojo, o tai apsunkins riebalų pasisavinimą. Tai ypač pasakytina apie žindomus kūdikius, nes žmogaus piene yra didelė riebalų koncentracija.

Paprastai kūdikių išmatos yra susijusios tik su tuo, ar išmatų yra per daug arba ar išmatos yra rausvos, raudonos, baltos arba juodos.

Sužinokite daugiau apie tai, ką valgyti, kai viduriuojate, kad greičiau pasveiktumėte ir sumažintumėte diskomfortą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI