Bronchitas: priežastys, simptomai ir gydymas

Bronchitas: priežastys, simptomai ir gydymas

Bronchitas yra kvėpavimo takų, vedančių į jūsų plaučius, uždegimas. Kai jūsų kvėpavimo takai (trachėja ir bronchai) sudirgsta, jie išsipučia ir prisipildo gleivių, sukeldami kosulį. Jūsų kosulys gali trukti nuo kelių dienų iki kelių savaičių. Tai pagrindinis bronchito simptomas.

Virusai yra dažniausia ūminio bronchito priežastis. Dūmai ir kiti dirgikliai gali sukelti ūminį ir lėtinį bronchitą.

Bronchito tipai

Kokie yra bronchito tipai?

Kai žmonės kalba apie bronchitą, jie dažniausiai turi omenyje ūminį bronchitą – laikiną būklę, kuri sukelia kosulį. Kai kuriems žmonėms bronchitas pasireiškia taip dažnai, kad jis laikomas lėtiniu bronchitu.

Ūminis bronchitas

Ūminis bronchitas dažniausiai sukeltas virusinės infekcijos ir praeina savaime per kelias savaites. Daugumai žmonių nereikia gydymo dėl ūminio bronchito.

Lėtinis bronchitas

Jūs turite lėtinį bronchitą, jei kosulys su gleivėmis pasireiškia daugumą mėnesio dienų tris mėnesius per metus. Tai tęsiasi bent dvejus metus. Jei turite lėtinį bronchitą, galite turėti lėtinę obstrukcinę plaučių ligą (LOPL). Paklauskite savo gydytojo, ar turėtumėte būti ištyrtas dėl LOPL.

Kam pasireiškia bronchitas?

Bronchitą gali susirgti bet kas, tačiau rizika yra didesnė, jei:

  • Rūkote ar esate šalia rūkančiųjų.
  • Turite astmą, LOPL ar kitus kvėpavimo sutrikimus.
  • Turite GERL (lėtinį rūgšties refliuksą).
  • Turite autoimuninį sutrikimą ar kitą ligą, sukeldami uždegimą.
  • Esate aplinkos taršos (pvz., dūmų ar cheminių medžiagų) veikiamas.

Kaip bronchitas veikia kūną?

Kai jūsų kvėpavimo takai yra sudirginti, jūsų imuninė sistema sukelia jų išsipūtimą ir užsipildymą gleivėmis. Jūs kosite, bandydami išvalyti gleives. Kol kvėpavimo takuose yra gleivių ar uždegimas, jūs tęsite kosulį.

Simptomai ir priežastys

Kokie yra bronchito simptomai?

Pagrindinis bronchito simptomas yra nuolatinis kosulys, kuris trunka nuo vienos iki trijų savaičių. Kosint bronchitu, dažniausiai išsiskiria gleivės, tačiau kartais gali būti sausas kosulys. Jūs taip pat galite girdėti švilpimą ar traškėjimą kvėpuojant (švokštimą).

Kiti simptomai gali būti:

  • Dusulys (dispnea).
  • Karščiavimas.
  • Sloga.
  • Nuovargis.

Kas sukelia bronchitą?

Jūs beveik visada gaunate bronchitą nuo viruso. Tačiau beveik bet kas, kas dirgina jūsų kvėpavimo takus, gali jį sukelti. Bronchito infekcinės ir neinfekcinės priežastys apima:

  • Virusai. Virusai, sukeliantys bronchitą, apima gripą, respiratorinį sincitinį virusą (RSV), adenovirusą, rinovirusą (paprastąją peršalimą) ir koronavirusą.
  • Bakterijos. Bakterijos, sukeliančios bronchitą, apima Bordetella pertussis, Mycoplasma pneumonia ir Chlamydia pneumonia.
  • Tarša.
  • Rūkymas cigaretėmis ar marihuana (kanapėmis).

Bronchito perdavimas

Kaip užsikrečiama bronchitu?

Jūs užsikrečiate bronchitu, kai jūsų kvėpavimo takai išsipučia ir užsipildo gleivėmis. Virusus ir bakterijas, sukeliančius bronchitą, galite gauti artimo kontakto metu (rankų paspaudimas, apsikabinimas, tų pačių paviršių lietimas) su žmogumi, kuris juos turi. Jums nereikia turėti bronchito, kad perduotumėte virusą kitam asmeniui, kuris vėliau gali gauti bronchitą.

Kiti dirgikliai, kaip tabako dūmai ar taršos medžiagos, yra ore, kurį kvėpuojate.

Bronchito užkrečiamumas

Ar bronchitas yra užkrečiamas?

Pats bronchitas — kvėpavimo takų uždegimas — nėra užkrečiamas, tačiau virusai ir bakterijos, kurie gali jį sukelti, yra. Pavyzdžiui, jei sergate gripu, galite gauti bronchitą taip pat. Bet kai jūsų draugas užsikrečia gripu nuo jūsų, jų kvėpavimo takai gali neužsidegti kaip jūsų.

Bronchitas ir COVID-19

Ar bronchitas yra COVID-19 šalutinis poveikis?

Jūs galite gauti bronchitą nuo beveik bet kurio viruso, įskaitant SARS-CoV-2, virusą, sukeliantį COVID-19. Bronchito simptomai gali būti panašūs į COVID-19, todėl būtina atlikti tyrimus, kad žinotumėte, kuris iš jų turite. Nėra tyrimų, rodančių, kad COVID-19 yra labiau tikėtina sukelti bronchitą nei kitos virusinės ligos.

Diagnozė ir tyrimai

Kaip diagnozuojamas bronchitas?

Jūsų sveikatos priežiūros specialistas gali nustatyti, ar turite bronchitą, remdamasis jūsų sveikatos istorija ir simptomais (klinikinė diagnozė). Jie klausysis jūsų plaučių, ar nėra užsikimšimo požymių, ir įsitikins, kad gerai kvėpuojate. Jie taip pat gali atlikti tyrimus dėl virusinių infekcijų, tokių kaip gripas ar COVID-19.

Tyrimai bronchito diagnozei nustatyti

Kokie tyrimai bus atlikti, norint diagnozuoti šią būklę?

Nėra specifinių tyrimų, skirtų diagnozuoti bronchitą, tačiau galite būti tiriamas dėl kitų būklių. Galimi tyrimai apima:

  • Nosies tepinėlį. Jūsų sveikatos priežiūros specialistas gali naudoti minkštos viršūnės lazdą (tepinėlį) jūsų nosyje, kad patikrintų virusus, tokius kaip COVID-19 ar gripas.
  • Krūtinės rentgeną. Jei jūsų kosulys trunka ilgai, jums gali būti atliekamas krūtinės rentgenas, kad būtų atmestos rimtesnės būklės. Jūsų sveikatos priežiūros specialistas naudos aparatą, kad gautų jūsų širdies ir plaučių nuotraukas. Jie ieškos kitų ligų požymių, galinčių sukelti jūsų simptomus.
  • Kraujo tyrimus. Jūsų specialistas gali atlikti kraujo tyrimus, naudojant adatą jūsų rankoje, kad ieškotų infekcijų ar patikrintų bendrą sveikatos būklę.
  • Skreplių tyrimą. Jūsų specialistas gali paprašyti jūsų kosėti ir tada spjauti į mėgintuvėlį. Jūsų mėginys bus tiriamas dėl viruso ar bakterijų požymių.
  • Plaučių funkcijos tyrimus. Jei jūsų specialistas mano, kad turite lėtinį bronchitą, jie gali naudoti aparatą, kad patikrintų, kaip gerai veikia jūsų plaučiai.

Gydymas ir valdymas

Kaip gydomas bronchitas?

Ūminis bronchitas paprastai nėra gydomas vaistais. Jei sergate gripu ir jūsų simptomai prasidėjo per pastarąsias dvi dienas, jūsų specialistas gali skirti antivirusinius vaistus, kad jis greičiau praeitų.

Kadangi bronchitas beveik niekada nesukeltas bakterijų, antibiotikai nepadės jums pasveikti ir netgi gali pabloginti jūsų savijautą.

Vaistai bronchito gydymui

Kokie vaistai naudojami bronchito gydymui?

Jūsų sveikatos priežiūros specialistas greičiausiai neskirs vaistų bronchitui gydyti. Kai kuriais atvejais galite naudoti vaistus, kad palengvintumėte simptomus arba gydytumėte pagrindinę priežastį, įskaitant:

  • Antivirusinius vaistus. Jei jūsų bronchitą sukelia gripas, jūsų sveikatos priežiūros specialistas gali skirti antivirusinį vaistą, pvz., Tamiflu®, Relenza® ir Rapivab®. Jei greitai pradėsite vartoti antivirusinius vaistus po simptomų atsiradimo, galite greičiau pasijusti geriau.
  • Bronchodilatatorius. Jūsų specialistas gali skirti bronchodilatatorių (vaistą, padedantį atverti kvėpavimo takus), jei jums sunku kvėpuoti.
  • Priešuždegiminius vaistus. Jūsų gydytojas gali skirti kortikosteroidus ir kitus vaistus uždegimui mažinti.
  • Kosulio slopintuvus. Be recepto arba receptiniai kosulio slopintuvai (antitussive) gali padėti su erzinančiu kosuliu. Tai apima dextrometorfaną (Robitussin®, DayQuil™, PediaCare®) ir benzonatatą (Tessalon Perles®, Zonatuss™).
  • Antibiotikus. Labai mažai tikėtina, kad jums bus skiriami antibiotikai bronchitui gydyti, nebent jūsų sveikatos priežiūros specialistas mano, kad turite bakterinę infekciją.
  • LOPL/astmos gydymą. Jei turite LOPL ar astmą, jūsų specialistas gali naudoti papildomus vaistus ar kvėpavimo terapijas lėtiniam bronchitui gydyti.

Antibiotikų vartojimas bronchito atveju

Ar turėčiau vartoti antibiotikus bronchitui gydyti?

Ne, antibiotikų vartojimas greičiausiai nepadės jums pasveikti nuo bronchito. Antibiotikai naudojami bakterijoms naikinti, kurios sukelia ligas. Bronchitas 95% atvejų yra sukeltas viruso. Antibiotikai nepadės jums atsikratyti viruso.

Bronchito simptomų valdymas

Kaip valdyti bronchito simptomus?

Jūs galite valdyti bronchito simptomus namuose su be recepto vaistais ir poilsiu. Drėkintuvo naudojimas arba šiltos vonios gali padėti atpalaiduoti gleives ir palengvinti kvėpavimą.

Jūs galite naudoti ibuprofeną (Advil®, Motrin®) arba acetaminofeną (Tylenol®), kad padėtumėte su skausmais ir diskomfortu, susijusiu su virusine infekcija.

Užkrečiamumo trukmė

Kiek laiko esate užkrečiamas, jei turite ūminį bronchitą?

Pats bronchitas nėra užkrečiamas, tačiau kai kurios jo priežastys yra. Jei jūsų bronchitą sukelia virusas, galite būti užkrečiamas kelias dienas iki savaitės. Jei jūsų bronchitą sukelia bakterija, jūs paprastai nustojate būti užkrečiamas po 24 valandų nuo antibiotikų vartojimo pradžios.

Kitos bronchito priežastys nėra užkrečiamos.

Prevencija

Kaip sumažinti bronchito riziką?

Geriausias būdas sumažinti bronchito riziką yra vengti susirgti virusais ir kitais plaučių dirgikliais. Konkretūs būdai sumažinti riziką apima:

  • Venkite būti šalia kitų žmonių, jei jūs ar jie gali būti sergantys. Tai ypač svarbu žiemos mėnesiais, kai žmonės renkasi viduje.
  • Venkite dūmų ir kitų dirgiklių.
  • Jei turite astmą ar alergiją, venkite bet kokių trigerių (įskaitant naminius gyvūnus, dulkes ir žiedadulkes).
  • Naudokite drėkintuvą. Drėgnas oras mažiau dirgina jūsų plaučius.
  • Gaukite pakankamai poilsio.
  • Valgykite sveiką mitybą.
  • Dažnai plaukite rankas su muilu ir vandeniu. Jei negalite naudoti muilo ir vandens, naudokite rankų dezinfekcinį skystį, kuris turi alkoholio.
  • Įsitikinkite, kad esate pasiskiepiję nuo gripo ir pneumonijos.

Prognozė

Kokia yra bronchito prognozė?

Ūminis bronchitas paprastai nėra rimta būklė. Nors tai gali būti varginanti, jums reikia palaukti, kol simptomai praeis per kelias savaites. Jei turite širdies ligą arba kitą kvėpavimo būklę, pavyzdžiui, astmą, tai gali pabloginti jūsų simptomus arba prailginti jų trukmę.

Lėtinis bronchitas gali būti rimta būklė ir gali reikšti, kad turite plaučių pažeidimų. Nors žala negali būti atstatyta, jūsų sveikatos priežiūros specialistas gali padėti jums valdyti simptomus ir turėti mažiau paūmėjimų.

Bronchito komplikacijos

Jei turite nuolatinę būklę, pavyzdžiui, astmą, diabetą, lėtinę obstrukcinę plaučių ligą ar širdies nepakankamumą, bronchitas gali pabloginti jūsų būklę (paūmėjimą). Pasakykite savo sveikatos priežiūros specialistui, jei turite kokių nors nuolatinių būklių.

Ar bronchitas gali praeiti savaime?

Taip, ūminis bronchitas paprastai praeina savaime. Jis beveik visada sukeltas viruso, ir jūs negalite atsikratyti daugumos virusų vaistais. Jūs galite gydyti simptomus namuose, kol uždegimas sumažės.

Bronchitas, sukeltas kažko kito, gali reikėti gydymo, kad praeitų. Lėtinis bronchitas paprastai visiškai nepraeina, bet gali pagerėti su gydymu.

Kaip ilgai trunka bronchitas?

Dauguma žmonių pasveiksta nuo bronchito per maždaug dvi savaites, tačiau tai gali trukti iki trijų iki šešių savaičių. Jūs galite valdyti simptomus namuose su be recepto vaistais, kol pasveiksite. Jei po trijų savaičių nesijaučiate geriau, kreipkitės į savo sveikatos priežiūros specialistą.

Gyvenimas su bronchitu

Kaip rūpintis savimi?

Jei turite lėtinį bronchitą, galite sumažinti simptomų dažnumą gydydami pagrindines būkles, tokias kaip LOPL. Jūs ir jūsų sveikatos priežiūros specialistas galite sudaryti planą kartu, kad gydytumėte specifines problemas.

Kada turėčiau kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą dėl bronchito?

Sunku žinoti, ar turite bronchitą, ar kažką rimtesnio. Kreipkitės į savo sveikatos priežiūros specialistą, jei turite:

  • Kosulį, kuris trunka ilgiau nei tris savaites.
  • Karščiavimą, didesnį nei 102° F.
  • Karščiavimą, kuris trunka ilgiau nei penkias dienas.
  • Kosulį, kuris išskiria kraują.
  • Dusulį ar švokštimą.

Klausimai savo gydytojui

Kokius klausimus turėčiau užduoti savo gydytojui?

  • Koks yra geriausias būdas gydyti mano simptomus namuose?
  • Kiek laiko turėčiau tikėtis, kad bronchitas truks?
  • Kokius naujus ar blogėjančius simptomus turėčiau stebėti?
  • Kada turėčiau vėl kreiptis, jei simptomai nepagerės?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *