Limfadenitas – limfmazgių uždegimas

Limfadenitas – limfmazgių uždegimas

Limfadenitas yra medicininis terminas, reiškiantis uždegusius ir padidėjusius limfmazgius. Tai dažniausiai sukelia infekcija. Limfmazgiai yra užpildyti baltosiomis kraujo ląstelėmis, kurios padeda jūsų organizmui kovoti su infekcijomis. Kai limfmazgiai užsikrečia, tai dažniausiai reiškia, kad infekcija prasidėjo kitur jūsų kūne. Rečiau limfmazgiai gali padidėti dėl vėžio.

Jūsų kūne yra apie 600 limfmazgių. Tačiau paprastai limfmazgius galima pajusti tik po jūsų žandikauliu, po pažastimis ir kirkšnies srityje.

Normalus limfmazgis yra mažas ir minkštas. Kai limfmazgiai užsikrečia, jie paprastai padidėja, tampa jautrūs ir gali būti jaučiami kitose kūno vietose fizinio tyrimo metu.

Limfadenito tipai

Limfadenitas gali būti dviejų tipų:

Lokalizuotas limfadenitas. Tai yra dažniausias tipas. Lokalizuotas limfadenitas apima vieną ar kelis limfmazgius, kurie yra arti infekcijos vietos. Pavyzdžiui, limfmazgiai, padidėję dėl tonzilito, gali būti jaučiami kaklo srityje.

Generalizuotas limfadenitas. Šis limfmazgių infekcijos tipas atsiranda dviejose ar daugiau limfmazgių grupėse. Jis gali būti sukeltas infekcijos, plintančios per kraują, arba kitos ligos, kuri paveikia visą kūną.

Limfadenito priežastys

Limfadenitas atsiranda, kai vienas ar keli limfmazgiai užsikrečia bakterijomis, virusu arba grybeliu. Kai limfmazgiai užsikrečia, tai dažniausiai reiškia, kad infekcija prasidėjo kitur jūsų kūne.

Limfadenito simptomai

Limfadenitas dažniausiai sukelia padidėjusius, jautrius limfmazgius. Limfmazgis laikomas padidėjusiu, jei jis yra apie 1,25 cm pločio. Simptomai, kuriuos sukelia užkrėstas limfmazgis ar limfmazgių grupė, gali apimti:

  • Padidėjusius limfmazgius
  • Skausmą liečiant limfmazgius
  • Minkštus arba kartu sulipusius limfmazgius
  • Paraudimą ar raudonas juosteles ant odos virš limfmazgių
  • Limfmazgius, užpildytus pūliais (abscesą)
  • Skystį, nutekantį iš limfmazgių į odą

Šie simptomai gali atrodyti kaip kitos sveikatos problemos. Visada kreipkitės į savo sveikatos priežiūros specialistą dėl diagnozės.

Limfadenito diagnozė

Jei turite limfadenitą, jūsų sveikatos priežiūros specialistas paklaus apie jūsų sveikatos istoriją ir atliks fizinį tyrimą. Jūsų gali būti paklausta apie simptomus, pvz., šaltkrėtį ir karščiavimą, neseniai vykusias keliones, odos pažeidimus ir kontaktą su katėmis ar kitais gyvūnais. Tyrimo metu jūsų sveikatos priežiūros specialistas ieškos infekcijos požymių šalia padidėjusių limfmazgių.

Diagnozės nustatymui gali būti reikalingi šie tyrimai:

  • Kraujo tyrimas infekcijos nustatymui
  • Kiti tyrimai, skirti nustatyti infekcijos vietą šalia limfmazgių, pvz., gerklės pasėlis, žaizdos pūlių pasėlis ar lytiniu keliu plintančių infekcijų tyrimai
  • Audinio mėginio paėmimas iš limfmazgio arba skysčio iš limfmazgio tyrimas po mikroskopu
  • Skysčio iš limfmazgio įdėjimas į kultūrą, kad būtų nustatyta, kokios bakterijos auga

Limfadenito gydymas

Gydymas priklausys nuo jūsų simptomų, amžiaus ir bendros sveikatos būklės. Taip pat priklausys nuo to, kaip rimta yra būklė.

Tikslus gydymo tipas priklauso nuo infekcijos tipo, kuris plinta į limfmazgius. Kartais, jei infekcija plinta į limfmazgius, ji gali greitai išplisti į kitus limfmazgius ir kitas kūno dalis. Todėl gali būti svarbu greitai nustatyti infekcijos priežastį ir pradėti gydymą.

Gydymas gali apimti:

  • Antibiotikus, antivirusinius ar antigrybelinius vaistus, vartojamus per burną, į veną arba injekcija. Kokį vaistą gausite, priklauso nuo infekciją sukeliančio mikroorganizmo tipo.
  • Vaistus skausmui ir karščiavimui kontroliuoti
  • Vaistus, skirtus patinimui mažinti
  • Chirurgiją pūliais užpildyto limfmazgio drenažui

Limfadenito prevencija

Geriausias būdas išvengti limfadenito yra kreiptis į savo sveikatos priežiūros specialistą pirmaisiais infekcijos požymiais arba pastebėjus skausmingą patinimą, kuris jaučiasi kaip maža guzelė po oda. Būtinai išvalykite ir naudokite antiseptiką ant bet kokių įbrėžimų ar odos pažeidimų. Ir visada praktikuokite gerą higieną, ypač dažnai plaukite rankas.

Gyvenimas su limfadenitu

Vartokite visus savo vaistus tiksliai pagal nurodymus ir laikykitės visų tolesnių vizitų. Nenaudokite jokių nereceptinių vaistų be pirmo pasitarimo su savo sveikatos priežiūros specialistu. Šaltieji kompresai ir pažeistos kūno dalies pakėlimas gali padėti sumažinti skausmą ir patinimą, kol vaistai veikia.

Daugeliu atvejų limfadenitas greitai praeina su tinkamu gydymu. Tačiau gali prireikti daugiau laiko, kad limfmazgių patinimas išnyktų. Kartais anksčiau užkrėstas limfmazgis gali likti padidėjęs ilgą laiką po to, kai infekcija praeina. Būtinai informuokite savo sveikatos priežiūros specialistą, jei limfadenito simptomai grįžta.

Kada kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą?

Jei jūsų simptomai pablogėja arba atsiranda naujų simptomų, kreipkitės į savo sveikatos priežiūros specialistą.

Pagrindiniai faktai apie limfadenitą

  • Limfadenitas yra infekcija viename ar keliuose limfmazgiuose.
  • Kai limfmazgiai užsikrečia, tai dažniausiai reiškia, kad infekcija prasidėjo kitur jūsų kūne.
  • Limfadenitas gali sukelti limfmazgių padidėjimą, paraudimą arba skausmą.
  • Gydymas gali apimti antibiotikus ir vaistus skausmui bei karščiavimui kontroliuoti.
  • Ankstyvas infekcijų gydymas gali užkirsti kelią limfadenito vystymuisi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI