Furosemidas yra diuretikas, vartojamas skysčių ar druskos pertekliui iš organizmo pašalinti per šlapimą ir palengvinti patinimą, kurį sukelia širdies nepakankamumas, kepenų liga, inkstų liga ar susijusios sąlygos.
Furosemidas taip pat gali būti vartojamas žmonėms, sergantiems aukštu kraujospūdžiu (hipertenzija), kai kiti diuretikai nebegali gydyti šios būklės. Šį vaistą galima vartoti vieną arba kartu su kitais diuretikais, tokiais kaip triamtenas ar spironolaktonas. Kartais šis vaistas taip pat skiriamas kartu su mineraliniu kaliu.
Prekių ženklai: Diuvar, Farsix, Roxemid, Uresix injekcija, Edemin, Lasix arba Uresix.
Apie furosemidą
Vaisto tipas | Diuretikas |
Grupė | Receptiniai vaistai |
Pranašumai | Įveikti skysčių kaupimąsi ir patinimą organizme |
Naudojama | Suaugusieji ir vaikai |
Nėštumo ir maitinimo krūtimi kategorijos | C kategorija: Tyrimai su gyvūnais parodė šalutinį poveikį vaisiui, tačiau kontroliuojamų tyrimų su nėščiomis moterimis nėra. Vaistas turėtų būti vartojamas tik tuo atveju, jei laukiamos naudos dydis viršija pavojų vaisiui. |
Figūra | Tabletės, sirupai ir injekcijos |
Įspėjimas:
- Būkite atsargūs sergantiesiems inkstų ligomis, prostatos, kepenų, podagra, padidėjusiu cholesterolio kiekiu, vilklige ir diabetu.
- Prašome atkreipti dėmesį į tuos, kurie yra dehidratuoti, kuriems sunku šlapintis, kurių kraujyje yra mažas natrio ir kalio kiekis arba sutrikęs elektrolitų pusiausvyra.
- Venkite vartoti vaistus, jei turite alergiją sulfa klasės antibiotikams. Pasitarkite su savo gydytoju, kad išsiaiškintumėte tinkamą jūsų būklę pakaitinį vaistą.
- Jei jums patariama atlikti MRT tyrimą arba skenavimą, kurio metu į veną suleidžiama radioaktyvioji medžiaga, pasakykite gydytojui, kad gydotės furozemidu. Furozemido derinys su šiais tyrimais gali būti pavojingas inkstams.
- Furosemidas gali padidinti cukraus kiekį kraujyje. Įsitikinkite, kad jį reguliariai tikrinate, kad jis visada būtų stebimas, ypač diabetikams.
- Jei pasireiškia alerginė reakcija arba perdozavimas, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Furosemido dozė
Furozemido dozė bus koreguojama atsižvelgiant į paciento būklę. Dozė, kurią gydytojai dažniausiai skiria žmonėms, sergantiems edema, ypač tiems, kurie yra susiję su širdies nepakankamumu, yra 20–40 mg per parą. Šią dozę galima periodiškai mažinti 20 mg arba net padidinti iki 80 mg, jei sveikatos būklė pablogėja.
Žmonėms, sergantiems hipertenzija, įprasta rekomenduojama dozė yra 40-80 mg per parą, vartojama atskirai arba kartu su kitais antihipertenziniais vaistais.
Tiems, kuriems reikalingas gydymas injekciniais skysčiais, dozė bus koreguojama pagal paciento būklę ligoninėje.
Kenčiantiems nuo vaikų, reikia kreiptis į gydytoją, kad išsiaiškintų tinkamą dozę pagal jų kūno svorį.
Teisingai vartokite furosemidą
Prieš pradėdami vartoti furozemido, vadovaukitės gydytojo patarimu ir perskaitykite informaciją, išspausdintą ant furozemido pakuotės. Nedidinkite ir nemažinkite dozių nepasitarę su gydytoju.
Geriamąjį furosemidą galima vartoti prieš valgį arba po jo. Furosemido tabletes išgerkite vandeniu.
Jei vartojate furosemidą sirupo pavidalu, naudokite matavimo šaukštą, kad gautumėte reikiamą dozę. Venkite naudoti šaukštus ar arbatinius šaukštelius.
Pacientams, pamiršusiems išgerti geriamąjį furozemidą, patartina tai padaryti iš karto, kai tik prisimena, ar pertrauka nuo kito vartojimo grafiko nėra per arti. Jei jis artimas, nekreipkite dėmesio į tai ir nedvigubinkite dozės.
Gydytojai paprastai patars pacientams toliau vartoti vaistą, net jei jų sveikatos būklė pagerėjo, kad išvengtų ligos pasikartojimo, ypač žmonėms, sergantiems hipertenzija.
Vartodami furosemidą, būtinai reguliariai apsilankykite pas gydytoją, kad gydytojas galėtų stebėti jūsų būklės eigą.
Vartodami furosemidą, negerkite alkoholio, nes jis gali sukelti galvos svaigimą.
Tam tikrais atvejais šis vaistas gali padaryti odą jautresnę šviesai. Būdami saulėje būtinai naudokite apsauginį kremą nuo saulės ir uždengtus drabužius. Jei įmanoma, kurį laiką venkite šios veiklos.
Vaistų sąveika
Toliau pateikiami keli pavojai, kurie gali kilti, jei furozemidą vartojate kartu su tam tikrais vaistais, įskaitant:
- Gali padidinti nefrotoksinį (inkstų pažeidimą) cefalosporinų (pvz., cefalotino) ir nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) poveikį.
- Padidina aminoglikozidų, etacino rūgšties ir kitų ototoksinių vaistų ototoksinį poveikį (ausų pažeidimą).
- Padidinti hipotenzinį angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitorių (AKF inhibitorių), angiotenzino II receptorių antagonistų ir monoaminooksidazės inhibitorių poveikį .
- Hiperkalemijos rizika gali padidėti vartojant kartu su kalį tausojančiais diuretikais.
- Kardiotoksinio poveikio (širdies pažeidimo) rizika gali padidėti, jei vartojama kartu su širdies glikozidais ir antihistamininiais vaistais.
- Gali padidinti hiponatremijos poveikį, jei jis vartojamas kartu su prieštraukuliniais vaistais, tokiais kaip karbamazepinas.
- Vartojant kartu su aliskireno vaistais, gali sumažėti furozemido koncentracija kraujyje.
- Gali slopinti antidiabetinių vaistų hipoglikeminį poveikį.
- Sumažina hipotenzinį ir natriurezinį šio vaisto poveikį, kai jis vartojamas kartu su indometacinu, ir pašalina diurezinį poveikį, kai jis vartojamas kartu su salicilatais.
Pripažinkite furosemido šalutinį poveikį ir pavojus
Furosemidas, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį. Tačiau kartu su kūno prisitaikymu prie vaistų šalutinis poveikis mažės ir išnyks. Šalutinis poveikis, kuris dažniausiai pasireiškia vartojant furozemidą, yra:
- Apsvaigęs.
- Vertigo.
- Pykinimas ir vėmimas.
- Neryškus matymas.
- Viduriavimas.
- Vidurių užkietėjimas.
Kreipkitės į gydytoją, jei pasireiškė toks šalutinis poveikis:
- Skrandžio spazmai.
- Jaustis pavargusiam.
- mieguistas.
- Stiprus pykinimas.
- Burna jaučiasi sausa.
- Aritmija.
- Ausyse skamba.
- Odos pageltimas.
- Alerginės reakcijos (burnos ir veido išbėrimas arba patinimas).
- Praėjo.