Ūminis bronchitas

Ūminis bronchitas

Ūminis bronchitas – tai ne ilgiau kaip 3 savaites trunkantis apatinių kvėpavimo takų uždegimas, kurį lydi stiprus kosulys, karščiavimas, sloga, nosies užgulimas ir užkimimas.

Kas yra ūminis bronchitas

Deguonis į pagrindinį kvėpavimo organą – plaučius – tiekiamas per sudėtingą kvėpavimo takų sistemą. Per nosiaryklę oras patenka į trachėją – vertikalų vamzdelį, kuris prieš patekdamas į plaučius dalijasi į du pagrindinius bronchus. Savo ruožtu pagrindinė bronchų šaka, sudaranti „kelių tinklą“ oro judėjimui plaučiuose.

Bronchai yra kvėpavimo takų dalys, esančios plaučių viduje.

Jei bronchai tvarkingi, oras laisvai teka į plaučius, aprūpindamas organizmą deguonimi. Jei jų spindis susiaurėja arba prisipildo gleivių, pasunkėja kvėpavimas, audiniai ir organai negauna pakankamai deguonies.

Ūminis bronchitas – bronchų uždegimas, kuris trunka ne ilgiau kaip 3 savaites ir kartu su stipriu kosuliu, padidėjusia kūno temperatūra ir pasunkėjusiu kvėpavimu. Skirtingai nuo ūminio bronchito, lėtinis bronchitas žmogų vargina mažiausiai 3 mėnesius per metus (iš viso) 2 metus iš eilės. Likusį laiką liga yra remisijos stadijoje – tai yra, ji išlieka, bet nepasireiškia simptomais. Medicinoje yra du pagrindiniai ūminio bronchito eigos variantai. Apie ūminis obstrukcinis bronchitas sako, kai uždegusi gleivinė pradeda tinti ir išskirti daug gleivių – skreplių, o pačių bronchų raumenyse atsiranda spazmas ir jie susitraukia. Dėl to bronchų spindis susiaurėja ir oras negali laisvai judėti per kvėpavimo takus.

Sergantiesiems ūminiu obstrukciniu bronchitu tampa sunku kvėpuoti, o esant stipriam visų bronchų patinimui, kvėpavimas išvis tampa neįmanomas. Vystosi asfiksija, kuri, laiku nesuteikus medicininės pagalbos, gali baigtis žmogaus mirtimi. Obstrukcinis bronchitas vaikams pasireiškia dažniau nei suaugusiems. Taip yra dėl anatominio kvėpavimo takų siaurumo, nesugebėjimo efektyviai atkosėti gleivių ir imuninės sistemos nebrandumo.

Ūminis pasikartojantis bronchitas (ARB) pasitaiko 3–4 kartus per metus, trunka iki 2–3 savaičių. Skirtingai nuo ORB, lėtiniais atvejais bronchai nuolat uždegami, kosulys su skrepliais išlieka 3 mėnesius (kartais ilgiau). ARF recidyvai paprastai būna švelnesni nei pirminis ūminis uždegimas. Būdingi simptomai yra vidutinio sunkumo kūno temperatūros padidėjimas, sloga, nosies užgulimas, kosulys (iš pradžių sausas, paskui su klampiais skrepliais). Kaip ir sergant ūminiu obstrukciniu bronchitu, ARB dažniau serga vaikai. Didžiausias sergamumas pasireiškia 4–6 metų amžiaus. Tarptautinėje ligų klasifikacijoje TLK-10 obstrukcinis bronchitas žymimas kodu J20.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI