Cholesterolis

Cholesterolis

Cholesterolis yra medžiaga, kuri įvairiais būdais padeda jūsų organizmui. Tai yra jūsų ląstelių membranų statybinė medžiaga. Jis taip pat padeda organizmui gaminti tulžį, hormonus ir vitaminą D. Jums reikia cholesterolio. Tačiau jo per didelis kiekis kraujyje gali padidinti širdies ligų riziką. Todėl sužinokite savo cholesterolio rodiklius ir pasitarkite su savo sveikatos priežiūros teikėju, ką jie reiškia.

Kas yra cholesterolis paprastais žodžiais?

Cholesterolis yra tam tikro tipo lipidai, atliekantys daugybę būtinų funkcijų jūsų organizme. Lipidai yra medžiagos, kurios neištirpsta vandenyje, todėl jos neišsiskiria jūsų kraujyje. Vietoj to, jos keliauja per jūsų kraują pasiekdamos įvairias organizmo dalis, kuriose jos reikalingos.

Jūsų kepenys gamina pakankamai cholesterolio, kad patenkintų jūsų organizmo poreikius. Bet jūs taip pat gaunate papildomo cholesterolio iš maisto, kurį valgote. Jūsų organizmas turi sistemą, skirtą pašalinti perteklinį cholesterolį. Tačiau kartais ta sistema neveikia taip gerai, kaip turėtų, arba tampa perkrauta. Dėl to jūsų kraujyje gali cirkuliuoti perteklinis cholesterolis. Ir būtent tada gali kilti problemų.

Pats cholesterolis nėra blogis. Jis yra gyvybiškai svarbus jums gyventi. Bet per daug cholesterolio gali būti žalinga. Todėl svarbu sužinoti apie cholesterolį, įskaitant jo funkcijas ir tipus. Šios žinios gali padėti suprasti, kodėl jums reikia cholesterolio – bet ne per daug jo. Tai taip pat gali padėti suprasti, ką reiškia jūsų cholesterolio rodikliai ir kaip imtis veiksmų juos sumažinti, jei reikia.

Kokias funkcijas atlieka cholesterolis?

Cholesterolis turi daug svarbių funkcijų jūsų organizme. Tai apima:

  • Padėjimą formuoti jūsų ląstelių membranoms apsauginius sluoksnius. Šie sluoksniai kontroliuoja, kas gali patekti į jūsų ląstelę ar išeiti iš jos.
  • Pagalbą jūsų kepenims gaminti tulžį, kurios jums reikia maistui virškinti.
  • Jūsų organizmo gamybos tam tikrų hormonų (įskaitant lytinius hormonus) ir vitamino D palaikymą.

Kodėl reikia nerimauti dėl cholesterolio kiekio?

Turėti pakankamai cholesterolio, kad patenkintumėte savo poreikius, yra svarbu. Tačiau jo perteklius gali sukelti problemas. Žmonės, turintys didelį cholesterolio kiekį (hiperlipidemija) arba nenormalų lipidų santykį (dislipidemija), susiduria su didesne koronarinių arterijų ligos rizika.

Jūsų organizmas pagamina visą reikalingą cholesterolį, kad veiktų. Iš tikrųjų, jūsų kepenys gamina apie 80% viso organizmo cholesteroliui. Likusi dalis (kurios jūsų organizmui nereikia) gaunama iš maisto. Paprastai jūsų organizmas gali atskirti nereikalingą cholesterolį. Tačiau daugelis veiksnių gali daryti įtaką jūsų organizmo gebėjimui išlaikyti subalansuotą cholesterolio lygį.

Pavyzdžiui, genetinės būklės, tokios kaip šeiminė hipercholesterolemija, turi įtakos. Tokios būklės neleidžia jūsų organizmui atsikratyti perteklinio cholesterolio. Todėl laikui bėgant jis kaupiasi jūsų kraujotakoje.

Taip pat svarbu, ką valgote. Maisto produktai, kuriuose yra daug sočiųjų riebalų ar transriebalų, gali padidinti jūsų cholesterolio lygį. Sočiuosius riebalus dažniausiai randame gyvūninės kilmės produktuose, pavyzdžiui, mėsoje, piene, sūryje ir svieste. Transriebalus galima rasti daugelyje perdirbtų maisto produktų ir greito maisto. Todėl atkreipiant dėmesį, kaip jūsų mityba veikia cholesterolio lygį, galite išvengti per didelio cholesterolio kiekio organizme.

Kur organizme yra randamas cholesterolis?

Cholesterolio molekules yra visose jūsų kūno ląstelėse. Tačiau tikriausiai labiausiai esate susipažinę su cholesterolio buvimu kraujyje.

Cholesterolio cheminė sudėtis neleidžia jam vienam keliauti per jūsų kraują. Jam reikia būti pritvirtintam prie kitų molekulių. Todėl jis jungiasi su baltymais ir kitu riebalų tipo – trigliceridais. Šios molekulės susijungia, sudarydamos dalelę, vadinamą lipoproteinas.

Kas yra lipoproteinai?

Lipoproteinas yra lipidų ir baltymų derinys, galintis keliauti per jūsų kraują. Lipoproteinai yra tarsi mažos valtys, keliaujančios iš miesto į miestą. Kai kurios valtys pristato maistą ir reikmenis kiekvienam miestui. Kitos valtys renka šiukšles ir jas išveža.

Jūsų kūne yra lipoproteinų, kurie pristato cholesterolį į jūsų organizmo audinius. Šis cholesterolis yra svarbus jūsų organizmo veikimui. Bet jo perteklius yra žalingas. Todėl jums reikia kitų lipoproteinų, kurie pasiimtų perteklinį cholesterolį ir išneštų jį iš kūno.

Raudonas cholesterolis

Šiuos lipoproteinus galbūt pažįstate pagal jų slapyvardžius. Jie paprastai žinomi kaip LDL (žemo tankio lipoproteinai) cholesterolis ir HDL (aukšto tankio lipoproteinai) cholesterolis. Tai yra du pagrindiniai cholesterolio tipai. Tačiau yra ir kitų tipų. Tad pažvelkime artimiau į cholesterolio tipus ir jų veiklą jūsų organizme.

Kokie yra skirtingi cholesterolio tipai?

Jūsų organizme yra keletas cholesterolio tipų, kuriuos matysite savo lipidų panelės rezultatuose. Išmokęs, ką reiškia kiekvienas tipas, galėsite aptarti savo cholesterolio būklę su savo sveikatos priežiūros teikėju.

Kas yra LDL cholesterolis?

LDL cholesterolis nurodo žemo tankio lipoproteinus. Šios dalelės sudarytos daugiausiai iš cholesterolio, kurį jie pristato jūsų organizmo ląstelėms. LDL turi reputaciją būti „bloguoju“ cholesterolio. Kodėl?

LDL yra svarbūs jūsų organizmui. Tačiau jie tampa blogi, kai jų kraujyje cirkuliuoja per daug. Jie gali sujungtis su kitomis medžiagomis ir kaupiasi ant jūsų arterijų sienelių. Šie riebalų nusėdimai sudaro plokštelę, kuri laikui bėgant didėja. Šis plokštelės augimas vadinamas ateroskleroze, ir jis didina jūsų riziką patirti širdies priepuolį, insultą ir kitas ligas.

Jūsų LDL cholesterolio lygis yra skaičius, kurį norite išlaikyti žemą. Daugumai suaugusiųjų tai reiškia išlaikyti jį žemiau nei 100 mg/dL. Jei turite aterosklerozės istoriją, turėtumėte išlaikyti savo LDL cholesterolio lygį žemiau 70 mg/dL.

Kas yra HDL cholesterolis?

HDL cholesterolis nurodo aukšto tankio lipoproteinus. Šie lipoproteinai sudaryti daugiausia iš baltymų. HDL yra „gerasis“ cholesterolis, nes jis pašalina perteklinį cholesterolį iš jūsų kraujotakos ir transportuoja jį į kepenis. Kepenys tada skaido cholesterolį ir jį pašalina. Šis procesas vadinamas atvirkštiniu cholesterolio transportu.

Jūsų HDL cholesterolio lygis yra skaičius, kurį norite išlaikyti aukštą. Vyrams ir žmonėms, kuriems gimimo metu priskirta vyriška lytis (AMAB), reikėtų siekti bent 40 mg/dL HDL. Moterims ir žmonėms, kuriems gimimo metu priskirta moteriška lytis (AFAB), reikėtų siekti bent 50 mg/dL HDL.

HDL lygis virš 60 yra idealus visiems suaugusiems ir gali sumažinti jūsų riziką susirgti širdies ligomis.

Kas yra VLDL cholesterolis?

VLDL cholesterolis nurodo labai žemo tankio lipoproteinus. VLDL nešioja trigliceridus ir cholesterolį, o jų baltymų kiekis yra mažas. Panašiai kaip ir LDL, jie yra „blogi“, nes gali prisidėti prie plokštelių kaupimosi jūsų arterijose.

Gerasis cholesterolis (HDL) padeda pašalinti blogąjį cholesterolį (LDL) iš jūsų kraujo. LDL cholesterolis prisideda prie plokštelių susidarymo jūsų arterijose.

Kokie veiksniai turi įtakos mano cholesterolio kiekiui?

Daugelis veiksnių gali daryti įtaką jūsų cholesterolio lygiams. Tai apima:

Amžius: Senstant, jūsų cholesterolio lygis kyla.
Mityba: Sočiosios riebalų rūgštys ir transriebalai, esantys jūsų valgomuose produktuose, kelia jūsų LDL lygį. Tai yra „blogasis“ cholesterolis, kurio norite išlaikyti žemą. Mažinant sočiųjų ir transriebalų suvartojimą, galite sumažinti savo cholesterolio lygį.
Fizinis krūvis: Reguliarus fizinis aktyvumas gali padidinti jūsų HDL lygį. Tai yra „gerasis“ cholesterolis. Siekite 30 minučių fizinės veiklos daugumą savaitės dienų.
Paveldimumas: Jūsų genai iš dalies nustato, kiek cholesterolio gamina jūsų kūnas. Aukštas kraujo cholesterolio kiekis gali būti šeimose.
Gimimo metu priskirta lytis: Prieš menopauzę, asmenims, kuriems gimimo metu priskirta moteriška lytis, paprastai būna žemesni bendri cholesterolio lygiai nei asmenims, kuriems gimimo metu priskirta vyriška lytis, esant tokio pat amžiaus. Tačiau po menopauzės jų LDL lygiai linkę kilti, o HDL gali mažėti.

Ar verta tikrintis cholesterolio kiekį?

Kiekvienas turėtų pasitikrinti savo cholesterolio lygį. Kaip dažnai turėtumėte atlikti cholesterolio testą (lipidų panelę), priklauso nuo jūsų amžiaus ir širdies ligų rizikos veiksnių. Pasikalbėkite su savo sveikatos priežiūros teikėju, kaip dažnai turėtumėte tikrintis cholesterolio lygį. Žinoti savo rodiklius yra svarbus žingsnis, norint sužinoti savo širdies ligų riziką.

Jeigu jūsų cholesterolio lygis yra aukštas, jūsų gydytojas rekomenduos gydymą. Gydymo būdai apima:

  • Mitybos pokyčius.
  • Gyvenimo būdo pokyčius.
  • Vaistus (pavyzdžiui, statinus).

Daugeliui žmonių derinys šių metodų yra naudingiausias. Bet nežinosite, kas jums geriausia, kol nepasitikrinsite savo rodiklių ir nepasikalbėsite su savo gydytoju.

Todėl, jeigu praėjo nemažai laiko, būtinai apsilankykite pas gydytoją. Ir toliau lankykitės pas gydytoją pagal jūsų gydytojo rekomenduojamą grafiką. Sužinokite savo cholesterolio, kraujo spaudimo ir kitus rodiklius, kurie padeda nustatyti jūsų širdies ir kraujagyslių sveikatą. Niekuomet ne per anksti pradėti galvoti apie savo širdies sveikatą ir ką galite padaryti, kad ją pagerintumėte.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI