Hemorojus yra išsiplėtusios, patinusios venos, kurios formuojasi viduje ir išorėje aplink jūsų išangę ir tiesiąją žarną. Hemorojus gali būti skausmingas ir sukelti diskomfortą, taip pat gali sukelti kraujavimą iš tiesiosios žarnos. Hemorojus taip pat vadinamas mazgais. Visi gimstame su hemorojaus venomis, tačiau jos mums nesukelia problemų, kol nesusidaro sąlygos, dėl kurių jos patinsta ir išsiplečia, sukeldamos nemalonius simptomus.
Kiek dažnas yra hemorojus?
Apskaičiuota, kad 1 iš 20 amerikiečių turi simptominius hemorojus. Jie paveikia žmones visose amžiaus grupėse, lytis, rasėse ir etninėse grupėse. Jie tampa dažnesni su amžiumi, paveikdami daugiau nei pusę žmonių, vyresnių nei 50 metų.
Kas gali susirgti hemorojumi?
Simptominis hemorojus gali pasireikšti bet kam, net paaugliams. (Tačiau, kadangi hemorojus vystosi ilgą laiką, jis retai pasireiškia vaikams.) Jūs galite būti labiau rizikuojantis, jei:
- Turite antsvorio ar esate nutukęs.
- Esate nėščia.
- Vartojate mažai skaidulų turinčią dietą.
- Turite lėtinį vidurių užkietėjimą arba viduriavimą.
- Reguliariai keliat sunkius daiktus.
- Ilgai sėdite ant tualeto.
- Įtempiatės, kad atliktumėte tuštinimąsi.
Hemorojus tipai
Hemorojus gali atsirasti tiek tiesiojoje žarnoje, tiek išangėje. Hemorojaus tipas priklauso nuo to, kurioje vietoje patinsta vena. Tipai apima:
- Išorinis hemorojus: Patinusios venos susiformuoja po oda aplink jūsų išangę. Išangė yra kanalas, kuriuo išsiskiria išmatos. Išoriniai hemorojus gali būti niežtintys ir skausmingi. Kartais jie kraujuoja. Kartais jie užsipildo krauju, kuris gali sukietėti. Tai nėra pavojinga, bet gali sukelti skausmą ir tinimą.
- Vidiniai hemorojus: Patinusios venos susiformuoja jūsų tiesiojoje žarnoje. Tiesioji žarna yra jūsų virškinimo sistemos dalis, jungianti storąją žarną su išange. Vidiniai hemorojus gali kraujuoti, bet dažniausiai neskauda.
- Prolapsuojantys hemorojus: Tiek vidiniai, tiek išoriniai hemorojus gali išsiveržti, tai reiškia, kad jie išsitempia ir išlenda už išangės ribų. Šie hemorojus gali kraujuoti arba sukelti skausmą.
Kuo hemorojus skiriasi nuo analinių įtrūkimų?
Hemorojus ir analiniai įtrūkimai sukelia panašius simptomus, tokius kaip niežėjimas, skausmas ir kraujavimas. Hemorojaus atveju simptomus sukelia patinusios venos, o analinių įtrūkimų atveju – ašara išangės gleivinėje. Gydytojas atliks fizinę apžiūrą ir gali paskirti tyrimus, kad nustatytų jūsų simptomų priežastį.
Hemorojaus simptomai ir priežastys
Kas sukelia hemorojų?
Įtempimas sukelia spaudimą venoms išangėje ar tiesiojoje žarnoje, sukeldamas hemorojų. Galite juos įsivaizduoti kaip varikozines venas, kurios paveikia jūsų sėdmenis.
Bet koks įtempimas, didinantis spaudimą pilve ar apatinėse galūnėse, gali sukelti analines ir tiesiosios žarnos venų patinimą ir uždegimą. Hemorojus gali vystytis dėl:
- Dubens spaudimo, kurį sukelia svorio padidėjimas, ypač nėštumo metu.
- Didelio įtempimo, norint tuštintis dėl vidurių užkietėjimo.
- Įtempimo, keliant sunkius daiktus ar atliekant svorių kilnojimą.
Kokie yra hemorojaus simptomai?
Vidiniai hemorojus retai sukelia skausmą (ir paprastai jų negalima pajusti), nebent jie prolapsuoja. Daugelis žmonių, turinčių vidinį hemorojų, net nežino, kad jį turi, nes jie nejaučia simptomų.
Jei turite vidinio hemorojaus simptomų, galite pastebėti kraują ant tualetinio popieriaus, išmatose ar tualeto dubenyje. Tai yra tiesiosios žarnos kraujavimo požymiai.
Išorinio hemorojaus požymiai apima:
- Niežulį išangėje.
- Kietus guzelius šalia išangės, kurie jaučiasi jautrūs arba skaudūs.
- Skausmą arba diskomfortą išangėje, ypač sėdint.
- Kraujavimą iš tiesiosios žarnos.
Prolapsuojantys hemorojus gali būti skausmingi ir nemalonūs. Galite pajusti, kaip jie išsiveržia už išangės, ir švelniai juos stumti atgal į vidų.
Kokios kitos būklės sukelia hemorojui būdingus simptomus?
Skirtingi virškinamojo trakto sutrikimai gali sukelti tiesiosios žarnos kraujavimą ir kitus simptomus, panašius į hemorojų. Kai kurios iš šių būklių yra pavojingos gyvybei. Dėl šios priežasties svarbu pranešti sveikatos priežiūros specialistui, jei pastebėjote simptomus.
Žarnyno ligos, kurios gali sukelti kraujavimą, apima:
- Storosios žarnos vėžį.
- Krono ligą.
- Opinis kolitas.
Hemorojaus diagnozė ir tyrimai
Kaip diagnozuojamas hemorojus?
Sveikatos priežiūros specialistas diagnozuoja hemorojų, remdamasis simptomais ir fizine apžiūra. Taip pat galite atlikti:
- Skaitmeninį tiesiosios žarnos tyrimą: Gydytojas įterpia pirštą su pirštine ir lubrikantu į jūsų tiesiąją žarną, kad pajustų patinusias venas.
- Anoskopiją: Gydytojas naudoja anoskopą (apšviestą vamzdelį), kad peržiūrėtų išangės ir tiesiosios žarnos gleivinę.
- Sigmoidoskopiją: Gydytojas naudoja sigmoidoskopą (apšviestą vamzdelį su kamera), kad peržiūrėtų apatinę (sigmoidinę) storosios žarnos ir tiesiosios žarnos dalį. Procedūrų tipai apima lankstųją sigmoidoskopiją ir standžiąją sigmoidoskopiją (proktoskopiją).
Šie tyrimai gali būti nemalonūs, tačiau nėra skausmingi. Jie paprastai atliekami gydytojo kabinete ar ambulatoriniame centre be anestezijos. Po procedūros galite iš karto grįžti namo.
Gydytojas gali atlikti kolonoskopiją, kad patvirtintų kitų tyrimų rezultatus arba patikrintų storosios žarnos vėžio požymius. Šiai ambulatorinei procedūrai reikalinga anestezija.
Kokios yra hemorojaus komplikacijos?
Hemorojus gali būti nemalonus ir skausmingas, tačiau dažniausiai nesukelia rimtų problemų. Retai žmonėms su hemorojumi pasireiškia:
- Anemija.
- Kraujo krešuliai išoriniame hemorojus.
- Infekcija.
- Odos atplaišos (audinių lopinėlis, kabantis ant odos).
- Stranguliuotas hemorojus (raumenys išangėje nutraukia kraujo tiekimą prolapsavusiam vidiniam hemorojui).
Kaip galiu gydyti hemorojų namuose?
Hemorojus dažnai praeina savaime be gydymo. Simptomai, tokie kaip skausmas ir kraujavimas, gali trukti savaitę ar šiek tiek ilgiau. Tuo tarpu galite imtis šių žingsnių, kad palengvintumėte simptomus:
- Tepkite nereceptinius vaistus, kurių sudėtyje yra lidokaino, hamamelio ar hidrokortizono, ant pažeistos vietos.
- Gerkite daugiau vandens.
- Padidinkite skaidulų kiekį dietoje ir vartokite papildus. Siekite gauti bent 20-35 gramus skaidulų per dieną.
- Mirkite šiltoje vonioje 10-20 minučių per dieną.
- Minkštinkite išmatas vartodami vidurius laisvinančius vaistus.
- Vartokite nesteroidinius vaistus nuo uždegimo (NVNU) skausmui ir uždegimui mažinti.
- Naudokite tualetinį popierių su losjonu arba nuleidžiamus drėgnus servetėles, kad švelniai nusišluostytumėte ir nuvalytumėte sėdmenis po tuštinimosi. Taip pat galite naudoti audeklą ar skalbiamąjį skudurėlį, sudrėkintą vandeniu. (Išmeskite servetėles į šiukšliadėžę, o ne nuleiskite. Skalbiamus skudurėlius plaukite atskirai karštame vandenyje, kad išvengtumėte infekcijų, dažnai esančių išmatose, plitimo.)
Kaip gydytojai gydo hemorojų?
Turėtumėte kreiptis į gydytoją, jei simptomai pablogėja arba trukdo jūsų kasdieniam gyvenimui ar miegui. Taip pat kreipkitės pagalbos, jei simptomai nepagerėja po savaitės namų gydymo. Gydytojas gali gydyti hemorojų:
- Guminės juostos ligavimas: Maža guminė juostelė, uždedama ant hemorojaus pagrindo, nutraukia kraujo tiekimą venai.
- Elektrokoaguliacija: Elektros srovė sustabdo kraujo tekėjimą į hemorojų.
- Infraraudonųjų spindulių koaguliacija: Mažas zondas, įterpiamas į tiesiąją žarną, perduoda šilumą, kad pašalintų hemorojų.
- Skleroterapija: Cheminė medžiaga, suleidžiama į patinusią veną, sunaikina hemorojaus audinį.
Chirurginiai gydymo būdai apima:
- Hemoroidektomija: Chirurgija pašalina didelius išorinius hemorojus arba prolapsavusius vidinius hemorojus.
- Hemorojaus sąsaga: Sąsagavimo instrumentas pašalina vidinį hemorojų arba įtraukia prolapsavusį vidinį hemorojų atgal į išangę ir laiko jį ten.
Kaip galiu užkirsti kelią hemorojui?
Hemorojaus rizika didėja su amžiumi. Šie žingsniai gali padėti išvengti kietų išmatų ir vidurių užkietėjimo, kuris gali sukelti hemorojų:
- Nesėdėkite per ilgai ir nesistenkite per stipriai ant tualeto.
- Eikite į tualetą, kai pajuntate poreikį – nedelskite tuštinimosi.
- Gerkite pakankamai vandens visą dieną.
- Valgykite daugiau skaidulų turinčio maisto (šviežių vaisių, daržovių ir viso grūdo produktų) arba vartokite papildus. Paprastai moterys ir asmenys, gimę moterimis, turėtų siekti 25 gramų skaidulų per dieną, o vyrai ir asmenys, gimę vyrais, turėtų gauti 35 gramus skaidulų.
- Būkite fiziškai aktyvūs. Judėjimas padeda reguliuoti žarnyno judesius.
- Vartokite vidurius laisvinančius vaistus ar klizmą tik taip, kaip rekomenduoja gydytojas. Per daug vidurių laisvinančių vaistų ar klizmų gali apsunkinti organizmo sugebėjimą reguliuoti tuštinimąsi.
Kokia yra prognozė žmonėms, turintiems hemorojų?
Dauguma hemorojaus simptomų pagerėja per savaitę su namų gydymo priemonėmis. Jei hemorojus sukelia stiprų skausmą ir diskomfortą, medicininė procedūra arba net chirurgija gali padėti.
Kada turėčiau kreiptis į gydytoją?
Turėtumėte kreiptis į gydytoją, jei įtariate, kad turite hemorojų ir patiriate:
- Pilvo skausmą.
- Lėtinį vidurių užkietėjimą ar viduriavimą.
- Karščiavimą ir šaltkrėtį.
- Pykinimą ir vėmimą.
- Stiprų tiesiosios žarnos kraujavimą ir skausmą.
Kokius klausimus turėčiau užduoti savo gydytojui?
Galbūt norėsite paklausti savo gydytojo:
- Kodėl man atsirado hemorojus?
- Koks gydymas man yra geriausias?
- Kokius gyvenimo būdo pakeitimus turėčiau atlikti, kad išvengčiau hemorojaus atsiradimo ateityje?
- Kada simptomai turėtų pagerėti?
- Ar turėčiau stebėti komplikacijų požymius?